ЗАКОДОВАНІ ТЕЛЕФОНИ

Але, виявляється, навіть за цих умов ви не застраховані від придбання у легальному магазині нелегального телефону. Саме це трапилося нещодавно із кіровоградкою, котра, купивши доволі вартісний мобільний телефон в одному з міських магазинів у вересні минулого року, була впевнена, що він легальний, але отримала від оператора повідомлення, що апарат занесений до "чорного" списку та підлягає відключенню. Два дні телефон був відімкнений від мережі, потім його ввімкнули, але попередили про можливі наслідки. Жінка звернулась зі скаргою до обласного управління у справах захисту прав споживачів, адже купувала телефон цілком легально, має всі відповідні документи, і зрозуміло, як покупець відповідальності за його походження нести не бажає. І це закономірно. Тому справу було направлено на розгляд до столичних інстанцій відповідної державної структури.

Як повідомила нашому кореспондентові, заступник начальника обласного управління у справах захисту прав споживачів Алла Дудник, до "білого" списку заносяться коди телефонів, які дозволені до використання в мережах операторів стільникового зв’язку. А в "чорний" список – номери пристроїв, що не увійшли до "білого" списку або зареєстровані органами МВС як крадені. До "сірого" списку заносяться телефони, які були ввезені громадянами України з-за кордону самостійно, знаходяться у роумінгу на території України. Свого часу, Нацкомісія з регулювання зв’язку перенесла зобов’язання мобільних операторів відключати телефони з незареєстрованими ІМЕІ-кодами на лютий цього року, і на даний момент такі правила вже набрали законної сили. Як могло так статись, що споживач купив нелегальний апарат у цілком легальному магазині і тепер телефон перетворився на нікому не потрібну іграшку, повинні розбиратися правоохоронні органи. Але жінку це мало тішить, адже вона залишилась без мобільного телефону, причому досить дорогого.

Тому Алла Юріївна вкотре нагадує бажаючим придбати дороге мобільне "задоволення" про те, що треба, не відходячи, так би мовити, від каси, перевірити наявність на апаратові ІМЕІ-коду та його внесення у "білий" список. Інакше проблем не уникнути.

Відповідно до рішення Національної комісії регулювання зв’язку (НКРЗ), перші відключення мобільних телефонів "сірого" списку, тобто незареєстрованих, мали розпочатися з 16 лютого 2010 року, але не раніше. ніж через 90 днів з моменту отримання SMS-попередження.

Що ж треба знати, щоб телефон не відключили?

НКРЗ підготувала відповіді на найпоширеніші запитання.

Наявність коду IMEI у базі даних можна перевірити на веб-сайті УДЦР у розділі "База IMEI" або шляхом відправлення безплатного SMS-пові- домлення з кодом IMEI на номер 307.

При перевірці коду IMEI може бути отримана відповідь: "Введеного коду ХХХХХХХХХХХХХХ у БД IMEI не знайдено". Причин відсутності IMEI вашого телефону в базі кілька. Перша: мобільний телефон було завезено в Україну з порушенням чинного законодавства — без оформлення відповідних митних процедур. Друга: якщо ви особисто ввезли його з-за кордону в Україну і не звернулися з відповідною заявою в Український державний центр радіочастот (03179, м. Київ, проспект Перемоги, 15-й км) для реєстрації його коду IMEI у загальній базі даних. Третя: телефон отримано в міжнародному поштовому відправленні, і ви не звернулися з відповідною заявою в УДЦР. Цілком можливо, що мобільні телефони, завезені імпортером із дотриманням вимог чинного законодавства, були передані в роздрібну реалізацію до подання кодів IMEI цих телефонів для внесення в ЗБД.

У будь-якому разі нервувати й відразу викидати телефон не варто. Споживач страждає лише в першому випадку, тобто якщо телефон завезено нелегально. В усіх інших його можна легалізувати.

На мобільник, привезений з-за кордону, доведеться написати заяву і подати її в Український державний центр радіочастот. Форму заяви розміщено на веб-сайті УДЦР у розділі "Зразок заяви". До заяви необхідно додати оригінал оформленої митної декларації, яку ви заповнили при перетині митного кордону. В декларації слід зазначити марку мобільного телефону. Кодів IMEI мобільних телефонів заносити в декларацію не потрібно. Майте на увазі, що законодавство без відповідних дозволів УДЦР дозволяє ввезти з-за кордону не більше двох мобільних телефонів, крім того, яким ви користуєтеся.

Якщо при перетині кордону ви не заповнили митної декларації, до заяви необхідно додати копії документів, які засвідчують перебування за кордоном і легальність придбання телефону (ксерокопію першої сторінки закордонного паспорта і сторінки зі штампами прикордонної служби про перетин кордону України, ксерокопію чеку магазину, рахунку або гарантійного талону зі штампом магазину).

Якщо мобільний телефон було придбано за кордоном як подарунок, бажано, щоб особа, котра дарує, зареєструвала його. У протилежному випадку для реєстрації коду IMEI подарованого телефону необхідно, щоб вам передали ще й оформлену на нього митну декларацію. Тільки тоді ви зможете зареєструвати код IMEI подарованого мобільного телефону.

Для реєстрації кодів IMEI телефонів, отриманих у міжнародних поштових відправленнях, необхідно також написати заяву (всі форми — на сайті УДЦР) і надіслати її організації. До заяви слід додати спеціальну митну декларацію при пересиланні або акт установленої форми про наявні у відправленні товари та інші предмети, складений працівником поштового оператора у випадку недекларування відправником товарів та інших предметів або відсутності митної декларації.

Придбання

Сьогодні, купуючи мобільний телефон, потрібно перевірити відповідність коду IMEI, нанесеного на фірмову етикетку, розміщену на корпусі мобільного телефону під акумулятором і на упаковці телефону.

Якщо коди збіглися, слід перевірити відповідність коду IMEI, "прошитого" у телефоні, з нанесеним на фірмову етикетку. Для цього потрібно ввімкнути телефон (у продавця для перевірки телефонів має бути SIM-карта) і набрати на клавіатурі комбінацію *#06#. На екрані телефону з’явиться його код IMEI.

При розбіжності кодів краще відмовитися від придбання такого апарата, щоб уникнути проблем надалі.

Якщо коди IMEI збіглися, необхідно з допомогою цього або іншого телефону відправити на короткий номер 307 будь-якого мобільного оператора SМS із кодом IMEI. Якщо SМS надсилає продавець, то перед відправленням повідомлення потрібно перевірити, чи справді надсилається код IMEI купованого вами телефону.

У відповідь буде отримано повідомлення про наявність або відсутність коду IMEI цього телефону в базі даних кодів IMEI. Інформацію про наявність коду IMEI у загальній базі даних можна також отримати на веб-сайті УДЦР у розділі "База IMEI".

Наявність коду IMEI телефону в базі даних означає, що цей апарат законно завезено в Україну і ви зможете підключитися до мережі будь-якого мобільного оператора, а сервісні центри виробників його обслуговуватимуть у разі виникнення технічних проблем.

Якщо ж ви отримаєте повідомлення про те, що телефон перебуває в "сірому" списку, відмовтеся від його придбання.

Викрадення телефону

Коли новий порядок діятиме в повному обсязі, стане можливим відслідковування, а відтак відключення вкрадених телефонів.

У випадку крадіжки необхідно написати заяву в органи МВС із пред’явленням документів, які підтверджують право володіння цим телефоном (гарантійного талону, чеків тощо), вимагати порушення кримінальної справи і блокувати обслуговування викраденого телефону.

Внесення викраденого телефону в "чорний" список здійснюється виключно на підставі надходження до УДЦР офіційного запиту від МВС України.

Якщо міліція знайде телефон, то код IMEI повернутого власникові телефону буде переведено в "білий" список на підставі надходження до УДЦР офіційного повідомлення від МВС України.

Ні використовувати, ні продати украдений мобільник буде неможливо, оскільки його буде заблоковано. Крім того, IMEI-код допоможе знайти злочинця.

Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також