Але як виконувались обіцянки?
Згадаймо хоча б ажіотаж навколо так званої "епідемії грипу" восени 2009 року, коли мільярди гривень викинули на вітер для закупівель "Таміфлю". Деякі чиновники попередньої влади нажилися так, що і їхнім онукам, напевно, вистачить. Прострочений "Таміфлю" досі лежить на складах МНС.
Державний контроль над ситуацією на фармацевтичному ринку було втрачено ще раніше – 2008 року. Скориставшись постійною "війною" між Ющенком і Тимошенко, тим, що держава то впроваджувала мораторій на зростання цін на ліки, то скасовувала його, вітчизняні посередники підняли ціни на максимальну висоту.
Тому нинішня влада почала з наведення порядку. Буде встановлено контроль і за дотриманням на підприємствах стандартів виробництва, і в ціновій політиці.
"Влада активно працює над зниженням ціни на ліки", – заявив Президент України Віктор Янукович. Він назвав цю проблему питанням національної безпеки України. Що це означає, пояснювати не варто. Рада національної безпеки вивчила ситуацію на фармацевтичному ринку, подала свої пропозиції главі держави.
Дійсно, ціни на медпрепарати в Україні б’ють світові рекорди. В Росії вартість лікувальних засобів для гіпертоніків нижча за українські на третину, а в Румунії – всемеро.
Саме цим пояснюється, що пілотний проект щодо зниження цін на препарати вирішено розпочати саме з тих, хто страждає від підвищеного тиску. Питання має важливе соціальне значення – в нашій державі зареєстровано понад 12 млн. осіб, хворих на артеріальну гіпертензію, а це складає 32% дорослого населення.
Подальші кроки такі
Крок перший вже зроблено. Спеціалісти порівняли ціни на препарати для хворих на гіпертонічну хворобу в країнах ЄС, визначили їхню середню ціну. Вона і стала референтною, тобто – максимально допустимою для аптек.
Після впровадження нової системи ціноутворення вартість мікстур та пігулок для гіпертоніків вже знизилася в цілому по Україні на 20 відсотків.
Ніхто у владі не має ілюзій щодо того, що у декого раптово зникне бажання заробити на хворих людях. Без твердої "державної руки" не обійтися. Тому місцева влада та контролюючі органи повинні відслідковувати ситуацію. І призупиняти дію ліцензій аптек, навіть закривати деякі з них, якщо там не буде медикаментів за встановленими цінами, або ціни залишать завищеними.
Крок другий – впровадження механізму часткової компенсації громадянам вартості медпрепаратів. Планується, що документом, на підставі якого будуть відшкодовуватись витрати, стане рецепт. А от за купівлю ліків без рецепту гроші не повертатимуться.
Крок третій. Після наведення порядку з ліками для хворих на гіпертонію, референтні ціни встановлять і на інші основні групи медпрепаратів.
До речі, така практика властива більшості європейських країн, а в 14 країнах Європейського Союзу напряму контролюються ціни на препарати, вартість яких підлягає відшкодуванню.
Державне регулювання – це і є захист від грабіжницьких "надбавок" посередників.
* * *
Детально про те, яким чином здійснюватиметься державне регулювання цін на лікарські засоби для лікування гіпертонічних хворих, розповіли нещодавно на прес-конференції заступник начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської облдержадміністрації Наталія Горбенко та головний терапевт управління Анатолій Гатич.
Наталія Горбенко повідомила, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 340 державне регулювання на ці ліки в Україні запроваджується з першого серпня нинішнього року.
Відтепер роздрібна ціна на лікарські засоби, включені до пілотного проекту, не має перевищувати 37,5% від граничної оптово-роздрібної ціни. За словами Наталії Горбенко, нині асортимент антигіпертензіальних лікарських засобів в аптеках – від 100 до 180 найменувань. Загалом же до пілотного проекту за торговельними назвами включено 243 препарати.
– Уряд визначив, що наступним етапом реалізації пілотного проекту буде впровадження реімбурсації лікарських засобів, тобто часткового відшкодування їхньої вартості, – повідомила Наталія Горбенко, – часткову компенсацію вартості ліків хворим на гіпертонічну хворобу заплановано розпочати після прийняття урядом відповідного рішення щодо фінансової складової цього процесу.
Анатолій Гатич додав, що відшкодування вартості медикаментів для осіб з гіпертонічною хворобою стосуватиметься лише тих ліків, що придбані за рецептами.
– Такий підхід дає можливість ввести прозорий механізм встановлення торговельних надбавок на лікарські засоби. Держава матиме можливість контролювати роботу лікарів та заохочуватиме населення частіше відвідувати лікарні, а не лікуватися самотужки чи за порадою аптекарів, – зазначив він.
Валентина ГРЕЧКО