Днями кіровоградський міський голова Олександр Саінсус зустрівся з експертом-консультантом Центру науково-економічного партнерства групи компаній "Русконсалт" (м. Москва) Василем Компанійцем. Йшлося під час зустрічі про залучення у соціально-економічний розвиток обласного центру зовнішніх інвестицій.
Нагадаємо читачам "ВГ", що Василь Компанієць – наш земляк, деякий час він обіймав посаду голови облдержадміністрації, й інвестиційний напрям роботи він визначав як один із пріоритетних. Є у Василя Олександровича і практичний досвід у цій сфері, адже свого часу він очолював великий інвестиційний об’єкт – олександрійське товариство НВО "Етал". Прийшовши працювати у російську компанію, розширювати її контакти з українськими регіонами вирішив відразу із рідної Кіровоградщини.
Василь Компанієць розповів кореспонденту "ВГ", що ж таке інвестиційний консалтинг, які перспективи залучення інвестицій у наш регіон:
– Для чого взагалі потрібен інвестиційний консалтинг? Перед кожним суб’єктом господарювання на тому чи іншому етапі постає питання подальшого розвитку – будь то будівництво нового об’єкта, технічного переоснащення підприємства й таке інше. Однак для прийняття рішення інвестору потрібні професійні рекомендації щодо вибору найбільш оптимальної схеми інвестування, найбільш ефективного способу використання наявних коштів та ресурсів. Іншими словами, він повинен знати, якого економічного ефекту йому слід очікувати від проекту, чи правильні його розрахунки, наскільки вони залежать від об’єктивних та суб’єктивних умов реалізації проекту й таке інше. Саме на ці питання дає відповідь інвестиційний консалтинг. Він також необхідний при взаємодії власника вільного капіталу із "зовнішнім" світом: для залучення акціонерів, кредиторів, отримання згоди та підтримки органів місцевої влади. Інвестконсультанти проводять експертну оцінку технічних, фінансових, юридичних та інших аспектів угод, які укладаються з інвесторами. Також вони проводять незалежні консультації з питань виконання інвесторами прийнятих на себе контрактних зобов’язань – з ініціативою будь-якої зі сторін угоди. Йдеться і про посередництво між власниками ліцензій та проектами, що потребують інвестицій, і, головне, між іноземними інвесторами та операторами. Профільні компанії проводять також фінансові експертизи умов залучення позик, у тому числі урядових та гарантованих державою. І, нарешті, у сферу послуг інвестиційного консалтингу входить обслуговування середньострокових та довгострокових програм залучення фінансових ресурсів. При цьому ми маємо право представляти консалтингову компанію на території України й повноваження розглядати та представляти на затвердження в компанію інвестиційні проекти від організацій, установ, підприємств, легалізованих на території України, а також представляти інтереси компанії у взаємовідносинах із державними, суспільними, комерційними організаціями в Україні у межах діяльності консалтингової компанії.
На думку Василя Компанійця, Кіровоградщина завдяки її вигідному географічному розташуванню (на перехресті транспортних потоків, неподалік від портів Чорного моря та Дніпра), родючим чорноземам, наявності великої кількості корисних копалин є інвестиційно привабливим регіоном.
– Майже весь український уран знаходиться у нас, – каже Василь Олександрович. – Наш Голованівський район – єдиний в Україні, на території якого є хром. Також є у нашій області унікальне за своїми запасами бовтиське родовище горючих сланців. Золото й вторинні каоліни, буре вугілля, природний будівельний камінь, метали – все це потужні ресурси для залучення інвестицій. Крім того, на Кіровоградщині знаходиться майже п’ять відсотків сільгоспугідь України, близько 80 відсотків обсягів реалізації – за переробною промисловістю. Також в області – потужний кадровий, науково-технічний потенціали. На другому Міжнародному інвестиційному форумі Elisavetgrad Investment Day, що пройшов наприкінці минулого року в Кіровограді, було представлено майже півтори сотні повноцінних об’єктів та майданчиків для вкладення інвестицій. Тож, сподіваюсь, у співпраці з місцевою владою – а принципову згоду на це від неї ми вже отримали – нам вдасться залучити в регіон інвестиційні кошти, а значить, Кіровоградщина отримає значні фінансові вливання на подальший соціально-економічний розвиток.