Нову експозицію, присвячену участі в бойових діях кіровоградських військових підрозділів у зоні АТО, п’ятого травня за участі керівництва області й міста, а також багатьох містян було відкрито в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї.
Директор музею Наталія Агапєєва розповіла, що артефакти для цього невеличкого музею АТО в музеї різні люди збирали від самого початку операції на сході країни, а біографічні довідки про загиблих бійців з Кіровоградщини музейники продовжують формувати й нині.
– Представлений на виставці матеріал нам надали військові частини з нашої області, – зазначила керівник обласного краєзнавчого музею. – Ми описуємо долю кожної особистості, яка пішла з життя від війни, якої ми не очікували. Тут представлені уламки снарядів, зброя українських військових, патрони і навіть мундири та іменні медальйони захоплених сепаратистів, які підтверджують факт агресії росіян на українську територію…
Половину експозиції складають світлини, яку музейникам надали бійці та які колектив науковців віднайшов на різних сайтах та в соціальних мережах. Це – знімки, що розповідають про життя на передовій 3-го окремого полку спеціального призначення; 17, 34, і 42-го батальйонів територіальної оборони Кіровоградської області, які нині є мотопіхотними батальйонами з тими ж номерами і ввійшли до складу 57-ї мотопіхотної бригади; батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Кіровоград», а також 3-го стрілецького батальйону окремої Криворізької бригади охорони громадського порядку націоналної гвардії України, 55-го окремого автомобільного батальйону «Чорний ліс», та деяких інших підрозділів Окремою зробили стіну пам'яті зі світлинами полеглих на сході. Гості заходу матимуть змогу дізнатися про бойовий шлях добровольчих батальйонів, частин Міністерства внутрішніх справ і Збройних сил України, які були сформовані та дислокувалися на території Кіровоградської області і беруть участь в АТО, переглянути фотографії, формений одяг, особисті речі бійців.
Поряд із фотоколажами розміщені інформаційні стенди з довідкою про створення, кількість службовців, місця несення служби батальйонів. Щоправда довідки зроблені з чисельними фактологічними помилками, а деякі формування, такі як 57 бригада та маріупольський загін прикордонників, музейники взагалі пропустили.
Увагу привертають і особисті речі й окремих кадрових військових, які загинули в зоні бойових дій: Олександра Кондакова, Сергія Сєнчєва, Олексія Волохова, Володимира Степанка. Їхні нагороди, листи, мундири і навіть аптечки тимчасово надали для експозиції родичі.
Окремої уваги заслуговують прапори. Найцінніші два прапори в центрі зали, які були передані бійцям 17-го батальйону перед першою поїздкою до зони АТО і разом з ними повернулись після демобілізації. Ще одного прапора подарували музею волонтери під час відкриття експозиції.
Волонтерський рух теж зробив значний внесок як у боротьбу з агресором, так і для формування виставкової зали. Деякі з волонтерських організацій також представлені глядачеві, хоча найбільш відомих оминули увагою.
Музей слави працюватиме на постійній основі, говорять у музеї. Вхід до зали, що присвячена подіям АТО, буде безкоштовним. Музейники закликають долучитись до спільного збереження історії і хоча б для тимчасового експонування надавати цінні речі, які можуть розповісти про ті події, які сколихнули півсвіту.
Нагадаємо також, що цього року відкрили музей, присвячений подіям Другої Світової війни , який також діє на постійній основі у гімназії ім. Т. Шевченка.