Першу свою прес-конференцію на посаді голови обласної державної адміністрації дав днями Андрій Ніколаєнко. Захід проходив в обласній лікарні, яка переживає зараз особливий період – ремонтуються приміщення, ведеться оснащення новітнім медичним обладнанням. Перебування в лікувальному закладі надихнуло журналістську публіку й на запитання щодо реформування галузі охорони здоров’я.
Та Андрій Ніколаєнко почав мову не з медицини. У вступному слові він коротко розповів про здобутки Кіровоградщини за три роки президентства Віктора Януковича, в тому числі – за два роки дії обласної програми "Центральний регіон – 2015". Це – і стримання цін у роздрібній торгівлі (завдяки проекту "Купуй кіровоградське!", до якого залучено 87 місцевих товаровиробників), і зростання доходів населення (середня зарплата за три роки збільшилася із 1800 до 2400 гривень), і створення 58400 робочих місць, і ще багато чого. Згадав Андрій Ніколаєнко і про сім літаків, які завдяки Президенту отримала Кіровоградська льотна академія, і про реалізацію в нашому обласному центрі пілотного, започаткованого Віктором Януковичем, проекту зі створення перинатального центру (розташованого в обласній лікарні), завдяки чому Кіровоградщина позбулася ганебної слави області з найвищим в країні рівнем дитячої та материнської смертності. Не без гордості говорив Андрій Ніколаєнко про те, що за останніх три роки медична галузь Кіровоградщини отримала від держави 160 мільйонів гривень (безпрецедентно велике фінансування за всі роки незалежності України), за рахунок яких добудовано онкодиспансер, придбано обладнання для цього й інших лікувальних закладів області, створено 21 діагностичний центр.
Однак, коли в голови облдержадміністрації запитали про бачення ним реформ сфери охорони здоров’я, він відповів, що реформування цієї галузі – це не ремонт приміщень і навіть не оновлення медичного обладнання. (Коментувати хід медичної реформи в державі Андрій Ніколаєнко має достатньо компетенції, оскільки входить до складу профільної робочої групи при Міністерстві охорони здоров’я.) За словами Андрія Івановича, зараз Україна має найбільшу в Європі кількість лікарів на певну кількість населення, але високою якістю медичних послуг похвалитися не може. Причина цього – у системі фінансування, яка передбачає виділення лікувальним закладам коштів відповідно до кількості наявних у них ліжко-місць (які нерідко пустують). Лікарі стають заручниками цієї системи, оскільки зацікавлені в тому, щоб їх не скоротили. Аби охорона здоров’я була ефективною, потрібно підрахувати вартість лікування хвороб і фінансувати медзаклади відповідно до цих витрат. Це, за словами Андрія Ніколаєнка, дозволить підвищити якість надання медпослуг, оскільки лікувальні заклади в такому разі змагатимуться за пацієнтів. Голова ОДА пожартував, що через революційність своєї позиції стосовно реформи охорони здоров’я про неї небезпечно розказувати в стінах медичного закладу. Та він переконаний, що без кардинальних змін у цій сфері не обійтися, якщо визначити мету реформ так: щоб населення було здоровішим. Андрій Ніколаєнко підкреслив, що так бачить мету реформування медичної галузі теперішній глава держави і що попередні президенти навіть не наважувалися змінювати що-небудь по суті у цій сфері.