За спалювання листя кіровоградців штрафуватимуть

Спецінспекція Кіровоградської міської ради розпочинає наступного тижня рейдові перевірки, спрямовані на недопущення спалювання опалого листя. Рейди проводитимуться у тому числі у вечірній час та у вихідні дні, тож від інспекторів ніхто не сховається.

Начальник спецінспекції Віктор Іванов нагадав, що чинним природоохоронним законодавством заборонено спалювання стерні, сухої трави та залишків рослинності. Штраф за це становить, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, від 340 до 1700 гривень.

– У жителів є альтернатива – як і минулого року, опале листя на міське сміттєзвалище прийматимуть безкоштовно, тож завантажуйте свої машини, винаймайте транспорт, якщо не маєте власного, й везіть листя на сміттєзвалище, – каже Віктор Іванов. – Сподіваюсь, як і торік, пенсіонерам, інвалідам, малозабезпеченим підуть назустріч комунальники й вивезуть листя з їхніх обійсть безкоштовно. Спалювання листя – не вихід, це шкодить здоров’ю оточуючих, довкіллю. При цьому хочу звернути увагу, що штрафуватимемо за спалювання листя не тільки перед дворами, а на самих подвір’ях. І ще одне прохання: коли будете вивозити листя, прикривайте свій вантаж поліетиленовою плівкою чи брезентом, аби його не розносило вітром по вулицях.

Фахівці наголошують: кожен, хто спалює листя, отруює себе і всіх навколо. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кілограмів мікрочастинок диму. Разом з димом у повітря потрапляють пестициди, автомобільні вихлопи та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття. Зрозуміло, що це спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми утворюються канцерогенний попіл і оксиди сірки (останні викликають респіраторні захворювання). Слизова оболонка дихальних шляхів не здатна протистояти збудникам захворювань, коли подразнена димом. Більше того, в тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. При тлінні вологого листя з димом у повітря вивільняються діоксини.

Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу для природи: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), збіднюється ґрунт; знищуються насіння і коріння трав’янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; в 2 – 4 рази зростає промерзання ґрунту. Крім того, виникає загроза перекидання вогню на інші ділянки; зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків; погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.

А тим часом...

У багатьох європейських країнах і навіть деяких українських містах сухе листя – це вже не проблема мешканців, адже комунальники за ним навіть "ганяються". Справа в тому, що існують сучасні технології, які дозволяють переробляти листя на якісний компост, який використовується при створенні парків, скверів, закладанні клумб і газонів. Так вже роблять у Дніпродзержинську, Ялті, Євпаторії. Більше того, "проблемне" листя можна переробляти на паливні брикети (торік патент на винахід такої технології отримав житель Запоріжжя Олександр Жигалов). Нетрадиційне паливо, технологія отримання якого захищена патентом на винахід, може бути використана майже для всіх видів опалення. Більше того, брикети чудово горять в камінах, грилях та печах. Разом з тим, листя при спалюванні у такий спосіб дає 5-6 тис. Ккал на кілограм (рівень теплоутворення високоякісного вугілля). Можливо, незабаром такі технології будуть впроваджені і в Кіровограді.

Читайте також