Серед наших громадян є окрема категорія, якій необхідна пильна увага суспільства – це воїни-інтернаціоналісти. Немало цих мужніх людей назавжди втратили на чужій війні своє здоров’я та отримали інвалідність.
Для підвищення життєвого рівня учасників бойових дій Президент України Віктор Янукович в своїх соціальних ініціативах поставив нагальне завдання осучаснити пенсійні виплати. І з нинішнього року їм підвищена пенсія на 209 грн., а тим, хто має нагороди, доплатили ще по 200 – 300 грн. Тобто середня пенсійна виплата складає на сьогодні близько 2000 грн.
Учасникам воєнних конфліктів за межами країни разом із ветеранами Великої Вітчизняної війни вдвічі збільшена допомога до Дня Перемоги.
На статус воїнів-"афганців" поширюється дія різних пільг. Зокрема, 75-відсоткова знижка оплати за житло та комунальні послуги, встановлення та користування квартирним телефоном, а також безкоштовний проїзд.
Реалізуються ще дві соціальні ініціативи Президента, які мають безпосередній стосунок до цієї категорії громадян України. Так, до кінця нинішнього року всі інваліди вперше будуть повністю забезпечені технічними засобами реабілітації – протезами, візками тощо. Окрім того, вводяться референтні (або максимально допустимі) ціни на препарати для гіпертоніків. Це пілотний проект – спроба навести порядок на вітчизняному фармацевтичному ринку, результати якого будуть застосовані щодо інших груп медикаментів.
У 2012 році на потреби "афганців" у Державному бюджеті було передбачено у 2,5 раза більше коштів, ніж у попередньому.
Соціальне забезпечення людей дуже залежить від місцевої влади. На жаль, тут не все гладко. За даними Держслужби з питань інвалідів та ветеранів, у минулому році задовільно спрацювали тільки у Волинській, Івано-Франківській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Хмельницькій та Чернігівській областях. Решті треба суттєво підтягнутися задля ефективної реалізації соціальних ініціатив.
Налагоджуються справи із забезпеченням санаторно-курортними путівками. На виконання меморандуму між державою та Українською спілкою ветеранів Афганістану представникам громадських організацій надано право вносити свої пропозиції щодо їх розподілу, що робить цю процедуру прозорішою.
Слід визнати: у нинішньої української влади дійшли руки до проблем, які держава не розглядала роками. Зокрема, Міноборони та адміністрація Державної прикордонної служби України звернулися до архівних установ РФ та Туркменістану для отримання інформації про частини прикордонних військ СРСР, які дислокувалися у 1979 – 1989 роках уздовж радянсько-афганського кордону та брали участь у бойових діях. Це потрібно для встановлення колишнім прикордонникам статусу учасників бойових дій.
Проблемою для "афганців" є перереєстрація посвідчень. Знову ж таки, і цією непопулярною роботою зайнялася тільки нинішня влада. Самі воїни-інтернаціоналісти визнають, що до 145 тисяч осіб, які, за документально підтвердженими даними брали участь у боях в Афганістані з 1979 по 1989 роки, додалося, як мінімум, 25 тисяч липових учасників бойових дій. На сьогоднішній день силові структури України готують свої пропозиції, як проводити таку перереєстрацію.
Представникам пільгових категорій нинішнього року в Кіровоградській області за державний кошт передбачено надати більше 20 квартир. За інформацією головного управління праці та соціального захисту населення ОДА, приблизно 7 квартир отримають інваліди-"чорнобильці", 8 – інваліди Великої Вітчизняної війни та приблизно 9 – "афганці". Пожвавлення у цій сфері відбулося завдяки соціальним ініціативам Президента, відображеним у змінах до держбюджету.
Загальну ж оцінку ситуації дав голова Української спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький: "Зараз у нас з’явилася реальна можливість для діалогу. Я не хочу лестити, але з попередньою владою у нас такої взаємодії не виходило". До цих слів додати нічого.