Як запобігти меланомі

Останніми десятиріччями в Україні зростає рівень захворюваності меланомою. До того ж, ця хвороба молодіє – якщо раніше її виявляли, як правило, в людей у віці за 50 років, то тепер – і в молодших.
Як же розпізнати початок цієї хвороби? У тридцяти відсотках випадків меланоми розвиваються в межах існуючих невусів - родимок та інших пігментних утворень. Слід занепо¬коїтися, якщо невус набуває асиметрич¬ності (одна половина не схожа на іншу; можливо, з одного боку відбувається інтенсивніший ріст) або його контури ста¬ють зубчастими, нерівними, візерунча¬стими чи він змінює колір (спостерігаються білі чи рожеві, голубу¬ваті вкраплення), або його діаметр - по¬над 6 міліметрів.
Непоширеним раннім симптомом ме¬ланоми є свербіння. До пізніх симптомів відносяться болі, кровотечі, виразки.
Причина меланоми точно не встанов¬лена. Але відомо, що найбільш ризику¬ють захворіти цим недугом люди зі світлою шкірою, блакитними очима, вес¬нянкуваті, зі світлим або рудим волоссям. Сприяють виникненню меланом сонячні опіки (особливо в дитячому, підлітковому віці), ультрафіолетові промені понад міру, у тому числі і в соляріях. До групи ризику входять люди, які мають невуси на долонях, геніталіях і слизових оболонках.
Профілактика меланоми така. Дотри¬муйтеся правил загару. Оптимальним для цього вважається час до 11-ї години ранку і після 16-ї години. Користуйтеся кремом з фотозахистом (особливо в теп¬лих країнах), наносьте такий крем кожні дві години. Рекомендується наносити крем за півгодини до купання. Пийте яко¬мога більше води, оскільки на спеці ор¬ганізм дуже зневоднюється. Не бажано спати, приймаючи сонячні ванни, зате можна з'їсти що-небудь солоне. Знайте, що деякі ліки можуть посилювати вплив сонячних променів на шкіру. До таких на-лежать, наприклад, тетрациклін та інші антибіотики.
Петро СИНИЦЯ, лікар-дерматовенеролог Кіровоградського обласного шкірно-венерологічного
диспансеру

Читайте також