У Кропивницькому робляться спроби відкликати депутата міської ради від партії “Самопоміч” Олександра Артюха. Першого квітня у приміщенні будинку Федерації профспілок області відбулося зібрання, на якому розглядалося це питання.
Участь у зібранні взяло близько 400 осіб. Офіційно зареєстрованих виявилось 355. При цьому організатори не позначили учасників зборів, які мають право голосу. Хоча мали б їм видати мандати чи інші посвідчення, інакше не можливо запобігти тому, аби не голосували незареєстровані особи. Тож багато хто з присутніх почав сумніватися у легітимності зборів та належної їх організації.
Більше того, як стало зрозуміло потім, кворум на зібранні був лише тому, що на нього прийшло чимало виборців, які підтримують свого депутата.
Багато людей взагалі не розуміло мети зібрання, напевне, далеко не всім сказали, яке питання розглядатиметься. Наприклад, одна жінка розповіла, що прийшла сюди послухати…роз’яснення про підвищення ціни на газ.
Розпочалися збори із значним запізненням. Головою був обраний депутат міської ради від “Самопомочі” Володимир Смірнов. Після пояснень головуючого, чому саме Олександра Артюха необхідно позбавити депутатського мандата, стало зрозуміло, що йому закидають порушення партійної дисципліни. Проте серед присутніх виявилось достатньо людей, які висловлювались проти відкликання народного обранця. У підсумку за відкликання Олександра Артюха, за даними лічильної комісії, проголосували 308 громадян, проти – 89, утримались четверо. І ці цифри теж викликають сумнів, адже було очевидно, що прихильників Артюха набагато більше.
Протокол зборів його організатори збираються передати у територіальну виборчу комісію, а далі почнуть збирати підписи про відкликання депутата. Якби збори були легітимними, після них, щоб продовжити процедуру відкликання, потрібно зібрати 1700 підписів під відповідним зверненням до ТВК.
Варто зауважити, що конфлікт між Олександром Артюхом та його однопартійцями виник через те, що він голосує врозріз із позицією фракції і при цьому підтримує міського голову Андрія Райковича та представників фракцій “Нашого краю”, “Рідного міста” та Опозиційного блоку. Через це його спочатку виключили з фракції «Самопомочі». А тепер взялися й за відкликання. Сам Олександр Артюх на збори не прийшов – у цей час він брав участь у висаджуванні дерев на Набережній Інгулу. Очільник обласної організації партії “Самопоміч” Артем Погребнюк також був відсутній, як і чимало інших місцевих партійців. Натомість прийшли члени фракцій “Радикальної партії Олега Ляшка”, “Батьківщини” та “Свободи”, які останнім часом блокують роботу ради. Вони також брали участь у голосуванні, хоча не зрозуміло, на яких підставах – вони не є ні членами партії «Самопоміч», ні виборцями на окрузі депутата.
Олександр Артюх так прокоментував «ВГ» свою позицію:
– Балотуватись від партії “Самопоміч” мене запросили, я сам цього особливо не прагнув. Коли став головним лікарем центральної міської лікарні, то подумав, що потрібно використати цю можливість для відстоювання інтересів медиків, розвитку медичної галузі міста. На той час “Самопоміч” та Блок Петра Порошенка “Солідарність” виступали в єдиній коаліції. Ми підтримували міського голову. Коли у міській раді створилась депутатська група “Європейський вибір”, до якої увійшли представники партій “Самопоміч”, “Свобода” та “Радикальної партії Олега Ляшка”, то я відразу сказав, що буду підтримувати позицію міського голови, не виступатиму проти нього. Було б досить дивно, якби я – працівник бюджетної сфери – ставив палки у колеса міському голові та всій міській владі. Тим більше, зараз, коли відбуваються значні позитивні зміни не лише у медицині, а й в інших галузях. Мені часто закидають, що я виступив за об’єднання двох пологових будинків. Але дивіться, як все грамотно було зроблено, на який рівень було піднято цей напрямок – закуповується нове обладнання, покращується обслуговування породіль та новонароджених, незабаром буде створено перинатальний центр. Депутати проголосували за створення міської лікарні №2 імені святої Анни, де діятиме гемодіалізний центр. Що поганого в цих новаціях? До речі, за об’єднання пологових будинків голосували й два члени фракції “Самопомочі”, можна підняти документи, щоб у цьому пересвідчитись. Я завжди підтримував міського голову, так вчинятиму й надалі, тому я нікого не зрадив, не обманув, працюю на користь своїх виборців. На зборах я не був, але знаю, що там було чимало моментів, які суперечать законодавству. Тому я обов’язково звернусь до суду, і, переконаний, він буде на моєму боці. Я дотримуюсь конструктивізму у своїй роботі, голосував за прийняття бюджету, підтримую всі рішення на користь громаді міста. А в політичних ігрищах участі не братиму. Переконаний: все, що відбувається, – це політична розправа за те, що маю власну думку.
Підтримує Олександра Артюха і депутат міської ради Олег Краснокутський:
– Я був на цих зборах, виступав, захищаючи колегу Артюха. Він добре працює, виконує свої депутатські повноваження. Я побачив, що то були не збори громадян, а фарс. Їх проведення не відповідало процедурі, передбаченій законодавством, починаючи з відсутності представника ТВК на цих зборах. Також була порушена процедура реєстрації учасників зборів. Дивним чином відбувався підрахунок голосів. Словом, є чимало запитань, бо склалось враження, що ініціатори зборів були налаштовані на створення масовки, а не на конструктивну роботу. Я переконаний, що в разі звернення пана Артюха до суду в нього є чудова перспектива отримати рішення на свою користь.
Наголосив на порушенні ряду юридичних норм й інший депутат міської ради Анатолій Ларін:
– Ініціатори зборів бажають відкликати депутата голосами людей з усього міста. Але хіба виборці з вулиці Космонавта Попова мають відношення до виборчого округу Артюха у центрі міста? Як вони можуть оцінювати його діяльність на окрузі? Дійсно, існують певні суперечності між законом про статус депутатів місцевих рад, законом про вибори депутатів місцевих рад та законом про місцеве самоврядування. Якщо Артюха обирали саме його виборці в його окрузі (бо він не йшов першим номером за партійними списками, коли голосують по всьому місту), то питання відкликання депутата за народною ініціативою має ставитись лише серед виборців його округу. В даному випадку ті особи, яких хтось привів, були з інших округів, мікрорайонів міста. До того ж, не була дотримана процедура ведення протоколів, у людей не перевірялись паспорти, щоб подивитися адресу. Ставили підписи хто завгодно. Деякі особи відмічались і голосували двічі. Було безліч порушень. І я вважаю, що ТВК їх виявить, збори будуть визнані нелегітимними, а їх ініціаторам буде відмовлено у задоволенні ініціативи. А те, що закидають Олександру Артюху, то я переконаний: він не зрадив своїй виборчій програмі. Він голосує за рішення, яких конче потребує громада.
Свою точку зору висловив і секретар міської ради Андрій Табалов:
– Коли «Самопоміч» була із БПП, все було добре. А коли стосунки між ними зіпсувалися, депутат, який завжди дотримувався принципу конструктивного діалога з міським головою, який голосував за придбання тролейбусів для міста, за бюджет, тепер став неугодним, бо не хоче бойкотувати владу. А найголовніше – згідно із законом про місцеве самоврядування, ініціатива про відкликання депутата має бути громадською, народною. А що відбувається насправді? Відкликання ініціюють члени партії «Самопоміч», більше того – далеко не всі, а лише кілька людей. Фактично це – партійна помста за те, що Артюх має власну позицію. Я уважно ознайомився з аргументами Володимира Смірнова – серед претензій до депутата немає, що він не звітує перед виборцями, не виконує своєї передвиборчої програми. Йдеться виключно про порушення партійної «рознарядки». А що, депутати прийшли до міської ради не для того, щоб працювати на благо громади, а для того, щоб виконувати «рознарядки»? Щодо самих зборів – то там було багато фальсифікацій, людей звозили з усього міста, аби зробити масовку. Сценарій цього заходу прописаний був ще за декілька днів, дату його проведення неодноразово переносили – напевне, для того, аби ті, хто підтримує депутата, не могли на нього прийти. До слова, у Кам’янському Дніпропетровської області так само намагалися відкликати депутата не за народною, а за партійною ініціативою,однак суд скасував рішення ТВК про його відкликання.