Аварійна ситуація на мережі газопостачання у Кропивницькому, через яку кілька днів майже десять тисяч абонентів в обласному центрі та найближчих селах залишались без тепла та блакитного палива, стала предметом розгляду депутатів міської ради, які зібрались на День депутата 9 листопада.
Причини виникнення цієї надзвичайної ситуації, тривалий термін відновлення подачі газу та шляхи недопущення подібних ситуацій у майбутньому обговорили народні обранці і керівники ПАТ “Кіровоградгаз”, ДП “Кіровоградтепло” ТОВ “ЦНТІ УНГА”, інших комунальних служб, задіяних у ліквідації наслідків пошкодження газової мережі.
– Нам важливо чітко з’ясувати для себе алгоритм дій, щоб унеможливити повторення таких випадків у майбутньому, – зазначив головуючий на заході секретар міської ради Андрій Табалов.
Він закликав присутніх заступника міського голови Олександра Мосіна, голову ПАТ “Кіровоградгаз” Олександра Гладкого, заступника директора ДП “Кіровоградтепло” Анатолія Тарана, в.о. директора КП “Теплоенергетик” Сергія Колотуху, начальника спецінспекції Андрія Максюту ретельно розібратись у ситуації, зробити належні висновки, провести службове розслідування, щоб надалі унеможливити аварії.
Олександр Гладкий відзначив, що головною причиною аварії стало грубе порушення спеціалістами ДП “Кіровоградтепло” регламентів виконання земляних робіт.
– Тепловики мали б не пізніше ніж за добу повідомити оператора газорозподільчих мереж про проведення земляних робіт, – зазначив він. – Цього не зробили. Як і не дотримались інших пунктів нормативних документів, які регламентують всі види ремонтних робіт в місцях, де прокладені мережі.
Категоричним в оцінці дій працівників ДП “Кіровоградтепло” був і Андрій Максюта.
– Правилами благоустрою передбачена процедура виконання земляних робіт, – наголосив начальник спецінспекції. – У будь-якому випадку: планові це роботи чи аварійні, необхідно ставити нас до відома про їх виконання. Спецінспекція має можливість швидко зорієнтуватися за картами комунікацій і запросити до місця розриття спеціалістів тих служб, чиї мережі перебувають у зоні ризику.
Анатолій Таран порушив проблему складної процедури погодження виконання земляних робіт з численними підприємствами, організаціями і службами, що заважає оперативно ліквідувати пориви і відновити теплопостачання у місті. Свого колегу підтримав і Сергій Колотуха. Він звернув увагу, що швидко можна отримати погодження лише у спецінспекції, решта установ затримує відповідь до 2 – 3 доби. При аварійній ситуації це недопустимо.
Андрiй Табалов підкреслив, що за будь-яких обставин мешканці міста не повиннi страждати.
– Варто визнати, що всі інженерні комунікації та устаткування теплогенеруючих підприємств надзвичайно застарілі, – звернув увагу секретар міської ради. – Газо-, водо-, теплокомунікаці вже давно вичерпали свій ресурс. А їх заміна – це значні капіталовкладення. Замінювати їх одномоментно ніхто фінансово не спроможний, але щоб оперативно ліквідовувати подібні аварійні ситуації, необхідні злагоджена робота і повна взаємодія усіх служб. А спеціалісти мають опрацювати і, за необхідності підготувати зміни до протоколів виконання земляних робіт на території міста, щоб ліквідувати наслідки аварії можна було у стислі терміни і безпечно для громади.
Олександр Мосін звернув увагу керівників газопостачального та теплогенеруючих підприємств на необхідність погодження спільних дій між їхніми інженерними службами, щоб подібних аварій у майбутньому не траплялося.
Йшлося на Дні депутата і про автономне опалення. Зараз у місті є 92 житлових будинки, послуги з централізованого опалення у яких отримують власники однієї–двох квартир. Подача теплоносія до будинків з одиничними абонентами значно здорожчує його вартість. Економічно доцільно було б від’єднати такі квартири від мереж з облаштуванням автономної системи опалення.
Враховуючи, що більшість власників таких помешкань, а їх близько 240, є людьми малозабезпеченими, міська влада спільно з НАК “Нафтогаз Україна” ініціювала спільний проект, реалізація якого дозволить вирішити проблему.
Планується, що, у разі прийняття міською радою відповідного рішення вартість встановлення в таких квартирах індивідуального опалення буде профінансована із трьох джерел: 50 відсотків вартості робіт – з міського бюджету, 35 – за рахунок коштів спільного проекту НАК “Нафтогаз Україна” та Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) і 15 відсотків платитимуть власники квартир.
Депутати назвали тепловикам адреси, де є ще відчутні проблеми з якістю теплоносія. Ті обіцяли найближчими днями всі питання вирішити.
Ольга ПЕТРЕНКО