Під час привітання ветеранів керівник області зауважив, що турбота про них – один з пріоритетів роботи влади. Задля цього торік в області було започатковано акцію "Зірка пам’яті", діють програми "Соціальне таксі", "Ветеранські палати", відкрито соціальні магазини й аптеки. Сергій Ларін побажав визволителям міцного здоров’я, витримки й довголіття. Зі словами подяки до ветеранів звернулися також Микола Ковальчук й Олександр Саінсус.
– Шановні ветерани! Ви – рятівники життя на нашій планеті, – сказав зі сцени очільник міста. – Не шкодуючи свого здоров’я, а ваші полеглі побратими – й життя, усі ви здобули Велику Перемогу й дали змогу нам, вашим нащадкам, жити і творити. Висловлюю найглибшу вдячність за це. Ваш подвиг неможливо виміряти ні орденами, ні медалями, ні іншими нагородами. Низько вклоняюся перед вами за ратний подвиг і бажаю довгих щасливих років життя…
За особисту мужність і самопожертву, виявлені в боротьбі з ворогом за свободу і незалежність Батьківщини, вагомий особистий внесок у розвиток ветеранського руху, патріотичне виховання молоді та з нагоди 66-ї річниці Перемоги у війні 1941 – 1945 років Почесною грамотою обласної державної адміністрації та обласної ради було нагороджено учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні Михайла Безверхого, Володимира Жученка та Любов Савченко. Почесної грамоти обласної державної адміністрації удостоєно учасника бойових дій Федора Стойка. Грамоту обласної ради отримав учасник бойових дій Іван Чернега. Олександр Саінсус вручив відзнаку виконавчого комітету міської ради "За заслуги" І ступеня Тихонові Довбишу, "За заслуги" ІІ ступеня – Іванові Братушку, почесні грамоти міської ради та виконавчого комітету – Юрієві Горбаню, Володимирові Кузьміну, Сергієві Мокряку і Петрові Титаренку.
Після завершення врочистої частини заходу відбувся святковий концерт, у якому взяли участь муніципальний камерний хор під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича, камерний оркестр обласної філармонії "Концертіно", інструментальний ансамбль "Єлисаветград-ретро", хореографічні ансамблі "Конвалія" та "Росинка", військовий духовий оркестр, артисти Кіровоградського академічного обласного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького, вокально-інструментальний ансамбль "Живий звук".
Наступного дня учні кіровоградських шкіл поклали квіти до підніжжя пам’ятників та пам’ятних знаків міста, що вшановують учасників бойових дій. Делегації шкіл побували біля двадцяти двох пам’ятних знаків і меморіальних дощок. Вони ж напередодні впорядкували територію навколо тих місць, куди принесли квіти.
Сьомого травня у сквері на Некрасівці депутати міської ради Іван Юрченко та Олег Краснокутський організували святкування Дня перемоги для фронтовиків, які мешкають на тамтешніх вулицях. Перед кількома десятками учасників бойових дій виступили учні ЗОШ № 33 і співаки Володимир Стратьєв та Анатолій Бондаренко. Пісні періоду Великої Вітчизняної війни розчулили літніх людей, які зі слізьми на очах підспівували артистам. Після концерту його учасники та глядачі смакували кашею, а Іван Юрченко та Олег Краснокутський відвідали з квітами й подарунками тих ветеранів, які за станом здоров’я не змогли прийти на відзначення свята.
У неділю на площі перед Кіровоградською міською радою ветерани війни отримували від влади автомобілі та цінні подарунки.
Як зазначив голова облдержадміністрації Сергій Ларін, протягом 2010-2011 років інвалідам Великої Вітчизняної війни вручено близько 80 автомобілів. Особливістю забезпечення ветеранів транспортом є те, що влада зуміла залучити до цього не тільки бюджетні кошти, а й допомогу соціально відповідального бізнесу. На тому, що турбота про кожного ветерана не лише до свят, а повсякденно – одне з пріоритетних завдань місцевої влади, наголосив у своєму виступі кіровоградський міський голова Олександр Саінсус.
– Ми всі у великому боргу перед воїнами-визволителями, які ціною своїх життів врятували увесь світ від «коричневої чуми», – сказав він. –– Міська влада робитиме все можливе, щоб поліпшити умови життя колишніх воїнів.
Голова ОДА та міський голова вручили чотирьом ветеранам ключі від новеньких “Славут” і моторолера, придбаних за кошти меценатів. Ще кілька учасників війни отримали у подарунок сучасні стільникові телефони.
Цього ж дня Сергій Ларін, Олександр Саінсус, Микола Ковальчук, голова обласної ветеранської організації Василь Єфименко, представники силових структур області відвідали пацієнтів обласного госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни, які зустрічали свято Перемоги на лікарняному ліжку. Цього разу до організації заходу підійшли нетрадиційно – у сосновому бору біля госпіталю для пацієнтів було встановлено намет, розгорнуто польову кухню та влаштовано святковий обід і концерт. Ветерани разом з представниками влади співали військових пісень, згадували своє фронтове минуле.
Керівники міста та області привітали також і тих ветеранів, які перебували в палатах, – кожному пацієнту госпіталю вручено святкові подарунки. Ветерани, користуючись нагодою, під час спілкування із Олександром Саінсусом зверталися до нього з тим чи іншим питанням (наприклад, стосовно відновлення роботи радіоточки, встановлення гаража й таке інше). Жодне з них не залишилося поза увагою міського голови, підрозділи виконавчих органів влади уже отримали відповідні доручення.
Дев’ятого травня за багаторічною традицією офіційне святкування Дня Перемоги в Кіровограді розпочалося о восьмій годині біля пам’ятника на території стадіону «Зірка» полеглим у роки війни воїнам-спортсменам. Участь у святковому заході взяли члени міської організації ветеранів фізичної культури, спорту і війни, вихованці спортивних шкіл та їхні тренери, керівництво міста й області (зокрема, Сергій Ларін, Микола Ковальчук та секретар Кіровоградської міської ради Ігор Волков), військовослужбовці Кіровоградського гарнізону, які під супровід військового оркестру двічі пройшли парадним маршем, а також віддали честь полеглим і живим героям пострілами з автоматичної зброї.
Сергій Ларін привітав фронтовиків із великим святом та відзначив, що лише завдяки неймовірним зусиллям та самопожертві солдатів, матросів, офіцерів, генералів і трудівників тилу вдалося здобути Перемогу. Серед тих, хто її виборював, були і спортсмени з наших міста й області, які воювали в підрозділах розвідки, військово-морських сил, авіації тощо. Голова облдержадміністрації подякував ветеранам за їхній подвиг і побажав їм здоров’я та довгих років життя, після чого кожен з них отримав набір продуктів місцевих товаровиробників.
– Дорогі наші ветерани! – звернувся до них Ігор Волков. – Уже чимало років традиційно святкування Дня Перемоги у нас розпочинається біля пам’ятника загиблим воїнам-спортсменам. І це символічно, адже саме вони виконували під час війни найважчі завдання. Для подолання ворога потрібні були воля до перемоги, сила духу, героїзм. Усе це було притаманно і полеглим, і нині живим ветеранам, серед яких знані в Кіровограді Володимир Жученко, Тихін Довбиш, Анастасія Поєдинок та інші. Шановні ветерани, влада зобов’язана оточувати вас піклуванням щодня, і вона це робить. Бажаю вам здоров’я, щастя, успіхів, довгих років життя!
Секретар міської ради привітав Тихона Довбиша із врученням йому відзнаки виконавчого комітету міської ради «За заслуги» І ступеня, а також вручив почесні грамоти міської ради та виконавчого комітету членам міської організації ветеранів фізичної культури, спорту і війни Олегові Шилову та Надії Соколовій. Завершилися урочистості виступом почесного голови організації Володимира Жученка.
За півгодини після вшанування полеглих і живих воїнів-спортсменів на площі Кірова Сергій Ларін, Микола Ковальчук та Олександр Саінсус вручили ключі від нових автомобілів ще п’ятьом мешканцям Кіровограда й області, після чого учасники події приєдналися до колони військовослужбовців, інших кіровоградців і піднялися вулицями Карла Маркса й Ушакова, вздовж яких їх вітали із квітами в руках школярі, до меморіального комплексу «Фортечні вали», де у святкуванні взяли участь тисячі людей – ветерани, військовики, студенти та учні. Керівництво міста й області та всі охочі кіровоградці поклали вінки і живі квіти до Вічного вогню, вшанували хвилиною мовчання полеглих у боях і померлих від ран фронтовиків та мирних жителів, закатованих під час окупації.
Урочистим маршем повз ряди ветеранів пройшли підрозділи військових частин обласного центру. Міські й обласні очільники поклали квіти також до підніжжя меморіального знака «Багнет» та на меморіальному кладовищі, де поховано кіровоградців, розстріляних у роки окупації. Сергій Ларін, Микола Ковальчук, Олександр Саінсус побували в наметі, де поспілкувалися з учасниками бойових дій, скуштували солдатської каші та фронтових сто грамів. До слова, головним спонсором свята виступило ТОВ «Соколівські ковбаси», яке очолює депутат обласної ради (фракція Партії регіонів) Віталій Іванюк. Міська влада звернулася до керівництва підприємства з проханням допомогти в організації свята, і ТОВ безоплатно надало свою м’ясну продукцію для частування ветеранів.
На території валів було розгорнуто низку виставок до Дня Перемоги. Свої роботи (моделі літаків та кораблів, зразки декоративно-ужиткового мистецтва) по один бік вулиці Ушакова на загальний огляд виставили керівники гуртків і їхні вихованці із міської станції юних техніків. Поруч на стендах знаходилася виставка світлин членів обласної організації Національної спілки фотохудожників України із зображенням буднів і свят найстаршого покоління. З іншого боку вулиці на проїжджій частині члени кіровоградських пошукових загонів розмістили раритетні військові й цивільні автомобілі середини минулого століття. Неподалік від них стояла сучасна техніка – міліцейські швидкісні мотоцикли, на які охоче всідалися не лише діти, а й дорослі. Зіскочивши з них, оглядали виставку зброї та інших спеціальних засобів підрозділів міліції різноманітного призначення. Надивившись на такі «суворі» речі й зголоднівши, учасники святкування на валах смакували кашею із солдатських кухонь та наїдками й напоями, які їм пропонували торговці в численних наметах. Попоївши, можна було стати учасником програми «Киньте все, гармошка грає!», майданчик якої розмістили неподалік від міліцейського оркестру, який час від часу розважав публіку бравурними маршами. Працівники міського відділу фізкультури і спорту подбали про проведення з ветеранами спортивних заходів, а фахівці з управління освіти, відділів культури й туризму та сім’ї й молоді міської ради підготували й провели вдень і ввечері на площі Кірова святковий концерт за участі юних та дорослих виконавців. Завершилося святкування Дня Перемоги в центрі Кіровограда святковим феєрверком.
Та не лише в центрі й не тільки дев’ятого числа кіровоградці вшановували полеглих і живих учасників війни. У селищі Новому, наприклад, незадовго до Дня Перемоги викладачі й учні Кіровоградської дитячої школи мистецтв запросили до себе місцевих ветеранів і показали їм чудовий концерт. Дев’ятого ж травня в мікрорайоні відбулися традиційні для цього дня вітання зі святом Перемоги учасників війни біля обеліску загиблим воїнам, культурницькі заходи та спортивні змагання.
Взяли активну участь у відзначенні Дев’ятого травня й депутати міської ради. Наприклад, обранець від другого виборчого округу Вадим Дрига (Арнаутове, Масляниківка, Никанорівка) побував разом із квартальними вдома в кожного з більш ніж тридцяти ветеранів війни: привітав їх зі святом і подарував привітальні листівки, квіти й радіоприймачі. Один з ветеранів, Микола Троценко, нині перебуває на лікуванні в обласному шпиталі для ветеранів Великої Вітчизняної війни. Тож Вадим Дрига відвідав його там і вручив дідусеві листівку, квіти й подарунок. У розмові з фронтовиками він розповів про зроблене ним останнім часом на депутатській ниві: освітлення провулку Нікопольського, вимощення бетонними плитами провулку до вулиці Приміської, грейдерування та підсипання доріг, фінансову допомогу ЗОШ № 33 та матеріальне заохочення її учнів, які стали переможцями олімпіад та конкурсів.
Цими ж днями відбулися святкові заходи з нагоди 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні в УМВС в області. Запрошених на зустріч ветеранів привітали зі святом начальник управління Віктор Пащенко, а також народний депутат України Ігор Шаров, який вручив ключі від автомобіля пенсіонеру ОВС ветерану Великої Вітчизняної війни полковнику міліції у відставці Леоніду Зеленьку. Лідер депутатської фракції Народної Партії Верховної Ради України в своєму виступі зазначив, що на прохання Президента України, Верховної Ради України погоджувальна рада ВР ухвалила рішення про роботу народних депутатів з ветеранами Великої Вітчизняної війни у регіонах. «Це не лише прохання чи доручення, – це, перш за все, поклик віддати шану, - підкреслив Ігор Шаров. - Наш святий обов’язок віддати належне пам’яті тих, кого немає, і привітати тих, хто, дякувати Богу, живий». Віктор Пащенко подякував Ігорю Шарову за постійне опікування проблемами міліції Кіровоградщини та сприянню в роботі органів внутрішніх справ області. Також керівник фракції Народної партії у ВР, який є членом наглядової ради Державної льотної академії України, разом із керівництвом цього закладу, ветеранами льотної справи взяв участь у церемонії покладання квітів до пам’ятника тричі Герою Радянського Союзу Івану Кожедубу (цей монумент зведено за підтримки народного депутата) та відвідав ветеранів, котрі проходять лікування в обласному госпіталі для інвалідів війни.
Пройшли святкові заходи і в управлінні СБУ в Кіровоградській області, де відбулася зустріч з учасниками Великої Вітчизняної війни – ветеранами органів держбезпеки. Тих, хто за станом здоров’я не зміг відвідати урочистості, напередодні привітали молоді співробітники СБУ в них удома. Начальник УСБУ в Кіровоградській області вручив ветеранам нагороди, подарункові набори та побажав їм, насамперед, міцного здоров’я і довгих років життя. Для дорогих гостей було влаштовано концерт, а на столах на них чекали польова каша та фронтових сто грамів.
Святковий мітинг відбувся і в мікрорайоні Лелеківка, біля братської могили. У ньому взяли участь ветерани війни, воїни-інтернаціоналісти, учні та вчителі НВО ЗНЗ №15, випускники цього закладу, депутати Кіровоградської міської та Кіровської районної рад Дмитро Терзов (фракція Партії регіонів) та Тетяна Балугланова. Присутні схилили голови у хвилині мовчання перед світлою пам’яттю тих, хто віддав свої життя за мирне майбутнє. За підтримки Дмитра Терзова для ветеранів було організовано святковий обід.
Зустріч з ветеранами відбулася і в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського району міста Кіровограда. На свято прийшли 25 ветеранів війни. У заході взяли участь самодіяльні жіночі вокальні колективи «Калинонька» і «Журавка». Ветеранів привітали голова Ленінської районної у місті Кіровограді ради В. Заботкін, заступники голови О. Хачатурян і В. Гуцу та перший заступник голови міської організації ветеранів України В. Зуєв. Працівники відділень соціально-побутової адаптації та соціальної допомоги вдома провели акцію «Шануємо тебе, солдате», під час якої побували в 37-х ветеранів Ленінського району й надали їм необхідну допомогу. Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського району міста Кіровограда спільно з районною організацією Товариства Червоного Хреста Ленінського району склали план заходів з обслуговування й надання медико-соціальної допомоги ветеранам війни й відвідали 58-х самотніх ветеранів, інвалідів війни задля визначення форм надання їм соціальних послуг.
Наостанок зазначимо, що дев’ятого травня й у попередні дні тридцять п’ять автобусів кіровоградських транспортних підприємств перевозили ветеранів, артистів, школярів і студентів туди, де відбувалися заходи зі вшанування учасників бойових дій та загалом усіх постраждалих у війні 1941 – 1945 років. А таксисти з «Альфа-автотранс» й «Альянс-таксі» безоплатно розвозили літніх людей з фортечних валів по домівках. Керівництву та водіям усіх транспортних підприємств, задіяних у перевезенні ветеранів та інших учасників святкувань, начальник управління розвитку транспорту та зв’язку міської ради Ольга Гонтар висловлює щиру подяку. Заслужили на слова подяки й МНС-ники, завдяки яким на багатьох заходах ветерани мали змогу скуштувати солдатської каші із польової кухні, а на Фортечних валах була наявна ще резервна станція живлення, яка забезпечувала безперебійну роботу техніки.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА