Надихнув БЮТівця на цю тему вже зареєстрований у Верховній Раді проект закону, згідно з яким "українсько-російська двомовність, що склалася історично, є важливим надбанням українського народу, потужним чинником консолідації багатонаціонального українського суспільства". Цим законопроектом пропонується визначити, що "акти вищих органів державної влади приймаються державною мовою і офіційно публікуються українською і російською мовами". "Держава гарантує відвідувачам органів державної влади і органів місцевого самоврядування надання послуг державною мовою, а в межах території, на якій поширена регіональна мова, цією регіональною мовою", – йдеться у документі. Також автори законопроекту (голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов та інші) пропонують гарантувати громадянам "право отримання освіти державною мовою і російською мовою, а в межах території, на якій поширена регіональна мова, цією регіональною мовою".
Коментуючи цей законопроект, Володимир Яворівський підкреслив, що Партія регіонів посилається на Хартію регіональних мов, яка декілька років тому ратифікована українським парламентом у дуже довільному перекладі. "Тодішній заступник голови Верховної Ради Медведчук тоді просто проштовхнув це безграмотне рішення", – знає Яворівський.
За словами БЮТівця, в оригіналі Хартії йдеться про мови, яким загрожує знищення, і суть даного документа в тому, щоб зберегти й захистити ці мови. "В Україні це може стосуватися кримськотатарської мови, караїмської, гагаузького діалекту, але не російської, оскільки це мова міжнародного спілкування", – сказав нардеп-письменник. За віднесення цієї могутньої мови до розряду вмираючих, він, Яворівський, на місці російських шовіністів набив би декому з українських політиків пику.
Повідомивши, що профільний парламентський комітет відхилив розроблений Єфремовим законопроект, Яворівський припустив, що цей документ все одно буде винесено на розгляд Ради. Адже, на його думку, це єдина передвиборча обіцянка, яку спроможна виконати Партія регіонів.
Утім, Володимир Яворівський припускає, що ініціатори надання російській мові фактичного статусу другої державної самі бояться суспільної реакції на таке рішення, яка буде гострішою, ніж на так звані харківські угоди.
Віктор ІВАНЕНКО