Звільняємося від диму

З 16 грудня нинішнього року набирають чинності зміни до законодавства України, що стосуються обмеження місць паління.

Відповідно до Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів", буде заборонено курити у ресторанах, закладах культури, у приміщеннях закритих спортивних споруд, у ліфтах та таксофонах, установах охорони здоров’я, навчальних та освітньо-виховних закладах, на дитячих, спортивних майданчиках та стадіонах, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, громадському транспорті, на зупинках, в аеропортах і на вокзалах.

У документі зазначається, що власники відповідних споруд або окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не повинна перевищувати 10 відсотків від загальної площі відповідної будівлі або приміщення, обладнані витяжною вентиляцією або іншими засобами для видалення тютюнового диму. Штраф за куріння в недозволених місцях встановлено від однієї до десяти тисяч гривень. Невідведення спеціальних місць для паління, необладнання їх витяжкою чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, розміщення попільничок в ресторанах також карається штрафом від однієї до десяти тисяч гривень.

Варто зазначити, що майже всі європейські держави ввели аналогічні заборони, і населення їх дотримується. Боротьба з курінням, наприклад, у Фінляндії почалася ще в 1976 році з введення закону про заборону куріння в громадських місцях, у Норвегії подібний закон ввели у 1988 році. Заборонено курити в кафе та ресторанах в Австрії, Болгарії, Ірландії, і штрафи за порушення там у десятки разів більші, ніж у нас. У 2008 році перестали курити у громадському транспорті, на вокзалах і в інших громадських місцях Німеччини. Палити там дозволяється лише в спеціально відведених для цього приміщеннях. Крім того, в Німеччині забороняється продавати тютюнові вироби тим, кому ще не виповнилося 18. У Греції забороняється курити в державних установах, кінотеатрах, в транспорті, в школах і лікарнях, на стадіонах. Заборона на куріння поширюється і на всі кафетерії, ресторани, бари.

У нашому суспільстві думки щодо користі прийнятого закону неоднозначні. Антитютюновий закон поділив суспільство на дві частини. Одна підтримує заборону куріння будь-де. Навіть пропонується заборонити людям запалювати цигарки на власному балконі, оскільки дим може потрапляти в інші квартири.

Інша частина вважає, що заборона куріння – грубе втручання в особисте життя. Є окрема категорія курців, які вважають, що мають право курити де завгодно: мовляв, якщо комусь не подобається, нехай відійде убік. Люди, які регулярно курять, переконані, що насильно їх здоровими ніхто не зробить. Ось думки кількох кіровоградців, яких ми опитали на вулицях Кіровограда.

– Я не палю, але мої друзі не цураються цигарки, – відповів на наше запитання чоловік. – Хто буде виконувати цей закон? Міліція? Так покажіть мені того, хто в міліції не палить. Черговий непотрібний закон. Якщо почнуть "закручувати гайки" – патрулювати, штрафувати, то курці намагатимуться відкупитись, а потім просто ховатимуться.

– Я не збираюсь кидати курити через прийняття якогось закону, – каже робітник Віктор. – До такого закону я ставлюсь погано, бо палити чи ні – це мої проблеми. Мій дід курив і помер у 90 років, а подивіться, скільки молодих помирає, хоча не п’ють і не курять.

– А я – обома руками за цей закон, – зазначає молода мама Валентина. – Зараз прийдеш у парк, сядеш з дитиною на лавочку, а поряд тут же чоловік із сигаретою прилаштується і починає диміти. Не думаю, що моїй дитині цей дим на користь.

– Сподіваюсь, ця заборона все ж спонукатиме людей поступово відмовлятися від шкідливих звичок, – каже пенсіонерка Олександра Сергіївна. – Скажімо, мій син раніше курив сигарету за сигаретою на вулиці, на зупинці. Після того, як у Кіровограді місцева влада обмежила місця для куріння, відмовився хоча б від кількох сигарет на день у "сигнальних" місцях, в яких звик курити на шляху до роботи й додому, бо боявся, що міліція оштрафує. А тепер ще й закон почне діяти…

Голова громадської організації "Територія успіху" Інга Дуднік теж переконана в корисності цього закону. Люди, які не дружать з цигаркою, не будуть пасивними курцями, відпочиваючи у ресторані чи кафе. Також не вдихатимуть дим, перебуваючи на своєму робочому місці, офіціанти.

Нагадаємо, що Кіровоград уже має певний досвід боротьби з курінням. Кілька років тому виконком міської ради прийняв рішення про заборону паління у громадських місцях. Були визначені місця, де можна палити, а де – ні. Певний час проводилися спільні рейди працівниками міліції та спецінспекції міської ради. І це дало результат. Курці знали, що не можна палити у місцях масового скупчення людей, під час проведення масових заходів, адже за таке порушення можна було поплатитись гривнею. У громадських закладах почали облаштовувати місця для паління, у ресторанах відкривати зали для курців та некурців. Також у Кіровограді місцева влада активно бореться із продажем тютюнових виробів неповнолітнім. Регулярні рейди, штрафування порушників виявилися ефективними – тепер уже продавець сто разів подумає, перш ніж продати пачку сигарет підлітку, крім того, в магазинах розвішані оголошення про заборону продажу тютюнових виробів та алкоголю неповнолітнім. Хоча звичайно і порушників ще вистачає.

І наостанок. За висновками ВООЗ, вживання тютюну є однією з основних причин смерті людей. Глобальна тютюнова епідемія щорічно забирає життя майже 6 мільйонів осіб, 600 тисяч з яких зазнають вторинної дії тютюнового диму. В Україні в 2011 році курили 8,6 мільйона жителів…

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Витоки насильства над дітьми, що замовчується церквою: архієпископ Кентербері оголосив про свою відставку.
Дуда роз'яснив, в яких обставинах Україна могла б отримати МіГ-29 від Польщі.
Дієтологи визначили оптимальний сніданок для тих, хто хоче скинути зайві кілограми: він відрізняється для чоловіків та жінок.
Теги