Президент України Петро Порошенко підписав закон про часткову мобілізацію.
Секретар Ради національної безпеки та оборони України Андрій Парубій зазначив, що третя хвиля мобілізації, яка триватиме 45 наступних днів після опублікування закону, потрібна, щоб підсилити позиції українського війська та для проведення часткової ротації бійців у зоні антитерористичної операції.
Законом не визначено, скільки саме буде мобілізовано громадян (експерти ж кажуть – від 50 до 60 тисяч). За словами Андрія Парубія, набиратимуть тих людей, які пройшли вишкіл у Збройних силах України, офіцерів у відставці на ті спеціальності, які необхідні для тієї чи іншої частини.
Загалом, згідно із законодавством, мобілізація стосується військовозобов’язаних запасу від 18 років до граничного віку перебування в запасі першого або другого розрядів. При цьому Верховна Рада збільшила граничний вік військовозобов’язаних у запасі. Відтепер військовозобов’язані – це чоловіки від 18 до 60 років (рядовий і сержантський склад) або до 55 – 65 років (офіцерський склад, вік залежить від звання), придатні до військової служби. Але ще під час перших двох мобілізаційних кампаній в ЗМІ з’явилася інформація, що мобілізація може пройти в чотири хвилі. Перша хвиля: добровольці – до 45 років; офіцери і сержанти запасу затребуваних військових спеціальностей (зв’язківці, ракетники, артилеристи, розвідники) – до 45 років; рядові запасу з досвідом армійської служби – до 40 років. Друга хвиля: офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей – до 45 років; рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей – до 40 років; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей – до 60 років. Третя хвиля: призовники; жінки-військовозобов’язані (польові лікарі, технічні фахівці і так далі) – до 50 років; ті, хто не проходив військову службу, але не має “білого квитка”. Четверта хвиля: загальна мобілізація – на фронт ідуть усі, хто здатний тримати зброю в руках або підносити патрони. Але така шкала досить умовна, і, за інформацією військових експертів, теперішня, третя, хвиля мобілізації більше відповідає другому пункту цієї градації. А от хто не підлягає призову в Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, прописано чітко: – військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації; визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров’я на строк до шести місяців; чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ятеро і більше дітей до 16 років; жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років; зайняті постійним доглядом за особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд; народні депутати.