Літня спека не щадить ні старих, ні молодих, але найбільше від неї страждають малята віком до року. Як же допомогти дитині пережити спекотний період?
Головне – захистити свій дім від сонця, пилу і настирливих комах. Повісьте на вікна жалюзі або темні портьєри: яскраве світло неприємне і навіть небезпечне для очей маляти, крім того, темні штори дозволять продовжити його нічний сон. Тепер потрібно захистити вікно від комарів і мух, у цьому вам допоможе випробуваний спосіб – сітка, натягнута на всі кватирки.
Наступний етап – боротьба з пилом. Надійний засіб від неприємного "гостя" – вологе прибирання. В ідеалі проводити таку процедуру потрібно щодня або не рідше одного разу на два дні.
Ще одне літнє "нещастя" – задуха, тому необхідно забезпечити оптимальну вологість. Зволожити повітря в квартирі можна з допомогою пульверизатора, розбризкуючи воду кілька разів на день, а також змочуючи листя кімнатних рослин. Малюкові, та й вам, стане помітно легше дихати, якщо поставити на високі шафи ємності з холодною водою – випаровування переможе задушливу атмосферу. Можете увімкнути вентилятор, однак уникайте протягів.
У теплу пору року дитині потрібно проводити багато часу на повітрі. Однак у спекотні дні, коли температура на вулиці сягає 30 градусів і вище, необхідно дотримуватися режиму прогулянок – до 11-ї і після 17-ї, коли сонячні промені не настільки інтенсивні. Для прогулянок оберіть парки і тінисті алеї, бажано далі від доріг, щоб шуми й вихлопні гази не турбували вас.
Краще "вбрання" для грудної дитини в літню спеку – легкий комбінезон з натуральних тканин (льон, бавовна, трикотаж), те ж стосується постільної білизни. Ці матеріали, по-перше, дозволяють "дихати" шкірі дитини, по-друге, майже не пропускають шкідливі ультрафіолетові промені. Малюка одягніть у тонкі штанці і кофтину, щоб були повністю закриті ручки і ніжки. Обов`язковий "атрибут" – головний убір, кепка або панамка, без нього дитина ризикує отримати сонячний удар. А ось шкарпетки та взуття бажано зняти, за умови, що малюк не залишає коляски. На цей час відмовтеся від памперсів – дітворі в них спекотно і некомфортно, згадайте про старі добрі марлеві підгузники.
Багато батьків практикують імпровізовані прогулянки на балконі. Педіатри не радять цього робити: у закритій колясці температура буває набагато вищою, ніж "за бортом", і нічого, окрім мук, такий моціон дитині не принесе.
У спекотну погоду у немовлят змінюється апетит: для правильного обміну речовин організму потрібно більше рідини і, як правило, менше їжі. Малюків, що знаходяться на природному вигодовуванні, необхідно якомога частіше (до 15 разів на день) прикладати до грудей – через спеку малюки їдять потроху й, крім того, материнським молоком вони вгамовують спрагу.
Частіше пропонуйте маленькому звичайну кип`ячену воду.
Якщо раціон дитини, крім грудного молока, вже включає "дорослу" їжу, постарайтеся в години інтенсивної спеки давати їй легкі продукти (овочеві супи, киселі, відвари і фрукти), а більш "важкі" страви (овочі, м`ясне пюре, крупи ) – ближче до вечора.
Кращий спосіб допомогти маляті в "гарячі" дні – влаштовувати водні процедури . Найменших частіше (4 – 5 разів на день) радуйте вологим обтиранням. Для цього м`яку махрову рукавицю або рушник опустіть у воду (32 – 35 градусів), відіжміть і розітріть спочатку одну ручку, коли висохне – іншу, потім так само по черзі ніжки, животик і спинку.
Найулюбленіше і корисне заняття для дитини в літню спеку – купання. Не потрібно чекати вечора, щоб скупати малюка. Як тільки бачите, що дитина спітніла, у неї розчервонілося обличчя – готуйте ванну (температура води – 38 – 40 градусів). Не варто при кожному обполіскуванні користуватися засобами гігієни: мило і піну для ванни залишіть для вечірньої процедури, а от про нежирний дитячий крем не забувайте – сонце і вода сушать ніжну шкіру малюка.