Екологія – це головне

Питанням екологічної ситуації в Кропивницькому був присвячений черговий день депутата, який відбувся на минулому тижні.
– Ми розглядаємо надзвичайно важливу й актуальну тему – стан екології у нашому місті, – зазначив секретар міської ради Андрій Табалов. – Без сумніву, це один із ключових факторів, який впливає на життя і здоров’я кожного з мешканців міста без винятку.
Оцінку стану атмосферного повітря в Кропивницькому дав директор департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Олександр Ковтунов. За інформацією посадовця, сумарний викид забруднюючих речовин у повітря по Кропивницькому є практично незмінним протягом 2014–2016 років та становить 2,3-2,4 тисячі тонн на рік від стаціонарних джерел викидів, тобто від діяльності підприємств, установ і організацій. Однак, на його думку, викликає значне занепокоєння той факт, що вже котрий рік поспіль по місту фіксуються суттєві перевищення показників вмісту формальдегіду та пилу. Формальдегід – це вкрай небезпечна речовина, яка належить до канцерогенів класу А, тобто відноситься до тієї ж групи речовин, що й миш’як або синильна кислота. Якщо існує перевищення його гранично допустимої концентрації, то це спричиняє головний біль, бронхіальні нездужання, хронічну нежить, подразнення очей, алергічну реакція, хронічні захворювання дихальних шляхів, а також провокує розвиток ракових клітин.
За даними спостережень, які в рамках функціонування системи екологічного моніторингу в області постійно надаються обласним Гідрометцентром до департаменту екології, протягом 2013 – 2016 років майже щомісяця спостерігається перевищення гранично допустимої концентрації : по формальдегіду у 1,1–1,4 раза, по пилу – у 1,2–1,6 раза. А протягом січня – вересня 2017 року зафіксовано перевищення гранично допустимої концентрації по пилу на рівні у майже два рази, а формальдегіду – в 1,0-1,4 раза. У зв’язку з цим обласна державна адміністрація звернулась до міської ради Кропивницького із пропозицією залучити спеціалізовані наукові організації для проведення експертного вивчення причин підвищеного рівня вмісту названих речовин у повітрі обласного центру.
Олександр Ковтунов також висловив стурбованість ситуацією, яка склалась у мікрорайоні Балашівка, де спалювалися хімічні та медичні відходи під відкритим небом – люмінесцентні лампи, ампули від ліків, батарейки, робочий одяг, робочі гумові рукавиці, голки від шприців та крапельниць, скляна тара від медичних препаратів та поліетиленові мішки. Як повідомив керівник департаменту, на даний час на території міста розташовано три суб’єкти господарювання, які мають ліцензії на поводження з небезпечними відходами: Це – ТОВ “Науково-виробнича фірма ”Екоцентр", ТОВ “ЕКОВДМ” і ТОВ “Український центр поводження з відходами”.
– З метою захисту населення та зниження рівня техногенного навантаження на довкілля у Кропивницькому було б доцільно винести ці підприємства за межі міста, зокрема ТОВ “ЕКОВДМ”, адже воно розташоване за 120 метрів від житлової забудови, – наголосив Олександр Ковтунов.
Про те, що кропивничани самі часто порушують правила благоустрою територій міста, відзначив начальник спецінспекції міської ради Андрій Максюта. Інспектори систематично встановлюють факти забруднення і захаращення дворів, тротуарів, зелених зон обласного центру, незаконного будівництва, спалення листя та хімічних відходів, виливання фекалій у річку тощо. За інформацією посадовця, протягом 2017 року інспектори склали 1335 протоколів та винесли 2825 попереджень, після яких порушення було усунуто. Найбільше – 124 – за викидання сміття у невстановленому місті. Ще 103 протоколи було оформлено за ухиляння від покосу бур’янів та карантинних рослин, 19 – за незаконне злиття фекалій у річки та посадки, а 11 – за незаконне облаштування зливних ям на комунальній землі, 3 – за спалення хімічних відходів, 45 – за спалення листя і 24 – за спалювання твердих побутових відходів, 15 – за влаштування стихійних сміттєзвалищ, 5 – за розриття небезпечних відходів і 23 – за знищення дерев. Також документувалися порушення санітарного стану, як наприклад, за не задовільний технічний стан контейнерів для сміття на контейнерних майданчиках складено майже два десятки протоколів.
На думку Андрія Максюти, такі порушення мають масовий характер, зокрема, через невеликі штрафи. За дев’ять місяців цього року при надзвичайно активній діяльності міської спецінспекції за рахунок сплати штрафів скарбниця міста поповнилася лише 100 тисячами гривень. При цьому порушники правил благоустрою часто заручаються підтримкою голів квартальних комітетів, коли ті видають їм позитивні характеристики або довідки для пред’явлення членам адміністративних комісій районів міста про те, що господарю домоволодіння не має потреби укладати договір з підприємством про вивезення сміття, бо він, мовляв, спалює побутові відходи у грубці свого будинку.
Секретар міської ради Андрій Табалов підтримав керівника спецінспекції:
– Маємо цінувати роботу спеціалістів цього підрозділу. Вони не один раз, рятуючи довкілля і оберігаючи здоров’я мешканців міста, припиняли порушення, нехтуючи при цьому власною безпекою. У той же час додаткові надходження від штрафів могли б піти на якісніше забезпечення спецінспекції засобами індивідуального захисту, транспортом, зв’язком.
Депутати розглянули питання про боротьбу із карантинними рослинами, зокрема, амброзією.
Усі вищезазначені проблеми в охороні довкілля у Кропивницького згодом стануть предметом розгляду на сесіях міської ради.
Ольга ПЕТРЕНКО
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також