Чому подорожчали ліки і чи можуть вони подешевшати

Те, що ліки подорожчають, можна було очікувати. Але що настільки і так стрімко… Вчора купував якийсь препарат по 20 гривень, а сьогодні – вже по 50. У чому ж полягає причина такого значного і раптового подорожчання медикаментів?

Експерти кажуть: ціни на ліки зросли через введення з першого квітня в дію Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”. Відповідно до цього закону, на всі лікувальні засоби як вітчизняного, так й іноземного виробництва встановлюється семивідсоткова надбавка до податку на додану вартість. На ціноутворення вплинуло також і зростання курсу долара до гривні.

– Практично відразу після прийняття закону медпрепарати зросли в ціні на 7 – 12 відсотків, – прокоментувала ситуацію начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук. – Це стосується й ліків, які відпускаються за лікарськими рецептами для пільгових категорій населення, оскільки закон був прийнятий без відповідних методик реалізації, і в аптеках не знали, як отримуватимуть компенсацію за їх продаж за пільговими рецептами (вона виплачується з міського бюджету). Зазначу, що на сьогоднішній день всі необхідні механізми компенсацій нами вже розроблені, й медикаменти відпускаються у звичайному режимі. Правда, передбачених у бюджеті на виплату компенсацій 1,5 мільйона гривень може на весь рік не вистачити через зростання валютного курсу, тож доведеться шукати додаткові кошти. А ось, на жаль, на ситуацію із цінами на ліки, які продаються не за пільговими рецептами, ми важелів впливу не маємо. З огляду на все це я раджу кіровоградцям якнайменше займатись самолікуванням. Адже воно не лише небезпечне для здоров’я, а вийде на порядок дорожче, бо лише лікар знає, чи потрібно вам приймати той препарат, який ви самі собі "прописали", подивившись рекламу, які імпортні ліки (дорожчі) можна замінити на вітчизняні й таке інше.

Варто врахувати й те, що в одній аптеці той чи інший препарат може коштувати значно дешевше, ніж в іншій, оскільки різні мережі працюють з різними експортерами, хтось прямо, хтось – через посередників. Оксана Макарук надала адреси аптек, які працюють з пільговими категоріями населення. Це аптека №1 на вулиці Преображенській, 2, а також її аптечні пункти в обласній лікарні на проспекті Університетському, 2/5, корпус 3, блок 6, в пологовому будинку №1 на вулиці Олени Журливої, 1, в лікарні швидкої медичної допомоги на вулиці Короленка, 56, в центральній міській лікарні на вулиці Фортечній, 21. Також аптека № 118 на проспекті Комуністичному, 4-А та її аптечні пункти в поліклінічному відділенні центральної міської лікарні на вулиці Кропивницького, 33 та в обласній дитячій лікарні на вулиці Преображенській, 79/35.

На рівні держави підвищення цін пояснюють не лише коливанням курсу долара та запровадженням 7 відсотків ПДВ, а й загальнополітичною нестабільністю у країні, інформаційним ажіотажем та панікою, чим користуються аптечні мережі.

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк доручив МОЗ та Мінекономіки негайно урегулювати процес ціноутворення на лікарські засоби. За словами очільника уряду, навіть зважаючи на зростання курсу валют, ціни на медпрепарати надто завищено. За даними експертів, на регульовані препарати ціни зросли на 60 – 70 відсотків, а на нерегульовані – на 100 – 120 відсотків.

“Валютний курс за останні два місяці змінився на 20 відсотків, тоді як ціни на ліки зросли подекуди на 60 відсотків. Звертаюся до всіх, хто реалізує медичні вироби і лікарські засоби: щоб не було ”кому – війна, а кому – мати рідна". Якщо курс зріс на 20 відсотків, то це означає 20 відсотків, а не 120 відсотків", – наголосив Яценюк.

З’явилася інформація, що Кабінет Міністрів узгоджує проект постанови про запровадження в Україні граничних відпускних оптових цін на лікарські препарати, які відпускаються за рецептами, що становить приблизно половину від загальної кількості препаратів. При розрахунку цін братимуться до уваги ціни на такі самі препарати в сусідніх країнах – Словаччині, Болгарії, Молдові й Польщі. Якщо подібні лікарські препарати в цих країнах не представлені, враховуватимуться ціни в Латвії, Сербії, Угорщині й Україні. Це механізм референтного ціноутворення, кажуть урядовці.

Читайте також