За годину випала півмісячна норма опадів



Кропивничани довго чекали на дощ, знемагаючи від спеки, але такої зливи з буревієм і градом, що накрила місто ввечері 20 липня, собі не бажали.

Стара Балашівка, правобережна Лелеківка, Масляниківка, Арнаутове залишилися без електропостачання, сильний вітер повалив дерева, дощова вода затопила деякі ділянки доріг, через що було ускладнено рух транспорту. Комунальні служби Кропивницького, рятувальники, працівники поліції після того, як негода відступила, розпочали ліквідацію її наслідків, комунальники – зокрема розчищати зливову каналізацію, в яку потоками води нанесло сміття, прибирати повалені дерева.



У міській раді іще 20 липня відбулося засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням заступника міського голови Олександра Мосіна.

– Тримайте на контролі ситуацію. Уважно стежте за рівнем води в Інгулі. І контролюйте зливову каналізацію. Не можна допустити перенасичення рівня води, – розпорядився Олександр Мосін. – Працівники КП «Благоустрій», починайте із самого ранку разом із рятувальниками прибирати повалені дерева, робітники житлово-комунального господарства, обстежте стан будівельних конструкцій усіх житлових будинків та роботу інженерних комунікацій…

На нараді йшлося й про те, що вуличне освітлення поки не вмикають через велику кількість зламаних дерев, що могли пошкодити електрокабелі. У будинках світло потроху відновлювали. Олександр Мосін також розпорядився перевірити, в якому стані всі рекламні конструкції в місті.

А із шостої години ранку наступного дня, 21 липня, комунальні служби розпочали велике прибирання і звернулися до містян: про проблеми, які створила негода, можна було повідомляти на «гарячу» лінію міського голови за номером 0 800 21 77 21.

Як повідомили 21 липня з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в області для ліквідації наслідків негоди надзвичайники допомогли розпиляти й прибрати 36 дерев, що впали на житлові будинки, автомобілі, проїжджі частини доріг (Кропивницький район та м. Кропивницький – 23 дерева; Новоукраїнський район – 6; Голованівський район – 4; Олександрійський район – 3), тричі у Кроопивницькому вони відкачували дощову воду з підвалів та подвір’їв житлових будинків (15 м3) та вилучили 11 одиниць техніки з ускладнених ділянок доріг (вулиці Острівська, Київська, Кропивницького, Преображенська, Вокзальна). Рятувальники Кропивницького сім разів виїздили на пожежі електрощитових та короткі замкнення електромережі.

В обідню пору 21 липня в місті знову розпочалася злива з громом і сильним вітром. Заступник міського голови Олександр Вергун закликав містян обмежити пересування обласним центром та не користуватися власними автівками.

– Ми з ночі усуваємо наслідки вчорашньої негоди: прибираємо повалені дерева, розчищаємо від сміття вулиці, відновлюємо мережі, – зазначив він. – Але синоптики кажуть, що стихія не вщухає. Тому закликаю кропивничан поки обмежити пересування містом, без гострої потреби не виїжджати на власному транспорті та не залишати його під деревами й лініями електропередач. Бо через негоду можливе падіння дерев і кабелів електромереж.

У міській раді відбувся брифінг, участь в якому взяли заступники міського голови Олександр Мосін, Олександр Вергун, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко та начальник міськрайонного відділу управління ДСНС України в області Валерій Жилін. Вони розповіли, що 20 липня за одну годину в Кропивницькому випала півмісячна норма опадів. Комунальники ще вночі виїхали на ліквідацію наслідків негоди. За словами Олександра Вергуна, сильний вітер зруйнував 28 дерев, 8 покрівель дахів, затопило 14 під’їздів.

– Комунальні служби одразу почали працювати, бо ми зрозуміли, що в цій справі важливо поквапитись. Я щиро дякую всім комунальникам за цю роботу, а також управлінню патрульної поліції та рятувальникам – сказав Олександр Вергун. – Але це не значить, що вони можуть відпочивати. Синоптики знов прогнозують негоду, тому ми стовідсотково готові працювати й далі у посиленому режимі. Уночі в Кропивницькому спустили pівень вoди в Інгулі, бо в центральній частині міста він зріс на 33 см та на 7 см на Нoвoмикoлаївці.

– Наша аварійно-диспетчерська служба отримала понад тисячу дзвінків за цю ніч і намагалась якнайшвидше на них реагувати, – повідомив Олександр Мосін. – Я доручив перевірити конструкції шкіл, садочків, медичних та спортивних закладів. Маємо контролювати, як вони пережили негоду.

Підрозділи ДСНС також працювали всю ніч: допомагали прибирати повалені дерева, відкачували з подвір’їв воду, визволяли з водного полону автівки. Управління капітального будівництва міської ради виконує обстеження приватних будинків, що постраждали від негоди.

У середу вдень небо ще хмурилося й час від часу проривалося рясним дощем над містом, але вже не було настільки суворим, як у вівторок. До обіду четверга у Кропивницькому панувала приємна прохолода із лагідним сонцем. Однак усі міські служби, які ліквідовували наслідки бурі і яких вона не застала не підготовленими до неї, готові до нових примх погоди.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також