Чи виживуть дерева після такого обрізання?

Громадськість міста висловлює обурення тим, що у Кіровограді побільшало випадків “варварського” обрізання дерев. І це відбувається саме в період, коли, за словами спеціалістів, цього робити категорично не можна, адже зелені насадження перебувають на піку вегетації.

Так, мало не до самого стовбура були обрізані липи під час цвітіння, каштани зі сформованими молодими плодами, клени на вулицях Єгорова, Михайлівській, Гагаріна, Тарковського. Організатором цього цього обрізання було ПАТ “Кіровоградобленерго”, яке хотіло розчистити лінії електропередач.

Те, що обрізувати дерева можна лише до розпускання бруньок або восени після опадання листя, зафіксовано у “Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України” та “Правилах благоустрою м. Кіровограда”. І спеціалісти КП “Кіровоград–Благоустрій” дотримуються цих вимог. Варто поглянути на дерева на Великій Перспективній навпроти міської ради, на інших вулицях. У минулому році гілля лип та каштанів там також обрізали, але зараз вони повністю відновились і мають пишні, сформовані крони.

Така ситуація із зеленими насадженнями змусила депутата міської ради Андрія Кролевця звернутись до виконавчих органів міської ради із депутатським запитом, в якому він висунув вимогу заборонити обрізання дерев у період вегетації, встановити відповідальних за нещодавнє обрізання дерев на вулицях Єгорова, Михайлівській, Гагаріна, Тарковського і змусити відшкодувати збитки. У подальшому потрібно провести інвентаризацію всіх зелених насаджень у місті, здійснювати жорсткий контроль за проведенням санітарного обрізання дерев. А кошти, закладені у міському бюджеті на озеленення використовувати не лише на обрізання, а й на висадження нових зелених насаджень. Андрія Кролевця підтримали його колеги по депутатському корпусу та громадські активісти.

У ПАТ "Кіровоградобленерго" стверджують: обрізати дерева, що ростуть вздовж ліній електропередач, взагалі-то повинні не вони, а власники та користувачі зелених насаджень. Але енергетики були змушені взяти на себе цей обов’язок, оскільки основною причиною знеструмлень є гілля, яке навіть за невеликого вітру ламається й спричиняє обриви проводів. Ще кажуть – в інший час обрізати дерева не змогли б, оскільки розчистка трас здійснюється одночасно з обслуговуванням, ремонтами і реконструкцією електромереж й проводиться з обов’язковим відключенням споживачів від електропостачання. Отже, виконувати такі роботи в опалювальний сезон – значить залишати людей в холодних оселях.

Кореспондент “Вечірньої газети” звернувся до начальника головного управління житлово-комунального господарства міської ради Олександра Хачатуряна із проханням прокоментувати ситуацію:

– Ми вкотре звернулись до керівництва ПАТ “Кіровоградобленерго” із вимогою запрошувати наших спеціалістів при виконанні зазначених робіт. Якщо роботи по обрізанню дерев виконують працівники КП “Кіровоград–Благоустрій” там, де мають потім лагодити електромережі, то комунальникам за це мають платити енергетики.

З огляду на те, що головне управління ЖКГ звинувачують у тому, що ми погодили виконання планових робіт, то зазначу, що треба розуміти різницю між “погодженням” та “виконанням”. Погодження дійсно було, ще у січні. Інша справа, як були виконані ці роботи. Наведу приклад. У минулому році “Кіровоградобленерго” звернулось до нас з приводу обрізання дерев на проспекті Студентському. Наші фахівці пояснили, як і що треба робити. Тоді жодних зауважень не було. Цього разу до нас не зверталися, а обрізанням займалися явно не професіонали.

На тому, що так по-варварськи дерева обрізати не можна, наголосив під час апаратної наради міський голова Андрій Райкович:

– Зрозуміло, що дерева, які ростуть вздовж ліній електропередач, треба обрізати. Але не так, як обкарнали їх цього разу, ще й гілля валяється уздовж доріг, під парканами а люди обривають телефони "Гарячої лінії" і знову звинувачують міські комунальні служби. Іще один, дуже важливий момент. Управління ЖКГ – вже вам докір, і серйозний. У вас слабка комунікація з енергетиками, ви вчасно не інформуєте жителів міста, що плануються такі роботи. Більше того, ви повинні дбати про зелені насадження і контролювати такі роботи, тобто наші фахівці – інженери, озеленювачі, мають консультувати енергетиків, як обрізувати дерева. Це повинна бути спільна, грамотна робота! Також нині важливо, аби енергетики повідомляли про початок обрізки дерев. Місто повинно знати що планується така робота, аби прикріпляти до виконавців робіт представників КП "Кіровоградблагоустрій", які б консультували, як і коли правильно виконувати обрізку дерев.

Ольга ПЕТРЕНКО

Читайте також