– У центрі на початку його діяльності буде відкрито дві групи на восьмеро дітей кожна, – розповіла Анна Ігорівна. – Поки що ми можемо охопити саме таку кількість дітей, робимо все, щоб умови їхнього перебування у центрі були комфортними, адже такі діти потребують особливої уваги, особливих підходів у роботі з ними. Не на останньому місці при цьому – й побутові зручності.
Працюватимемо переважно з дітьми зі змішаним типом патологій, дитячим церебральним паралічем, аутизмом, синдромом Дауна, іншими генетичними вадами. У першу чергу, охопимо тих діточок, які не можуть відвідувати дитячі садки і школи.
Деякі діти після того, як проходять 20-денний курс медикаментозного лікування у центрі ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів "Добруджа", мають позитивну динаміку – у них починають розвиватися ті функції, яких раніше не було. Такі діти, як кажуть спеціалісти, потребують абілітації – розвитку функцій, яких раніше не мали. Саме в цей період дитина і повинна потрапити в наш центр, де фахівці працюватимуть з малечею в необхідному напрямку. Індивідуальна програма розрахована на кілька місяців, за необхідності вона може бути подовжена. Система реабілітації у нашому закладі докорінно відрізняється від тієї, що відбувається в лікарні або у спеціальному дитячому садку.
Залучатимемо й тих дітей, яким вади здоров’я не заважають відвідувати звичайні або спеціальні навчальні заклади, але батьки яких прагнуть розширити їхні можливості, соціалізувати їх. Це, наприклад, діти із діагнозом ДЦП, але моторно та інтелектуально збережені, тобто які самостійно рухаються та опановують навчальну програму. З часом і для таких дітей будуть створені відповідні групи, існує спеціальна програма саме для такого контингенту, є ряд авторських розробок, які активно застосовуватимуться у нашому центрі.
– А скільки всього дітей-інвалідів у нашому місті потребують саме такої реабілітації?
– Зараз у Кіровограді – близько 950 таких дітей до 18 років. Серед них – і ті, хто відвідує звичайні школи та дитсадки, і ті, яких навіть не беруть у спеціальні навчальні заклади. Звичайно, на першому етапі функціонування центру ми зможемо надати допомогу далеко не всім бажаючим, але надалі будемо розширюватись. Зараз ремонтуються примі- щення першого поверху колишнього дитячого садка, у перспективі буде відновлено і другий поверх, що розширить наші можливості.
Робота проводитиметься у тісному контакті з батьками, котрі повинні знати, як розвивається їхня дитина, які методи її реабілітації застосовуються, як здобутими навичками скористатись у побуті. Проводитимемо для них спеціальні семінари, тренінги.
– Вже сформований кадровий склад центру?
– З дітьми переважно працюватимуть педагогічні працівники, а за сумісництвом – педіатр, невропатолог, логопед та психолог. Надаватимемо послуги масажиста та спеціаліста з фізичної реабілітації. Але основне – соціальна та психолого-педагогічна реабілітація.
– А як можна буде потрапити до вас? Це питання, передусім, цікавить батьків маленьких пацієнтів.
– При центрі буде створена комісія з числа спеціалістів, яка визначатиме терміни перебування дитини, розробить для неї індивідуальну програму. А ще ми плануємо запровадити соціальний патронат для дуже "важких", нетранспортабельних дітей. Спеціальні працівники відвідуватимуть такі сім’ї, роз’яснюватимуть мамі, як доглядати за дитиною (новонародженим) або даватимуть поради щодо реабілітаційних програм (як і чому можна дитинку навчити). Словом, планів у нас чимало. Будемо працювати над їх втіленням у життя.
Розпитувала Оксана ВЕРСТЮК