Зберегти безкоштовні обіди

З вимогою не позбавляти безкоштовного харчування у школах та дошкільних навчальних закладах дітей учасників АТО та Операції об’єднаних сил на площу перед міською радою Кропивницького восьмого січня прийшли колишні АТОвці, громадські активісти та дружини тих, хто зараз несе службу на сході країни, боронячи мир та спокій в Україні.

Наприкінці минулого року, депутати міської ради прийняли рішення «Про організацію харчування учнів та вихованців пільгових категорій в закладах освіти м. Кропивницького на 2019 рік». Згідно з документом, зі списку дітей, які звільняються від плати за харчування зникла категорія «Діти, батьки яких мають посвідчення учасника бойових дій та безпосередньо брали участь в АТО в східних областях України, або ж є учасниками АТО на час їх перебування в зоні АТО». Безоплатне харчування передбачили лише для «дітей, батьки яких загинули, зникли безвісти, потрапили в полон чи отримали інвалідність під час участі в АТО (ООС), дітей померлих учасників АТО (ООС)». Це рішення підтримали 30 депутатів, окрім міського голови Андрія Райковича. Згодом члени виконкому визначили вартість харчування однієї дитини та перелік пільг.


Це обурило учасників АТО та членів їхніх сімей

– Ми вимагаємо, щоб депутати та члени виконкому переглянули своє рішення та повернули пільги нашим дітям, – зазначила організатор акції Світлана Ткаченко. – Повинна бути повага до тих, хто захищає нас на сході країни. У мене – двоє дітей, чоловік несе службу в зоні ООС. Зараз нам доведеться платити по триста гривень щомісяця за кожну дитину, що досить накладно для родини. Наша країна знаходиться у стані війни, і наші військові та члени їхніх родин повинні бути захищеними соціально. Ми з вдячністю користувалися пільгами, які надала нашим дітям міська влада.

– Ви надали пільги дітям, дякуємо вам, але навіщо їх зараз забирати? – долучається до розмови дружина колишнього військовослужбовця Оксана Придатко. – Нас таке рішення ображає. У мене – дві дочки. Одна ходить в дитсадок, інша – в школу. Тепер нам доведеться викласти щомісяця до 700 гривень. Для нашої родини це досить суттєва сума. Чоловік на даний час звільнився з армії, перебуває на обліку в центрі зайнятості.

З мітингувальниками спілкувалася начальник управління освіти міської ради Лариса Костенко. Вона запевнила їх, що влада шукатиме можливості для фінансування харчування дітей, батьки яких є учасниками АТО та ООС.


– На даний момент діють пільги, які гарантовані державою. Ми їх дотримуємося, і всі пільгові категорії зафіксовані в рішенні виконавчого комітету, – запевнила Лариса Костенко. – Є пільги, які встановлюються з ініціативи депутатів, міського голови Андрія Райковича. І саме ініціатива харчувати безкоштовно дітей 1 - 4 класів, в тому числі й тих, батьки яких несуть службу в АТО (ООС), була вперше запроваджена в Україні саме у Кропивницькому, діяла протягом чотирьох років. Відповідно ж до нещодавно прийнятого рішення, від оплати за харчування звільняються діти, батьки яких загинули, зникли безвісти, потрапили в полон чи отримали інвалідність під час участі в АТО (ООС).

Лариса Костенко повідомила, що у 2014 році дітей учасників бойових дій в місті було 423 і на те, щоб безкоштовно годувати їх у школах та садочках було використано понад 98 тисяч гривень з міського бюджету. У 2015 році таких дітей було вже понад тисяча, на їхнє харчування виділили понад 766 тисяч гривень з бюджету. У 2016 році кількість дітей учасників АТО зросла до 1470. Понад 2 мільйони гривень тоді пішло на те, щоб безкоштовно їх харчувати. Вже у 2017 році на харчування дітей цієї пільгової категорії пішло понад три мільйони 200 тисяч гривень, а діток, яких безкоштовно харчували, було 1800. У 2018 році дітей учасників АТО стало понад 2100, і, щоб забезпечити їх безкоштовними обідами, в міському бюджеті передбачили майже п’ять мільйонів гривень. Вже цього року дітей учасників АТО стало майже 2 500 осіб, на їх харчування вже треба близько восьми мільйонів гривень, а це сума для освітянського бюджету дуже значна.

Проте, зважаючи на резонанс, який викликало це рішення, Лариса Костенко пообіцяла, що питання ще розглядатиметься.

– Маємо кілька пропозицій щодо перегляду цього питання, – запевнила Лариса Костенко. – Але в межах затвердженого бюджету і з урахуванням досвіду інших регіонів. До того ж, у Кропивницькому продовжує ефективно працювати комплексна програма підтримки учасників АТО та членів їхніх сімей, відповідно до якої, дітям загиблих учасників АТО купують подарунки до різних свят, їх безкоштовно оздоровлюють у літніх таборах, дають можливість безкоштовно навчатись в комунальних позашкільних навчальних закладах, дають пільги з оплати у школах естетичного виховання.

Попри всі пояснення посадовиці учасники мітингу обрали ініціативну групу, яка прийшла на засідання виконавчого комітету міськради, що тривало на той час, та передали лист із своїми вимогами заступнику міського голови Олександру Мосіну. Ще одне прохання до влади – у майбутньому подібні резонансні рішення обговорювати публічно та залучати громадську раду при виконавчому комітеті міської ради.

Олександр Мосін запевнив, що питання організації харчування дітей, батьки яких несуть службу в ООС, буде розглянуто ще раз на профільних депутатських комісіях, будуть вишукуватися фінансові ресурси для вирішення проблеми. А поки що до 22 січня рахунки на оплату харчування батькам дітей пільгових категорій виписувати не будуть.

Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також