Навесні відбувається загострення багатьох хронічних недуг, серед яких – і виразкова хвороба. Саме про неї – наша розмова з позаштатним кіровоградським міським гастроентерологом Надією Барановою. Роз’яснення та поради спеціаліста, сподіваємось, стануть у нагоді тим, хто вже має невтішний діагноз або запідозрив, що в нього – виразка.
– Виразкова хвороба – хронічне захворювання, для якого характерне утворення виразки на слизовій шлунка чи 12-палої кишки, – пояснює Надія Михайлівна. – Ця недуга досить поширена, на неї хворіє від 5 до 10 відсотків населення планети. В Україні зареєстровано близько 5 мільйонів таких хворих.
На виразкову хворобу мають ризик захворіти в основному чоловіки працездатного віку – від 30 до 50 років. Але після 50 років ця тенденція між чоловіками та жінками вирівнюється. У півтора раза частіше зустрічається виразкова хвороба 12-палої кишки.
У 70 відсотках випадків захворювання на виразкову хворобу шлунка та 12-палої кишки викликає бактеріальна інфекція, а саме хелікобактерна. Має місце також спадковий фактор. Є передумова до виразкової хвороби у людей з першою групою крові. А ще відомий факт, що на виразкову хворобу в два-три рази частіше хворіють мешканці міст порівняно із сільським населенням. Вищезгадані фактори слід враховувати при визначенні ступеня ризику виникнення захворювання.
Наприклад, молодий чоловік віком до 30 років проживає у місті та веде активний спосіб життя. При цьому його дідусь та батько хворіють на виразкову хворобу, юнак не приділяє особливої уваги режиму харчування – віддає перевагу фаст-фуду, та ще й у нього перша група крові. Це – потенційний пацієнт гастроентеролога. І якщо при обстеженні у нього виявили хелікобактерпіларі, значить, і до виразкової хвороби недалеко.
Симптоми, які повинні привернути увагу людини: болі у епігастральній ділянці та правому підребер’ї, вони здебільшого так звані, "голодні" та "нічні", відчуття дискомфорту – тяжкість у шлунку, печія, нудота, блювота, відрижка кислим. Якщо виникають болі – то це найкращий варіант виявлення хвороби. Адже є ще таке поняття, як "німі виразки", тобто безболісне протікання хвороби, коли ніщо начебто тебе і не хвилює, а в організмі розвиваються патологічні процеси. В останньому випадку менше шансів виявити хворобу вчасно.
У чому полягає профілактика цього захворювання? Якщо людина здорова, то йдеться про первинну профілактику – дотримання здорового способу життя, раціональне харчування. І обов’язково потрібно провести хелікобактерну терапію, бо якщо цього не зробити, то всі зусилля будуть зведені нанівець.
Тим, хто вже має виразку, варто застосовувати засоби вторинної профілактики. Хронічно хворого обов’язково ставлять на диспансерний облік. Такому пацієнту протипоказанні нічні зміни на виробництві, тривалі відрядження, фізичні навантаження, потрібне повноцінне харчування.
Надія Баранова застерігає своїх пацієнтів від самолікування, застосування народних засобів медицини. Тим більше, що захворювання може супроводжуватись серйозними ускладненнями – кровотечами, проривами, перфораціями, пенетраціями, злоякісними трансформаціями тощо. Зараз доступні різноманітні медичні сайти, і людині здається, що, почитавши їх, можна самостійно поставити собі діагноз та полікуватись. Цього категорично робити не можна. Адже інфекція досить стійка до різноманітних антибактеріальних препаратів, а схему лікування може запропонувати лише лікар. Після курсу лікування потрібно контролювати його ефективність. Для цього проводять різні обстеження. Стосовно фітопрепаратів, то вони використовуються для доліковування хворого. Зараз таких препаратів чимало, вони випускаються у зручних таблетованих формах, не потрібно заварювати трави, щось запарювати, колотити.
Отже, всі нюанси знає лише лікар. А якщо грамотно застосовані всі методи і надалі пацієнт буде дотримуватись всіх рекомендацій, то можна досягти поліпшення стану здоров’я.