Актуальні питання енергетичного розвитку Кіровограда та запровадження програми енергозбереження в опалювальному сезоні 2015 – 2016 року прозвучали на нараді з керівниками комунальних підприємств обласного центру, ініційованої виконавчою дирекцією Кіровоградського регіонального відділення Асоціації міст України.
Очільниця цієї організації Валентина Іллюшкіна запросила до розмови начальника головного управління житлово-комунального господарства міської ради Олександра Хачатуряна, директора КП "Теплоенергетик" Сергія Кравченка, керівників інших комунальних підприємств міста, начальників ЖЕО, щоб предметно обговорити заходи енергозбереження та запровадження енергоощадних технологій з метою економії бюджетних коштів та підвищння якості обслуговування населення.
– Відповідно до міської програми енергоефективності та енергозбереження, був розроблений і план заходів – від встановлення сучасних утеплених вікон в закладах бюджетної сфери до модернізації теплогенеруючих підприємств, – зазначив Олександр Хачатурян. – В першу чергу нами було взято курс на використання енергозберігаючих технологій комунальними підприємствами. Зокрема, майже всі вони були переведені на альтернативні системи опалення, утеплюються адміністративні приміщення та встановлюються там теплозберігаючі склопакети. А там, де це неможливо, встановити автономні котли опалення, як в "Аварійно-диспетчерській службі" буде встановлено тепловий лічильник, що дасть змогу економити 40 відсотків тепла.
Також міська влада звернулась до народних депутатів України від Кіровоградщини із пропозицією запровадити в обласному центрі пілотний проект щодо санації багатоповерхівок. Зараз законопроект проходить процедуру затвердження в комітетах Верховної Ради. Відповідно до нього планується виділити 20 мільйонів гривень з Державного бюджету для утеплення 15 – 17 житлових будинків. І це буде першим кроком масштабного запровадження програми теплозбереження.
І якщо блакитне паливо зараз досить дороге задоволення, а його основними споживачами є промисловість та населення, то потрібно докласти максимум зусиль, щоб мінімізувати його споживання. Досить позитивний приклад у цьому питанні подає приватне підприємство "Інтер-ресурси", яке три роки поспіль забезпечує теплом з альтернативних видів палива мікрорайон Балашівки та відповідну промислову зону. Жодних нарікань на якість послуг від населення ще не надходило.
А як в цьому напрямку працює КП "Теплоенергетик", розповів керівник цього підприємства Сергій Кравченко. Він зауважив, що найпроблемнішою ділянкою обслуговування залишається селище Нове, яке опалюють дві котельні. Одна – стара, енергозатратна, що будувалась для обслуговування колись потужного ливарного заводу, то друга – модульна та енергоефективна. Відповідно, від старої котельні доведеться відмовитись, а весь житловий фонд селища буде опалюватись від модульної котельні. Проведено відповідні розрахунки, які переконують у можливості такої реконструкції, але за умови прокладання нових зовнішніх теплових мереж.
Ще у минулому році підприємство відновило своє мазутне господарство. І хоча мазут як альтернативний вид палива – досить дороге задоволення, то за умови повної відсутності газопостачання на теплогенеруюче підприємство, можна буде запустити саме мазутний цех. А на майбутнє ТЕЦ планує перейти на олександрійське буре вугілля. Зараз розроблена відповідна програма, задіяні бізнесмени з Дніпропетровська та Олександрії, щоб здійснити даний проект. Відповідно до нього буде відновлена робота котельні, яка розташована на території заводу "Гідросила". Потужності цієї котельні дозволять забезпечити теплом та гарячою водою частину абонентів КП "Теплоенергетик" в центральній частині міста.
Особливу подяку керівник підприємства висловив обласній та міській владі за принципову позицію щодо виділення семи мільйонів гривень для реконструкції теплових мереж на вулиці Київській. Адже через зношеність труб, які вже повністю використали свій ресурс, постійні пориви втрачалось близько 40 відсотків теплової енергії. На наступний рік запланована реконструкція мереж на вулиці Гагаріна.
Як не дивно, але основним стимулом для запровадження енергоефективних технологій як для населення, так і для підприємств стала досить висока ціна на природний газ. Зменшити його споживання та економно використовувати наявний – основне завдання влади. Зрозуміти це має і населення, яке відчуває подорожчання енергоресурсів через значне підвищення тарифів на комунальні послуги.
Оксана ВЕРСТЮК