Незважаючи на те, що за реалізацію програм, спрямованих на поліпшення житлових умов громадян, взялися всерйоз і на державному, і на місцевому рівнях – проводиться активна роз’яснювальна робота, залучаються до співпраці банківські установи, відшукуються можливості здешевлення будівництва житла, досі бажаючих взяти участь у запропонованих проектах дуже мало. Люди звертаються за консультаціями, розпитують про нюанси кожної із програм, однак на тому – все. У зв’язку із цим міська влада у Кіровограді у спілкуванні з потенційними новоселами вирішила піти, так би мовити, зворотним шляхом – з’ясувати у кожного з них, чому він не наважується стати її учасником, які у нього особисто є пропозиції чи конкретні зауваження стосовно її реалізації й таке інше.
Саме у такому руслі пройшла зустріч минулого понеділка першого заступника міського голови Василя Дзядуха із кіровоградцями, яких зацікавила одна із тих кількох програм, що діють. Нагадаємо, що йдеться про державну програму «Доступне житло», що реалізується у рамках соціальних ініціатив Президента України й передбачає можливість отримання пільгових іпотечних кредитів, міську програму «Доступне житло», а також програму молодіжного житлового будівництва.
Як з’ясувалося під час зустрічі, всі три програми є привабливими для кіровоградців – залежно від передбачених ними умов кожен «поклав око» на ту, яка його влаштовує. Однак приєднатися до їх реалізації заважає кілька суттєвих моментів. Так, кілька запрошених на зустріч казали про те, що їхні заробітки не дозволяють виплачувати кредити, адже нормативними документами обумовлено, що у родини ще має залишатися щомісяця кошти у розмірі прожиткового мінімуму на кожного члена родини. Одна з присутніх навела такий приклад: вона – мати-одиначка, виховує двох дітей, заробляє «чистими» близько двох тисяч гривень. Жоден банк кредит їй не дає, адже має заробляти, як мінімум 4300 гривень. Не в кращій ситуації інша родина – маючи дитину, подружжя разом отримує заробітну плату в розмірі близько двох з половиною тисяч гривень. Дехто казав, що здатен виплачувати кредит, але не «потягне» перший внесок. У зв’язку із цим висловлювалися різні пропозиції – зокрема, щодо зменшення першого внеску по кредиту, збільшення терміну погашення кредиту, поширення дії програм на вторинний ринок житла. Також звучали побажання при проектуванні доступного житла передбачити квартири невеликої площі, що були б спроможні придбати й родини з невеликими статками.
Усі ці пропозиції, підкреслив Василь Дзядух, будуть ретельно проаналізовані та узагальнені, надалі міська влада клопотатиме про вирішення порушених кіровоградцями питань перед тими інстанціями, від яких це залежить (у більшості випадків йдеться про внесення змін до чинних нормативних актів, що у компетенції державних органів влади). Крім того, була зібрана інформація від кожного учасника зустрічі, яке житло він хоче придбати, які статки має і який склад родини, аби для кожного розробити свій оптимальний алгоритм, що дозволить йому взяти участь у тій чи іншій програмі.
У нараді взяли участь керуюча справами виконкому міської ради Лідія Єльчанінова, координатор міської програми «Доступне житло» Володимир Шведов, директор Кіровоградського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Олег Радченко, начальник відділу житла міської ради Валерій Пількін, представники ПАТ «Державний ощадний банк» та ПАТ АБ «Укргазбанк».