Одна з болючих проблем Кропивницького, та й не лише нашого міста, – це бродячі собаки. Вони бігають вулицями обласного центру, збиваються в зграї і створюють загрозу для кропивничан як агресивною поведінкою, так і тим, що поширюють різноманітні хвороби. У радянські часи з хвостатими безхатьками не церемонились: відловлювали, відстрілювали, труїли. Але зараз вийшов закон про гуманне поводження з тваринами. І тепер можна отримати реальний термін ув’язнення за їх катування.
Якщо діяти в рамках законодавства, то кудлатих волоцюжок можна лише відловлювати, стерилізувати, а далі – відпускати або влаштовувати у спеціальні притулки. У зв’язку із цим для комунального підприємства «Універсал-2005» купили спеціальний автомобіль, необхідні засоби відлову – і комунальники приступили до роботи. До вирішення проблеми долучились й місцеві організації захисту тварин «Бім» та «Щасливий пес».
Розповідає директор КП «Універсал-2005» Віктор Панішко:
– На базі підприємства створено службу з відлову бродячих тварин. Зараз там працюють водій і два ловці. Ввели ще посаду інспектора, який організовує та координує всі дії. Також тісно співпрацюємо з працівниками «гарячої» лінії міського голови, на яку надходять скарги від кропивничан про засилля бродячих тварин. На всі сигнали ми реагуємо, виїздимо за вказаними адресами та відловлюємо собак. Також є договір з організаціями «Бім» та «Щасливий пес», до яких ми відвозимо собак на стерилізацію, там їх кілька днів утримують, і потім відвозимо в середовище їхнього перебування. Утримувати собак більш тривалий термін ні у нас, ні у зооохоронців можливості немає. З початку року стерилізовано 447 тварин.
Зараз волонтери почали рахувати бродячих собак у місті. Звичайно, люди, не розуміючи специфіки проблеми, телефонують, обурюються, що знову бачать бродячих собак біля своїх домівок. Ми ж не вилучаємо хвостатих з вулиці, а тільки стерилізуємо, щоб обмежити подальше розпліднення. Діємо лише гуманними методами. Поки що ми справляємось із поставленим завданням, але за такий нетривалий період часу (з початку року) ми не можемо повною мірою викоренити проблему. Звичайно, потрібно, щоб був якийсь притулок для тварин. Але для цього необхідні значні кошти.
Голова організації захисту тварин «Бім» Катерина Дорош переконана, що вирішити проблему бродячих собак у місті можна лише через всеохоплюючу стерилізацію домашніх тварин.
– Навіть створення притулку для хвостатих безхатьків не вирішить проблеми, – каже Катерина. – Зараз у Кропивницькому є від 8 до 12 тисяч бродячих собак. Всіх їх зібрати в притулок просто нереально. До того ж, їх потрібно лікувати, годувати, плюс витрати на комунальні послуги, зарплатню персоналу. Боюсь, що таких коштів у бюджеті не буде. А от стерилізувати тварин – більш ефективний та гуманний засіб. Зараз до нас працівники КП «Універсал-2005» щодня привозять до десяти собак. Ми їх стерилізуємо, певний час утримуємо та відпускаємо назад у середовище їх постійного перебування. Деяких лікуємо, бо часто люди викидають хворих чотирилапих. Але лише своїми силами ми не зможемо провести масову стерилізацію домашніх тварин та контролювати їх утриманням. Для цього, можливо, створити спеціальну міську програму. А людям потрібно зрозуміти, що краще стерилізувати домашнього улюбленця, ніж потім голову ламати над тим, куди подіти приплід. Вартість такої послуги – 250 – 400 гривень. Зрозуміло, що не кожна родина може оплатити таку процедуру, але потрібно допомагати малозабезпеченим, роз’яснювати. А так виходить, що люди просто викидають вагітних собак. От вони й постійно поповнюють популяцію тварин у місті. І силами лише зоозахисників такої проблеми не розв’язати. Тож фінансування відповідної програми буде набагато вигідніше, ніж утримувати цілий притулок. Добре, що міська влада зрозуміла актуальність цього. Робляться перші кроки щодо її розв’язання. Перш за все, необхідно підрахувати безпритульних собак, щоб знати точно, скільки тварин перебуває на території міста. Така інформація допоможе організаціям, які займаються стерилізацією безпритульних собак, контролювати їх чисельність.
За словами координатора акції Андрія Лейбенка, для підрахунку чисельності безпритульних тварин місто поділили на сектори. За волонтерами закріплено по одному сектору. Підрахунок проводитиметься протягом кількох днів із 7-ї до 9-ї години. Реєструватимуть собак волонтери у спеціальному додатку для смартфону. Для цього тварину необхідно сфотографувати та вказати необхідні параметри: стать собаки, факт стерилізації, статус (домашня чи безпритульна). За цією інформацією і виводиться загальна статистика стерилізації у місті. Якщо чисельність не надто велика, то ветеринарних послуг організацій «Бім» та «Щасливий пес» вистачить. Якщо більше, то доведеться залучати ще й ветеринарні клініки.
Оксана ВЕРСТЮК