«Паперова чи електронна книга?» – це глобальне питання, яке хвилює всіх ось вже майже двадцять років. Сьогодні перед сучасною людиною стоїть вибір: почитати традиційну друковану книгу чи кинути в сумку електронний гаджет із завантаженими книгами на будь-який смак?
Зараз поширена думка про те, що незабаром електронні книги практично повністю витіснять паперові. Однак чутки про швидку смерть паперових видань сильно перебільшені. Звичайно, книги користуються популярністю, як і раніше, але не доцільно заперечувати розвиток цифрових технологій і їх вплив на багатовікову історію носіїв інформації. Найближчим часом вона зміниться до невпізнання.
Тож коли виникла перша електронна книга, і що нам обрати?
Пристрій для відображення текстової інформації придумала і винайшла американська комп’ютерна компанія DEC. У 1996 році публіці представили перший електронний механізм “DEC Lectrice”. Зовні пристрій виглядав як мініатюрний планшет із залізним корпусом і кнопковою панеллю. Через високу собівартість перша вузькоспеціалізована електронна книга не дістала ажіотажу і не була передана на масове виробництво. Через кілька років першою моделлю електронної книги, випуск якої поставили на потік, стали девайси з LCD-екраном – їх виробництвом одночасно зайнялися NuvoMedia Softbook Press. Ще трохи, і ті ж компанії стали виробляти книги з кольоровими рідкокристалічними екранами. До 2007 року механізми не користувалися великою популярністю серед читачів, проте після появи технології “ електронного паперу” ситуація на ринку різко змінилася. Завдяки даній технології текст на дисплеї став більш читабельним і не таким яскравим.
З практичної точки зору, звичайно, електронні книги зручніші. Вони незамінні в подорожі, досить легкі, майже не відчутні в сумочці. В налаштуваннях гаджета можна підібрати шрифт тексту, його розмір. А моделі книги з підсвіткою зручно читати і в нічний час, не вмикаючи світла.
Безперечно, довідниками, енциклопедіями, підручниками і подібними виданнями в електронному вигляді користуватися значно простіше. Але ось для видань творів художньої літератури в багатьох випадках все-таки краща традиційна паперова форма. Вона, безумовно, набагато комфортніша для читання. Також книги, в яких візуальна складова набагато важливіша за текст (дитячі книги, альбоми, ілюстровані видання), не можна замінити електронними.
Наявність електронних книг дозволяє багатьом людям, які не мають доступу до паперових, наприклад, інвалідам або жителям місцевості, де відсутні бібліотеки, отримати доступ до потрібних видань. Важливо і те, що вартість творів в електронному форматі значно нижча від паперових. Вони не потребують величезної кількості книжкових шаф і полиць, до того ж, коли є Інтернет, відпадає і проблема з їх доставкою. А якщо електронні книги допоможуть зберегти якусь кількість дерев – це лише великий плюс.
У наш час існують проблеми з поширенням «цифрової революції» в книговиданні. Це недосконалість технічних засобів, складність забезпечення надійного захисту авторських і суміжних прав та ін. Однак і велика кількість плюсів електронної книги не переплюне переваги традиційної паперової книги і особливе задоволення від контакту з нею. Запах свіжої обкладинки, шелест новеньких сторінок… Та й сам процес, коли ти береш книгу в руки з книжкової полиці або отримуєш її в посилці. Це – магія, що не зникне з роками. Це хюгге друкованого слова – затишок для душі, абсолютна насолода.
В якому ж вигляді читати книги? Аргументів на користь обох видів досить багато, але вибирати вам! І пам’ятайте: читання стимулює роботу мозку, допомагаючи людині завжди залишатися в гарному настрої, чудовій формі. Якщо читати регулярно протягом життя, можна знизити ризик втрати пам’яті і частково запобігти зниженню концентрації уваги.
Тож давайте просто читати!
Якщо ви обрали електронну книгу, пропонуємо вам список сервісів, де можна знайти безкоштовні книги:
1. Майже 200 оцифрованих творів містяться на сайті обласної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського в розділі «Цифрова бібліотека» http://library.kr.ua/elib/
2. http://e-bookua.org.ua/
3. http://poetyka.uazone.net/
4. http://chtyvo.org.ua/
5. https://www.ukrlib.com.ua/
6. https://javalibre.com.ua/
7. http://litopys.org.ua/
8. http://ae-lib.org.ua/
9. https://sites.google.com/site/openbookclassic
Сервіси, де можна завантажити книги від 1 грн:
1.YAKABOO https://www.yakaboo.ua/
2.Наш формат https://nashformat.ua/catalog/elektronni-knyzhky
3. Фоліо https://folio.com.ua/