Низька температура створила чимало незручностей, додавши клопоту комунальникам та МНС-никам. За інформацією начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Кіровоградської міської ради Сергія Коваленка, в обласному центрі за вихідні дні сталася 101 локальна аварія, зокрема, дев’ять – на водопровідних, 26 – на каналізаційних, 23 – на теплових та 43 – на електричних мережах. Диспетчерська служба КП "АДС" цілодобово надавала консультативно-дорадчу допомогу населенню – в окремі дні доводилося виїжджати більш ніж на півсотні викликів.
Зокрема, у розпал морозів, 24 січня, відбулося аварійне відключення від електропостачання внаслідок перевантаження електромережі дев’ятиповерхового житлового будинку по проспекту Університетському, 21, де мешкає близько 1100 чоловік. Аби забезпечувати на час відсутності електроенергії мешканців гарячою водою, рятувальники розгорнули біля будинку польову кухню. Також припинялося електропостачання будинків №№ 17/2, 23, корпуси 1, 2 по тому ж таки проспекту Університетському, в будинках по провулку Фортечному, по вулицях Куроп’ятникова, Зінченка, Героїв Сталінграда, Пацаєва, Волкова, Преображенській, Острівській, Жовтневої Революції та Радянській.
Загалом, як зазначалося на апаратній нараді, що провів минулого понеділка кіровоградський міський голова Володимир Пузаков, комунальники міста із поставленими завданнями впоралися добре. Ситуацію постійно контролювали особисто Володимир Пузаков та департамент житлово-комунального господарства, яким керує заступник міського голови Віктор Кухаренко. Завдяки цьому всі аварії на водопровідних та теплових мережах швидко ліквідовувалися, комунальне підприємство з утримання шляхів розчищало дороги від снігу та льоду, працівники житлово-експлуатаційних контор посипали тротуари та розчищали двори біля багатоповерхівок. Оперативно в екстремальних ситуаціях діяли працівники аварійно-диспетчерської служби, рятувальники. Не виникало особливих проблем і з рухом громадського транспорту. За словами заступника директора департаменту розвитку торгівлі, побутового обслуговування, транспорту та зв’язку Володимира Горбатенка, через сильний мороз минулих вихідних на маршрути змогли вийти не всі маршрутні таксі, але вже в понеділок ситуація нормалізувалися, тролейбуси й автобуси працювали у звичайному режимі.
А ось на роботу енергетиків були нарікання. Так, за словами Сергія Коваленка, перебої з електрозабезпеченням у житлових будинках в ці дні виникали не лише через перевантаження електричної мережі, що призводить до спрацювання запобіжної апаратури на трансформаторних підстанціях, а й внаслідок того, що свого часу не було належним чином підготовлено обладнання до роботи в осінньо-зимовий період. Траплялися випадки, коли покрівля на підстанціях не була відремонтована, волога потрапляла на електророзподільчі щити. Також кіровоградці скаржилися на організацію роботи диспетчерської служби міської філії ВАТ "Кіровоградобленерго". Люди тривалий час не могли отримати пояснень від посадовців "Кіровоградобленерго", коли буде відновлено енергопостачання їхніх домівок.
Не навчалися учні лише двох шкіл
На відміну від багатьох інших міст, у Кіровограді усі школи в морозні дні не закривали. За словами заступника директора гуманітарного департаменту– начальник відділу забезпечення нормативності та якості освіти міської ради Валентини Брагіної, 25 січня у департамент надійшов лист за підписом головного державного санітарного лікаря Кіровограда Івана Касьяненка про призупинення навчального процесу в зв’язку з низькою температурою в приміщеннях лише в двох школах – №№ 35 та 37. В решті навчальних закладів були закриті окремі класні кімнати, де зафіксована температура повітря, нижча від нормативного рівня, – 17 градусів тепла. Дітей перевели в інші кабінети. Справа в тому, що більшість шкіл – це бетонні споруди, які швидко вистигли за вихідні. Шкільні котельні не справлялися з надмірним технологічним навантаженням.
Ті дві школи, які довелось закрити на кілька днів, 29 січня відчинили двері для школярів. Там було проведено необхідну техніко-профілактичну роботу, ліквідовано несправності, що дозволить надалі уникнути призупинення навчального процесу.
У цілому ж в області припинялися заняття в школах п’ятнадцяти районів. До речі, у трьох районах – Вільшанському, Олександрійському та Устинівському, за даними головного державного санітарного лікаря області Федора Чорного, ще й у 2,5 раза перевищений епідемічний поріг рівня захворюваності на грип та ГРВІ.
Не обійшлося без обморожень
25 січня в Олександрії з обмороженням кінцівок госпіталізовано двох чоловіків, жінку, юнака та тринадцятирічну дівчинку, у Вільшанському районі обморозив руки та ноги 76-річний чоловік. У вівторок у лікарню з подібним діагнозом потрапили 21-річна жителька села Липняжки Добровеличківського району та 68-річний житель села Ульяновки Олександрійського району. А в Долинській сім’я (у тому числі – маленька дитина) отруїлася чадним газом внаслідок несправності опалювального котла.
Лікарі нагадують, що перед тим, як виходити на вулицю в морозну погоду, не можна пити гарячих та алкогольних напоїв. Слід тепло одягатися, краще – у багатошаровий одяг.
А загалом, холодів боятися не треба. Споконвіку в нас мороз тримався упродовж п’яти тижнів – з Різдва Христового й до самого Стрітення Господнього, і в цей час організм людини оновлювався. Низька температура сприятливо діє на печінку, органи травлення, імунну систему. Краще почуваються і ті, в кого аутоімунні запалення нервової тканини, неврити та невралгія.
А тим часом…
Аномальна зима в Європі протримається до квітня
Незвично сильні холоди прийшли не лише в Україну. Вони паралізували життя відразу в декількох європейських країнах, і, як прогнозують синоптики, така ситуація може протриматися до квітня.
У Болгарії стовпчик термометра опустився до позначки мінус 22 градуси, закритий головний порт Варни. Аеропорти працюють за фактичною погодою. На найбільших автострадах зафіксована велика кількість аварій. У Нідерландах сніг, який несподівано випав, перетворив на каток вулиці Амстердама. Рух транспорту обмежений. Єдиним швидким, але не безпечним засобом пересування залишається велосипед. У Чехії від переохолодження загинуло троє людей. Місцева влада і гуманітарні організації докладають зусиль з надання допомоги бездомним, яких тільки у Празі, згідно з даними поліції, близько 5 тисяч.
У Туреччині рясні снігопади і штормовий вітер паралізували життя у ряді районів країни, у тому числі в Стамбулі. У місті закрита автомагістраль, яка сполучає Туреччину з Європою, є збої у повітряному, морському сполученні, відмінені матчі футбольної прем’єр-ліги. Зареєстровані збої в електропостачанні на узбережжі Егейського моря.
Оксана ВЕРСТЮК, Олена КОЛЕСНИКОВИЧ, Олег ШРАМКО (фото)