Земляк-універсал
Андрій Німенко народився 20 червня 1925 року в селі Інгуло-Кам’янці Новгородківського району. Є свідчення родини, що свій день народження Андрій Васильович відзначав 13 грудня й казав, що народився саме на Андрія. Його дитячі та юнацькі роки пройшли в Долинському районі. Андрій Васильович – учасник Великої Вітчизняної війни. Йому не було й вісімнадцяти років, коли він пішов на фронт. Брав участь у визволенні Кривого Рогу, Знам’янки й Кіровограда, нагороджений орденами, медалями.
Після війни Андрій Німенко навчався в Київському художньому інституті, який закінчив 1951 року. Працював на викладацькій роботі, став кандидатом мистецтвознавства, членом Національної спілки художників України та Національної спілки письменників України, заслуженим діячем мистецтв Грузії. Брав участь у численних виставках, організовував власні персональні виставки. Він – автор монографічних досліджень про розвиток української дожовтневої та радянської скульптури, розділів четвертого і шостого томів "Історії українського мистецтва". Працював над монументально-декоративним оформленням Київського метрополітену та інших споруд, один з перших відродив в Україні призабуте мистецтво карбування з міді, латуні та інших металів.
Щедро нагородила природа талантами Андрія Німенка. Митець плідно і наполегливо працював у галузі станкової та монументальної скульптури, графіки та мистецтвознавства. Він – автор серії скульптурних портретів українських письменників, серії медальєрних портретів українських гетьманів, пам’ятників Лесі Українці в Луцьку, Михайлові Павлику в Косові, Давидові Гурамішвілі в Миргороді та інших. Ще одна грань таланту Андрія Німенка – літературна. Підтвердженням цьому є той факт, що митець став автором семи поетичних збірок, книги прози "Лісові фантазії" (1991) та спогадів. Андрій Васильович пішов з життя у січні 2006 року. Після смерті художника його дружина Лариса Масенко та син Максим Німенко передали в дарунок музею 358 робіт митця. Частина з них представлена на виставці, присвяченій пам’яті Андрія Німенка, в Кіровоградському обласному художньому музеї.
Народний геній представляє
Національна спілка майстрів народного мистецтва України була створена 1990 року для збереження декоративно-ужиткової спадщини та підтримки подальшого розвитку народного мистецтва. До 2004 року її очолював народний художник України Володимир Прядка. Зараз головою Національної спілки майстрів народного мистецтва України є заслужений діяч мистецтв України, майстер художньої обробки деревини, дослідник народного мистецтва, лексикограф Євген Шевченко.
Спілка опікується всіма видами і жанрами народного мистецтва України. Основні напрями діяльності організації – виявлення майстрів традиційних видів ремесел та залучення їх до співпраці, організація виставок і свят народного мистецтва, увічнення пам’яті видатних народних майстрів, мистецтвознавців, сприяння професійному і моральному становленню творчої молоді.
Нині в Україні існує 21 обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У межах заходів зі створення осередку спілки в Кіровоградській області й відкрито обласну виставку народного мистецтва, організовану за сприяння управління культури і туризму ОДА. Зараз членами Національної спілки майстрів народного мистецтва України є кіровоградські майстрині Олександра Пренко та Жанна Майхровська.
Олександра Пренко – заслужений майстер народної творчості України, відмінник освіти України, учасник багатьох виставок декоративно-ужиткового мистецтва на Кіровоградщині та в інших областях України. Її роботи знаходяться в багатьох музеях, приватних колекціях України та за кордоном. Їй належить патент на виготовлення "килимових" ляльок. Вона – керівник студі "Килимарство" при обласному дитячо-юнацькому центрі. Кіровоградську вишивальницю (золоте шитво) Жанну Майхровську занесено до книги "Найкращі жінки України" (2000 р.). 2001 року її було нагороджено орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня, а від православної церкви було вручено орден Святого Володимира. Художньо-виробнича майстерня "Золоте шитво", яку очолює мисткиня, здобула заслужене визнання серед творчих об’єднань України.
На виставці представлені найрізноманітніші види декоративно-ужиткового мистецтва: вишивка хрестиком, гладдю та бісером, різьблення по дереву, кераміка, лозоплетіння, витинанки, мала пластика, аплікація із соломки та соломоплетіння, ляльки-мотанки, килимарство й традиційний болгарський одяг, декоративний розпис. Більше п’ятдесяти народних майстрів презентують свої твори. У фойє музею представлені рушники, килими, вишиті сорочки (ХІХ сторіччя) з фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Олександрійського районного краєзнавчого музею та експозиція декоративно-ужиткового мистецтва з фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею. Кіровоградщина має багато талановитих майстрів, які можуть гідно представляти нашу область в Національній спілці майстрів народного мистецтва України.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО