Напередодні Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями, що відзначається 4 лютого, кореспондент "ВГ" зустрілася з лікарем-онкологом “Поліклінічного об’єднання міста Кіровограда” Олександром Прокопенком, щоб розпитати його, як попередити рак та як боротися з цією недугою.
– Як театр починається з вішалки, так і всі медичні обстеження починаються із скринінгу (у перекладі з англійської мови – просіювання), – зазначив Олександр Петрович. – Йдеться по профілактичні медичні огляди, які люди, що турбуються про своє здоров’я, повинні регулярно проходити навіть у тому випадку, якщо вони не відчувають проблем зі здоров’ям. Скажімо, жінкам після сорока років обов’язково слід проходити обстеження молочних залоз, адже в цьому віці підвищується ризик виникнення раку цієї локалізації. Для цього в нашому поліклінічному об’єднанні є все необхідне обладнання, в тому числі апарат УЗД та мамограф. Якщо жінка звертається навіть до терапевта чи якогось іншого спеціаліста, то її обов’язково направлять для обстеження на наявність злоякісних утворень. Так, лише за минулий рік у нашому мамографічному кабінеті було обстежено 1870 жінок.
Варто знати, що підвищують ризик виникнення раку шкідливі звички. Лише куріння забирає життя близько п’яти мільйонів чоловік на рік, що становить 12 відсотків всіх смертей на Землі. Тому у світі поширені заходи по боротьбі з палінням – обмежено продаж та рекламу тютюну. У відсотковому співвідношенні куріння – це 30 відсотків ризику утворення злоякісних пухлин, особливості харчування – 35 відсотків, інфекційні захворювання – 10 відсотків, професіональні фактори, іонізуюче опромінення, репродуктивні фактори (спадковість), низька фізична активність – до п’яти відсотків, ультрафіолетове опромінення, алкоголь, забруднення навколишнього середовища – до трьох відсотків.
Рак шкіри пов’язаний із сонячною іонізацією і частіше за інших ним хворіють люди білошкірі та рудоволосі. А от представники негроїдної раси менше хворіють на рак шкіри.
Є і професійні фактори ризику. Від них найбільше страждають представники будівельних професій, лакофарбувальних, видобувних виробництв. Наші пращури описували “хворобу сажотруса” – рак легенів. За статистикою, саме у найбільш розвинутих країнах перше місце в локалізаціях онкохвороб займають професійні фактори, які спричиняють рак легенів, кишечнику, підшлункової залози тощо.
Загалом, у сучасному світі фактори ризику постійно додаються. Так, раку молочної залози нині сприяють широко застосовувані жінками антиперспіранти, які блокують роботу потових залоз. Замазали потужний лімфатичний колектор на 24 години – блокується та порушується лімфовідтік і токсини, які виділяються з потом, потрапляють у верхній зовнішній квадрант молочної залози. Так виникають мастопатії.
У чоловіків теж може мати місце рак грудних залоз. Відсоток саме такої патології досить низький, але вона є.
Слід звертати увагу і на візуальні прояви раку – наприклад, на травмовану родимку, що кровоточить або видозмінилася. Це привід звернутися до лікаря, щоб із “просяної зернини” не утворилась така недуга, як меланома, саркома тощо.
До слова, меланома була описана ще у Давньому Єгипті як “чорна пухлина”. При вчасному обстеженні та правильному лікуванні меланома виліковується.
Отже, якщо у людини виникли певні підозри, то, перш за все, потрібно звернутись до терапевта чи сімейного лікаря, які потім направлять для консультації до онколога, мамолога чи хірурга.
Хочу ще застерегти людей, щоб не користувались послугами косметологів при видаленні родимок чи інших утворень. Доводилось стикатись із такими випадками, коли після видалення родимок починалися рецидиви і допомогти хворому вже не було можливості.
Тож не варто нехтувати профілактичними заходами, консультаціями спеціалістів. Раз на рік кожна людина має пройти повне медичне обстеження, в тому числі й флюорографію. Пам’ятайте, що ваше здоров’я – у ваших руках.
Записала Оксана ВЕРСТЮК