Відповідно до так званого декомунізаційного закону в Кіровограді було перейменовано більше дев’яноста вулиць, провулків та два райони. У зв’язку із цим читачі газети цікавляться, чи потрібно їм терміново міняти якість документи, також таблички на будинках і скільки це буде коштувати. На ці запитання редакції відповів начальник відділу з питань внутрішньої політики Кіровоградської міської ради Сергій Запорожан.
– Пане Сергію, чи є правомірними вимоги щодо сплати адмінзбору за внесення змін до ЄДР у зв’язку з перейменуванням вулиці чи населеного пункту?
– Відповідно до частини першої та частини п’ятої статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань", за державну реєстрацію змін відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місце знаходження фізичної особи – підприємця передбачено сплату адміністративного збору у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати в місячному розмірі, встановленої законом на перше січня календарного року.
Однак передбачене частинами шостою та сьомою статті 7 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" перейменування областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів не є зміною місця проживання фізичної особи або перебування фізичної особи – підприємця, оскільки фактично місцезнаходження житла такої особи чи місця перебування фізичної особи – підприємця не змінюється.
Тобто у зв’язку з перейменуванням ні фізична особа, ні фізична особа – підприємець не сплачують ніяких коштів. Це стосується і випадків продажу житла.
– Кажуть, що стягувати додаткову плату за зміну табличок на будинках – незаконно...
– Останнім часом почала ширитися інформація, що нібито заміна дороговказів і табличок на будинках вулиць, перейменованих у рамках декомунізації, неможлива через брак коштів. Є намагання перекласти ці видатки на мешканців багатоквартирних будинків.
Подібні спроби – незаконні. Відповідно до статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ці самі послуги включають у себе не тільки вивезення сміття, а й утримання самих будинків та прилеглих територій. А як роз’яснює постанова Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869, до утримання будинків належить і "експлуатація номерних знаків на будинках". Причому під "експлуатацією" маються на увазі і виготовлення, і заміна цих табличок.
Під час затвердження тарифів у Кіровограді цю послугу не враховували, тому заміна табличок на багатоквартирних будинках буде здійснена коштом міського бюджету. Отже, розмови про те, що це недешеве задоволення, – один з міфів, якими намагаються зупинити декомунізацію. Для громадян вона не коштує нічого (Окрім тих, що мешкають у приватному секторі. Ціна такої неметалевої таблички для них – від 35 гривень). Органи влади теж не потребують додаткових коштів для її реалізації, тому що вона здійснюється в їхній робочий час за ресурси, передбачені на їхнє функціонування. Документи (паспорти, права власності, водійські права) людям у зв’язку з перейменуванням змінювати не потрібно.
– Що іще слід зробити для виконання декомунізаційного законодавства?
– Нам необхідно розробити і подати на розгляд сесії міської ради проект рішення про затвердження "Порядку найменування об’єктів міського підпорядкування, присвоєння юридичним особам та об’єктам міського підпорядкування імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій у місті Кіровограді". Також треба розглянути на засіданні топонімічної комісії пропозиції щодо перейменування вулиць, провулків, скверів, площ, які надійшли від громадськості міста, і завершити в цілому цей процес до кінця травня.
Комунальникам треба обрахувати кількість табличок, номерних знаків та вказівників, які необхідно встановити на багатоквартирних будинках та інших об’єктах інфраструктури міста, скласти кошторис витрат на ці потреби і внести на розгляд сесії міської ради проект рішення "Про внесення змін до рішення міської ради "Про міський бюджет на 2016 рік".
Буде підготовлено до друку і видано довідник "Вулиці міста Кіровограда", де існуватиме зв’язок між попередніми та новими назвами, прийнятими на виконання законодавства про декомунізацію. Насамкінець потрібно здійснити інвентаризацію та взяти на облік усі меморіальні дошки, пам’ятні знаки, барельєфи, розміщені на будівлях міста, пам’ятники в парках та скверах міста, здійснити їх паспортизацію. І ті з них, які підпадають під дію декомунізаційного законодавства, – демонтувати.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО