Знам’янка могла б стати відомою на весь світ завдяки радону

Знам’янська бальнеологічна лікарня могла б увійти до 300 провідних радонових курортів світу. Однак з різних причин, у тому числі й застарілого попереднього менеджменту, цього поки що не відбулося. Наразі тільки вітчизняний Хмільник може похизуватися своїми здобутками на міжнародному рівні.

У світі відомі всього три сотні радонових курортів. Вони є в Австрії, Німеччині, в Японії, Чехії, Італії, Грузії, Росії… А це говорить про те, що, окрім лікувального ефекту, радон нагородив ці території не меншим клопотом, ніж нашу. Утім, якщо світові давно вдалося приборкати цей газ, то ми лише вивчаємо рівень його концентрації і вплив на здоров’я наших співвітчизників.

Наприклад, Швеція, звідки нещодавно повернулися посадовці облдержадміністрації та облради, розповіли, що тамошнє суспільство вже давно не лякається слова "радон" і навчилося жити в умовах його впливу, вживати протирадонові заходи і таким чином контролювати ситуацію.

Нині там діє державне управління радіаційного захисту, а уряд багато років поспіль фінансує широку протирадонову кампанію. Кожен мешканець країни може замовити по телефону чи через Інтернет радоноаналізатор, з’ясувати рівень концентрації газу в себе вдома і отримати необхідні консультації спеціалістів, як діяти в тих чи інших умовах.

Перший заступник голови облради Олександр Шаталов, каже, що було б добре, якби і мешканці Кіровоградщини таким же чином дбали про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей.

"Сьогодні ми встановили радоноаналізатори в усіх школах, дитячих садках та лікарнях області. Протягом місяця вони накопичуватимуть інформацію. Далі її вивчатимуть спеціалісти, які ж і підготують свої рекомендації, залежно від показників. Наш наступник крок – напрацювати систему, щоб восени люди, умовно кажучи, зателефонувавши на “гарячу лінію” голови облдержадміністрації Сергія Ларіна чи через Інтернет, могли замовити собі аналізатор і встановити його вдома", – пояснює посадовець.

Не менш обізнані у радоновій тематиці порівняно зі шведами громадяни США. Сьогодні там чи не у кожному будинку є датчики, що вимірюють рівень концентрації газу. Населення ж Америки дуже прискіпливо ставиться до свого здоров’я, регулярно проводячи обстеження. А в НАТО свого часу навіть був створений спеціальний комітет, який займався вивченням проблеми цього небезпечного газу. Але навіть за таких умов щороку в США помирає понад 20 тисяч людей від раку легень, викликаних продуктами розпаду радону.

Німеччина також серйозно просунулася у цьому плані. Там, якщо рівень концентрації радону в будинку значно перевищує допустиму норму, держава сплачує німцям компенсацію, яка становить у середньому 30 відсотків від вартості протирадонових заходів.

Близько десяти років тому міністерство захисту навколишнього середовища Ізраїлю здійснило дослідження, аналогічне тому, що зараз проводиться в області. Але його мета була з’ясувати рівень концентрації радону в житлових приміщеннях. Тоді науковці виконали майже півтори сотні замірів, для яких обиралися квартири на високих поверхах та підвальні приміщення. За результатами досліджень фахівці напрацювали ряд детальних рекомендацій, які тамтешнє населення застосовує й донині. Здебільшого, це часте провітрювання приміщень, встановлення якісних систем вентиляції та герметизація щілин у підлозі та стінах.

Кіровоградщина – перша область, яка настільки серйозно і комплексно порушила питання про радонову небезпеку. І хоча зараз дослідження проводяться коштом спонсорів та меценатів, а це – народні депутати та депутати обласної ради Станіслав Березкін, Олександр Єдін, Андрій Бродський, Віталій Грушевський та Анатолій Кузьменко, все ж керівництво регіону сподівається, що у перспективі, маючи наукові висновки на руках, за підтримкою антирадонової програми можна буде звернутися і до держави.

Читайте також