Іван МАРКОВСЬКИЙ: ВИБОРЧІ ОКРУГИ В КІРОВОГРАДІ СТВОРЕНО ПІД КОНКРЕТНИХ ПРЕТЕНДЕНТІВ

– Головна мета цього закону – забезпечити перемогу на місцевих виборах партій, які входять до парламентської коаліції. Очевидно, у її членів запаморочилася голова від успіхів, відомих тільки їм, от і створили нормативний акт "під себе". Зауважу, що, коли він ухвалювався, у залі засідань Верховної Ради були присутні чоловік із сімдесят. А табло показало, що проголосували 257. Це був початок беззаконня. Що стосується суті, то новим виборчим законом органи місцевого самоврядування абсолютно усунуто від формування територіальних виборчих комісій. Раніше склад цих органів затверджували відповідні місцеві ради, тепер же це – компетенція Центральної виборчої комісії.

– Що ж у цьому поганого?

– Такий порядок спричинив те, що партія "Батьківщина", найчисленніша в наших краях політична сила (лише в Кіровограді налічує шість тисяч членів), не має жодного представника в обласній та міській територіальних виборчих комісіях. І чомусь так сталося, що голови і секретарі цих органів – від однієї політичної сили, Партії регіонів. Формуючи склад Кіровської та Ленінської територіальних виборчих комісій, міська ТВК також не включила до них жодного представника «Батьківщини». І лише коли ми звернулися до суду, міськТВК переглянула своє рішення і ввела до складу Ленінської ТВК двох представників «Батьківщини». Невдовзі буде сформовано дільничні комісії, склад цих органів затверджуватимуть районні ТВК. Виборчий закон дозволяє ТВК у деяких випадках включати до складу дільничних комісій осіб на свій розсуд – з урахуванням їхнього попереднього досвіду роботи у виборчкомах. Оскільки голови та секретарі територіальних комісій представляють політичну силу, яка знає толк у виборчих фальсифікаціях, я наважуся припустити, що вони проведуть у дільничні комісії людей, котрі теж мають відповідний досвід. Зазначу, що левова частка фальсифікацій завжди чинилася саме на рівні дільничних комісій.

– Днями в Кіровограді утворено одномандатні мажоритарні виборчі округи, в яких обиратимуться депутати міської, Ленінської, Кіровської районних та Новенської селищної рад. При ознайомленні з відповідними документами ТВК (їх уже опубліковано) впадає в око те, що в деяких округах кількість виборців не дотягує до двох з половиною тисяч, а в деяких становить понад шість тисяч. Що це означає?

– Як тільки новий виборчий закон було ухвалено, я звернув увагу на те, що ним у місцевих рад забрали право утворювати такі округи і віддали його відповідним територіальним виборчим комісіям. А головне, ТВК дістали можливість вирішувати ці питання так, як їм заманеться. Маю на увазі те, що, відповідно до закону, одномандатні мажоритарні округи утворюються «з приблизною кількістю виборців в окрузі». Оскільки «приблизну кількість» кожен розуміє по-своєму, я припускав, що у тервиборчкомах творчо поставляться до реалізації цієї норми закону і утворять округи, які разюче відрізнятимуться між собою за кількістю виборців. Так і вийшло. А деякі округи вражають географічною некомпактністю.
Вважаю, місто поділили на виборчі округи з урахуванням інтересів конкретних провладних претедентів на мандати.

– Кажуть, новий виборчий закон несе загрозу демократії і в тій частині, де йдеться про підбиття підсумків виборів.

– Це дійсно так. Наприклад, дуже цікавою є норма про те, що при підрахунку голосів для кворуму засідання виборчої комісії достатньо всього лише трьох її членів, а для ухвалення рішення – двох їхніх голосів. До того ж, закон дозволяє виборчим комісіям проводити засідання в будь-якому місці. Це означає, що голова комісії, його заступник та секретар можуть зібратися де їм захочеться і прийняти рішення згідно з наказом своєї партії. Є у виборчому законі й інші норми, які дають певну свободу дій тим, хто сповідує принцип «не важливо, як проголосували, важливо, як порахували». Тому, користуючись нагодою, хочу застерегти усіх, хто працюватиме у виборчих комісіях, від спотворення результатів виборів. Не повторюйте того неподобства, що чинилося у 2004 році! Кримінальна відповідальність за виборчі фальсифікації все одно настане, раніше чи пізніше.

– Можливо, хтось і готується до фальшувань. Але й людей не забуто під час цієї кампанії – претенденти на мандати впорядковують дитячі майданчики, допомагають нужденним…

– Ну й нехай. Хоча наводити лад на дитячих майданчиках потрібно було навесні. Моя порада виборцям така: пропонують гроші та інші блага – беріть, бо це те, що вкрали у вас же. І знайте, що чим більше зараз дають, тим більше хочуть відібрати у вас потім. Йдіть на вибори й не думайте, що все вже вирішено за вас. Те, що вас намагаються підкупити, означає, що кожен ваш голос – важливий. А голосуйте так, як велять серце і розум, щоб потім, як казав класик, «не было мучительно больно».

– А яка ваша думка щодо соціологічних досліджень, які в нашому місті стали масовою забавою?

– Результати соцопитувань, які оприлюднює одна кіровоградська газета, мене просто смішать. У такий спосіб намагаються зомбувати людей, схиляючи голосувати їх за провладного, начебто найбільш рейтингового кандидата.

Наостанок нашої розмови зауважу, що, незважаючи на всі потуги влади провести вибори без вибору, партію «Батьківщина» ця кампанія не лякає, тому що ми впевнені в своїй перемозі.

Розмову вів
Віктор ІВАНЕНКО

Читайте також