З першого травня призначаються субсидії на наступний сезон – з травня по жовтень. Якщо органи соціального захисту отримають інформацію про те, що у субсидіанта є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці, субсидію не продовжать.
До речі, за даними Держстату, станом на квітень 2017-го українці заборгували за опалення та гарячу воду більше 10,4 мільярда гривень, за газ – 7,1 мільярда, за воду – 2,5 мільярда гривень. В типовій багатоповерхівці комунальні рахунки не закриті у кожної п’ятої квартири. Найчастіше борги накопичують за зиму, а влітку погашають.
Якщо боржник хоче отримати знижку, потрібно принести в місцевий орган соціального захисту квитанцію про сплату заборгованості або документ, який свідчить про реструктуризацію боргу. Якщо субсидія оформляється вперше, то знижку можна отримати навіть із заборгованістю. Проте, до наступного сезону потрібно або погасити борг, або платити за комуналку самому.
Також влітку без знижки ризикують залишитися українці навіть з мінімальними зарплатами. Субсидія, пояснюють у Мінсоцполітики, призначена лише тим українцям, які віддають за комуналку більше 15% від свого доходу. Якщо після підвищення мінімальної зарплати вдвічі офіційний дохід українців дозволяє влітку самостійно оплачувати комунальні послуги, знижку після опалювального сезону можуть забрати.
Наприклад, сім’я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами (3200 гривень) повинна віддавати за комуналку не більше 729 гривень, решту компенсує субсидія. Влітку такій сім’ї субсидія не призначається. Так, у Києві на оплату електроенергії, газу, гарячої та холодної води в межах соціальної норми на трьох осіб знадобиться 710 гривень.
А тим часом...
В Україні знизилися соцнорми на тепло, світло та газ
Рішення про зниження соціальних норм на використання теплової енергії, електрики і газу, які встановлюються для розрахунку розміру субсидій, Кабінет Міністрів прийняв ще в лютому 2017 року, але воно набуло чинності тільки 1 травня.
Зазначимо, що зниження соціальних норм на ЖКГ-послуги було однією з умов отримання чергового траншу від Міжнародного валютного фонду (МВФ). В результаті 5 квітня гроші МВФ почали надходити на українські рахунки.
Конкретні зміни з 1 травня такі:
· на опалення 1 кв. м житла в межах соцнорм (21 кв. м/особу + 10,5 кв. м на родину) субсидується в місяць 5 куб. м газу (раніше – 5,5 куб. м) при обігріві газом;
· або 51 кВт/год електроенергії (раніше – 65 кВт/год) при обігріві електроенергією;
· або 0,0431 Гкал при централізованому опаленні (зараз 0,0548).
Як роз’яснив міністр соціальної політики Андрій Рева, причина урізання соцнорм на ЖКГ-послуги в тому, що соцнорми на обігрів одного “квадрата” житла завищені, через що держава переплатила в опалювальному сезоні 2015-2016 рр. понад 14,5 млрд. грн. субсидій.