ГАРЯЧА ПОРА ТЕСТУВАНЬ

У заході взяли участь заступник директора Кіровоградського інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Антоніна Кендюхова, відповідальна за проведення ЗНО в області, представник громадської мережі "Опора" Любов Лук’янцева, помічник міністра внутрішніх справ Віктор Жученя та кіровоградські журналісти.

Громадська мережа "Опора" разом зі своїми партнерами – іншими громадськими організаціями – уже третій рік бере участь у моніторингу зовнішнього незалежного оцінювання. Громадські спостерігачі сприяють прозорості перебігу тестувань та дотриманню всіх необхідних при цьому процедур. Любов Лук’янцева звернула увагу на те, що цього року напередодні початку ЗНО було внесено багато змін до умов його проведення, а також у правила вступу до вищих навчальних закладів. Саме названі новації значною мірою вплинули на неявку багатьох випускників, які зареєструвалися як учасники ЗНО, на пункти тестування.

За інформацією ГМ "Опора", в усій Україні на тестування з української мови й літератури не з’явилося 11,94 відсотка абітурієнтів, біології – 14 відсотків, географії – 15,3 відсотка. Названі цифри є більшими в середньому на три з половиною відсотки від торішніх. Загальна кількість абітурієнтів в Україні, що не з’явилися на тестування з чотирьох предметів (з названих вище та іноземної мови), – 101844 особи. Дані щодо неявки абітурієнтів на пункти тестування в Кіровоградській області у відсотках збігаються із загальноукраїнськими. За словами Любові Лук’янцевої, неявка абітурієнтів на пункти тестування для складання тестів з чотирьох предметів призвела до марнування шести з половиною мільйонів гривень бюджетних коштів.

Чому ж випускники та інші охочі стати студентами особи ігнорують цьогорічне ЗНО? Причина, зазначила Антоніна Кендюхова, полягає переважно в розширенні кола абітурієнтів, яким надано право не складати ЗНО, але претендувати на вступ до вищих навчальних закладів. Це стосується тих, хто вже проходив раніше зовнішнє незалежне оцінювання та пільговиків різних категорій.

Помічник міністра внутрішніх справ Віктор Жученя повідомив, що в Кіровограді в гімназії № 9 уже двічі (дев’ятого червня – під час складання тесту з біології та одинадцятого червня – з географії) виникала надзвичайна ситуація, пов’язана з анонімними телефонними дзвінками до міліції з інформацією про замінування навчального закладу. В першому випадку анонім зателефонував чверть на дванадцяту годину й таким чином зірвав тестування. Прибулі співробітники правоохоронних органів евакуювали абітурієнтів та викладачів й обстежили приміщення навчального закладу й територію навколо нього. Вибухонебезпечних предметів вони не виявили. Одинадцятого ж червня анонімний дзвінок пролунав уже чверть на тринадцяту годину, коли всі абітурієнти завершили складання тестів. Ретельний огляд і цього разу засвідчив відсутність вибухонебезпечних предметів у гімназії та на її території. Аби не допустити надалі подібних інцидентів, сказав Віктор Жученя, відповідальні за проведення ЗНО особи повинні заздалегідь повідомляти про час і місце проведення тестування й запрошувати туди для охорони громадського порядку правоохоронців, які зможуть напередодні заходу обстежити приміщення і територію навколо нього і стежити там за громадським порядком. Факт повідомлень щодо закладення вибухівки у гімназії № 9 помічник міністра внутрішніх справ прокоментував як чиєсь зумисне намагання зірвати ЗНО в Кіровограді. Нині за даними фактами триває розслідування. Винні у скоєнні злочину нестимуть кримінальну відповідальність. Зірване ж тестування з біології відбудеться в обласному центрі тридцятого червня під час додаткової сесії ЗНО.

Любов Лук’янцева розповіла про співпрацю активістів громадської мережі "Опора" з членами батьківських комітетів шкіл в Україні. У Кіровограді "опорівці", наприклад, зустрілися з членами восьми батьківських комітетів і поінформували їх про зміни у правилах проведення ЗНО та вступу до ВНЗ. З цього приводу в батьків виникли власні думки, які вони виклали у своїх листах у Міністерство освіти і науки України та безпосередньо до його очільника Дмитра Табачника. Члени батьківських комітетів сподіваються, що надалі влада прислухатиметься до голосу громадськості, а не діятиме лише на власний розсуд при внесенні кардинальних змін до процедури ЗНО та правил вступу до вищих навчальних закладів.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також