Із купою комунальних проблем та на пташиних правах

Так живуть мешканці гуртожитку на проспекті Університетському

Відсутність води у кранах гуртожитку в Кіровограді на проспекті Університетському, 21 змусила його мешканців 14 червня вдатись до радикальних заходів – перекрити рух транспорту на цій насиченій магістралі міста.

Люди безупинно ходили пішохідним переходом, доки до них не приїхали працівники ДАІ та міської влади. Тоді протестувальники озвучили причини, що спонукали їх до такої акції. Зокрема, поскаржились на приватне підприємство “Вагран”, яке є власником цієї багатоповерхівки. Будівля нині перебуває у жалюгідному стані, мешканцям постійно дошкуляють комунальні проблеми, які ніхто не збирається вирішувати, хоча комунальні послуги вони оплачують. На прилеглій території – бур’яни по пояс. Ніхто не труїть щурів, які вільно бігають на ігровому майданчику. До них вже настільки звикли діти, що без остраху їх відкидають ногами та називають “ножними”.

А ще взимку через проблеми з електропостачанням люди залишились без опалення, бо централізованого теплозабезпечення в будинку немає – сім’ї обігріваються з допомогою електроприладів. Також жильці гуртожитку не можуть приватизувати свої помешкання. І це далеко не повний перелік проблем, які не вирішуються роками.

Конфлікт між мешканцями та власниками будівлі триває вже близько десяти років. Навесні він ще більше загострився. Тоді тяжко травмувався молодий чоловік В’ячеслав Швець, намагаючись самотужки перекрити частину дірявого даху, через який затоплювало кілька поверхів під час проливних дощів. Мешканці гуртожитку вважають винними у цьому власників приватного підприємства, які, за їхніми словами, зовсім не вкладають коштів у ремонт гуртожитку.

14 червня ж терпець мешканців урвався, адже їм ще й перекрили воду. Намагання людей зв’язатись із директором підприємства Наталією Нетребенко успіху не мали. (Засновниця ж підприємства Лариса Ярошенко узагалі проживає в Київській області).

Мешканці запідозрили директора в тому, що саме вона дала вказівку перекрити воду, бо напередодні зустрічались із нею та висловлювали свої претензії. Ключі від підвалу, де знаходиться кран для подачі води, мав сантехнік підприємства, який також не виходив на зв’язок (як згодом з’ясувалось, він взагалі звільнився). Допоміг електрик магазину, що знаходиться у прибудові до будинку. Тож водопостачання вдалось відновити, але інші проблеми залишилась.

Про все це люди розповіли заступнику міського голови Геннадію Осетрову, який приїхав до них, дізнавшись про акцію протесту, 14 та 16 червня, коли мешканці вирішили провести загальні збори.

Ірина Кумпан та Світлана Бондаренко повідали, зокрема, що раніше гуртожиток належав підприємству “Кіровоградбуд”, а потім його передали приватному підприємству “Славія”, згодом – ПП “Вагран”. Люди кажуть, що власники не звертають уваги на їхні комунальні проблеми. Все лягає на їхні плечі – самі прибирають, ремонтують, дах перекривають. Єдине, що поліпшилося за останній час, – з’явилася можливість сплачувати за електроенергію безпосередньо “Кіровоградобленерго”, а за воду – Кіровоградському водопровідно-каналізаційному господарству. Решта комунальних платежів йде у “Вагран”.

– Ми оплачуємо комунальні послуги регулярно, – обурюється Світлана Бондаренко. – І при цьому знаходимося тут на пташиних правах. Приватизувати житло я не маю права, хоча ордер отримувала ще у “Кіровоградбуді” у 1991 році. Якщо не буду платити, то нинішній власник відразу звернеться у суд з вимогою виселити. Такі випадки вже мали місце…Ми самостійно ремонтували підвал, встановили там пластикові труби. Я проживаю на дев’ятому поверсі, квартиру постійно затоплювало. Тож довелось перекрити частину даху, утеплити стіни, бо почав заводитись грибок, а у мене малі діти. Спочатку обіцяли, що витрачені на ремонт кошти спишуть з квартплати, а коли до діла, то навіть говорити відмовились. Добивались правди всюди. Спасибі Лідії Єльчаніновій – колишній керуючій справами міськвиконкому, яка всіляко нам допомагала. Потім, коли трапилась біда з В’ячеславом Швецем, нам дуже допоміг секретар міської ради Іван Марковський.

– 20 квітня був сильний дощ, а дах у нас дуже протікав, тому вирішив трохи його підремонтувати та послизнувся, впав, отримав значні травми, – каже В’ячеслав Швець. – Переніс операцію, вставили імплантат. Тепер ось пересуваюсь на милицях. Лікувався десь півтора місяці. На лікування пішло близько 20 тисяч гривень.

Мешканка гуртожитку Тетяна Шурган розповіла про свою біду. У неї померла матір, яка отримувала ордер на помешкання, проживала там разом із сином – братом Тетяни. Тепер фірма “Вагран” продала її квартиру, і будь-якої миті можуть з’явитись нові господарі.

– Уже є рішення суду про те, що брат втратив право користування кімнатою, в якій він проживав разом із матір’ю. Виселити його не мають права, тому зробили ось такий хід. Я подала в суд, аби скасували це рішення, але віри не йму, бо не маю коштів ні на адвоката, ні на інші витрати. Коли консультувалась у юристів, то мене запевнили, що ні про яке виселення мова йти не може, адже після смерті матері право на проживання у кімнаті залишається за тими, хто в ній був прописаний. Брат у мене трохи непутній, і, мабуть, власники будинку вирішили цим скористатись. Бо хто ж буде ходити добиватись правди? Люди мені допомогли – вдалось призупинити процес. Але ось тепер знову “Вагран” нагадав про себе. У мене 23 червня суд. Та чи доб’юсь правди?

– Ці знедолені люди вийшли на вулицю протестувати тому, що не бачать іншого шляху привернути увагу до себе, – прокоментував ситуацію Геннадій Осетров. – Вони залишились сам-на-сам з проблемами. Довелося нам втрутитися. Тепер опікуватись будинком буде наша аварійно-диспетчерська служба. А інші комунальники візьмуть на себе прибирання подвір’я та викошування трави. Однак все це повинен робити балансоутримувач, бо люди сплачують за ці послуги кошти. Тому будемо вести жорстку розмову з керівництвом фірми “Вагран”. Ми зробимо все залежне від влади, щоб люди отримували якісні послуги. Водопостачання та водовідведення вже відновлене, а ще я запропонував передати внутрішньобудинкові мережі на баланс Кіровоградського водопровідно-каналізаційного господарства ОВКП “Дніпро – Кіровоград”, щоб у майбутньому ніхто не мав можливості на свій розсуд позбавляти людей водопостачання. Зараз головне управління ЖКГ міської ради займається цим питанням. Щодо приватизації, то вже маємо відповідь з держреєстру про власника цього будинку, ведемо консультації з юристами. Не можу зараз сказати, чи вдасться нам це, але робитимемо все можливе, щоб передати у власність житло людям, які отримували на нього ордери ще 20 років тому.

Проблеми гуртожитку на проспекті Університетському добре знає секретар міської ради, який нині виконує обов’язки міського голови, Іван Марковський. Він також виїздив на місце події і ось як її прокоментував на понеділковій нараді:

– Ми звертаємося до міліції для того, щоб вона знайшла власників цього гуртожитку, до прокуратури, щоб були вжиті відповідні заходи. Будинок – у приватних руках, власників ніде не можна знайти. Тим часом, люди не можуть навіть довідку отримати для паспортного столу чи для виїзду на відпочинок. Житло забрали у приватні руки, а вирішувати проблеми тепер – міській владі. Так не повинно бути.

Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Асма Асад може ініціювати процес розлучення. У Кремлі прокоментували цю інформацію - BBC News Україна.
Досконалість мистецтва: в Італії відновили найзначніші середньовічні мозаїки - BBC News Україна
Сполучені Штати Америки закликали своїх громадян терміново виїхати з території Білорусі.
Теги