Розмова з депутатом міської ради Кропивницького від селища Нового Валентиною Яремчук (яке останнім часом лихоманить через чутки про те, що селищна влада має намір усіма правдами й неправдами об’єднати Нове із селом Грузьким, проти чого абсолютна більшість новенців) відбулася перед зустріччю міського голови Кропивницького Андрія Райковича з новенцями та його участю в засіданні Новенської селищної ради, на якому її депутати ухвалили порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання селища Нового до територіальної громади міста обласного значення Кропивницького. Однак це – лише початок шляху новенців до приєднання, тому дане інтерв’ю не втратило своєї актуальності й зараз.
– Селище Нове цього літа нагадує вулкан перед виверженням: усі обговорюють нерайдужну перспективу об’єднання цього мікрорайону обласного центру із селом Грузьким. Про що ідеться і з якого дива новенцям – міським мешканцям – пропонують об’єднатися із селом?
– Тема об’єднання Нового із якимось із сусідніх сіл виникала вже неодноразово, зокрема – декілька років тому, коли ще за попереднього керівника селищної ради Ольги Мельник мешканці Нового на місцевому стадіоні під час громадських обговорень рішуче заявили, що хочуть залишатися у складі обласного центру. І от знову, у зв’язку із реформою влади, виникло дане питання.
Я вже неодноразово висловлювалася із цього приводу і на зустрічах з новенцями, і в соціальних мережах: найкраще для новенців об’єднатися в одну територіальну громаду з Кропивницьким. Однак прихильники відірваності селища від Кропивницького чи об’єднання його із Грузьким поширюють неправдиву інформацію про те, що у складі міста селищу буде відведена роль молодшого брата. Як представник новенців у міській раді я підтримуватиму їхній спільний вибір, але вибір, що грунтується на правдивій інформації, а не на дезінформації. Тому на зустрічах із мешканцями мікрорайону наводжу приклади, факти, аргументи, фінансові показники, на які треба звертати увагу. І дуже хочу, щоб люди ухвалили рішення на користь усієї громади, а не окремих осіб.
Центральна влада вводить нові жорсткі фінансові обмеження задля того, щоб прискорити децентралізацію через створення спроможних об’єднаних територіальних громад. І от з 2015 року міська рада Кропивницького вже не може фінансувати багато з того в селищі, що раніше фінансувала. Це стосується і благоустрою, і утримання житлового фонду. А вже з наступного, 2020-го, місто не зможе надавати дотацію на утримання новенських дитячих садочків. На сьогодні уже склалася катастрофічна ситуація, бо не вистачає коштів на виплату заробітної плати в цих дитячих садочках й апаратові Новенської селищної ради. А якщо наступного року міська рада Кропивницького ще й не виділить чотири мільйони гривень дотації, то можна буде говорити про те, що інфраструктура селища не виживе.
На даний час бюджет селища Нового – бюджет проїдання, який складає всього 15 мільйонів гривень. Я не знаю причин, чому не змогли протягом років знайти інвестицій, нових орендарів землі, які зможуть платити більше коштів, знайти тих, хто за її оренду зовсім не платить, щоб значно збільшити новенський кошторис із 15 мільйонів. Нинішній же бюджет розподіляють на заробітну плату працівників і оплату комунальних послуг закладів, які утримує селище (заклади позашкільної освіти ЦДЮТ «Центр-Юність» і школа естетичного виховання «В гостях у казки» та два дитячих садочки, третину коштів на існування яких надає міська рада), на заробітну плату апаратові селищної ради й на свята та різноманітні заходи. На якийсь розвиток, ремонт житлового фонду, благоустрій у селища немає коштів.
Місто ж фінансує в Новому дві загальноосвітні школи, дитячу школу мистецтв, бібліотеку, медичні заклади, філіал КП «Теплоненергетик», а також повністю забезпечує пасажирські перевезення комунальним громадським транспортом (а це не тільки нові багатомісткі автобуси, а й погашення різниці в тарифі, бо в автобусах 274-го маршруту їздить більше пільговиків, аніж тих, хто платить за проїзд), покриваючи при цьому щомісяця витрати на безкоштовне провезення пільговиків на понад мільйон гривень.
– Уявімо гіпотетично, що селище Нове об’єдналося із селом Грузьким. То це значить, що не буде міського маршруту громадського транспорту з багатомісткими автобусами, проїзд в яких для пільговиків є безплатним, а проїзд між населеними пунктами у маршрутках, що залишаться, значно подорожчає. І не всі в них зможуть сісти…
– Для мене це як від тіла відривати голову. Нове і Кропивницький – єдиний організм. Левова частина населення селища працює в місті, а частина школярів та всі студенти там навчаються. Якщо селище від’єднається від нього, то чи зможе громада селища бути фінансово самодостатньою?
Автобуси міські не їздитимуть, бо це – капітал міської громади. Це – по-перше. А по-друге, є постанови Кабінету Міністрів України, в яких сказано, яким чином між населеними пунктами відбуваються пасажирські перевезення. Приблизний тариф на перевезення із селища в місто й навпаки складатиме 8–10 грн на одну людину в один кінець. Якщо громада захоче зробити так, щоб тариф у тих мікроавтобусах, що перевозитимуть новенців, був на рівні міста (4–5 грн), то різницю треба буде компенсувати з бюджету селища, але коштів у ньому на це не буде. І автобуси ці їздитимуть виключно до автовокзалу № 2. Тобто люди, які працюють чи навчаються в центрі Кропивницького й ще далі, змушені будуть добиратися декількома видами транспорту. І це – щоденні витрати кожної родини.
– А медичне обслуговування, патрульна поліція, швидка медична допомога?
– Це саме стосується й медичного обслуговування. Місто не утримуватиме селищні поліклініку й амбулаторію, якщо Нове не об’єднається з ним. Можна буде створити ФАП, який фінансуватиме громада, що виникне. Але ФАП для майже десятитисячного селища – це не вихід. І чи зможуть новенці користуватися послугами міських лікарень?
Треба буде створювати місцеві відділки поліції й «швидкої». Є приклад заможної Соколівської об’єднаної територіальної громади, яка може дозволити собі все це мати. Але там немає капіталоємних інфраструктурних об’єктів, централізованого опалення, водопостачання та водовідведення, на які йде дуже багато коштів. У селищі чимало п’яти- і дев’ятиповерхівок, а в Соколівській громаді їх немає, тому на їх утримання там коштів не витрачають. Тамтешня громада має великий бюджет, бо на її території діє багато підприємств, які ведуть там свою господарську діяльність, сплачують там же податки. У селищі Новому підприємств, які працюють, а не просто взяли землю в оренду під склади чи ще щось, – зовсім мало.
– Новенці тривожаться, не знаючи своєї долі. Не знають, хто за них вирішує, до кого звертатися…
– По-перше, люди повинні розуміти, що в селищі є депутати, представники їхньої територіальної громади, обрані новенцями. Якщо місцева громада вирішить приєднатися до когось, то це відбуватиметься через волевиявлення депутатів.
І керівництво, і депутати Новенської селищної ради розуміють, що наступний фінансовий рік вони не зможуть витримати, тому треба щось робити – або об’єднуватися з Кропивницьким, або з іншим населеним пунктом. Створено робочу групу з депутатів селищної ради, яка розглядає плюси на мінуси різних варіантів об’єднання. Минулого місяця в селище приїздили керівники всіх управлінь міської ради, які розповідали, що буде в тому чи іншому випадку об’єднання. Тобто всю необхідну інформацію ця робоча група має. Її завдання – донести дану інформацію до своїх виборців і почути думку громади. Але дізнатися думку реальну, а не почути те, чого хоче той чи інший депутат, посадовець.
Треба інформувати людей і не поширювати чуток. Бо їх багато про закриття якихось закладів у селищі у випадку об’єднання з містом, що є неправдою.
Я неодноразово була на сесіях селищної ради. І коли тамтешні депутати кажуть, що не можуть вирішувати за людей – то це неправда. Можуть, земельні ж ділянки від імені громади розподіляють, значить, можуть від імені громади ухвалювати й інші рішення.
– Чимало новенців побоюються, що всупереч їхнім інтересам селище все ж відірвуть від Кропивницького, з чого матиме матеріальну користь лише купка людей.
– Запобіжником цьому є те, що процедура об’єднання доволі складна. Якщо дві громади ухвалюють рішення про об’єднання, то потім голова облдержадміністрації подає це рішення на розгляд Кабінетові Міністрів України, який ухвалює чи не ухвалює рішення про створення нової громади. До того, ж селище Нове хоч і є самостійною адміністративною одиницею, але в той же час – це частина Кропивницького. Воно має з ним єдиний генеральний план, і якось відокремитися від міста на законних підставах просто не матиме можливості. Тобто об’єднання з Грузьким просто не може відбутися на практиці.
Міська влада, представники якої вже приїздили в селище і проводили роз’яснювальну роботу, і я як депутат від селища Нового готові пояснювати ситуацію щодо об’єднання. Але ж на ці зустрічі приходять навіть не всі депутати селищної ради. Останнього разу на таке обговорення прийшли п’ятеро з двадцяти шести. А змусити їх до цього ми не можемо. Коли є супротив, то це ніби приходити в чужий дім зі своїм статутом.
Активізувалося село Грузьке, представники якого в Новенську селищну раду надіслали звернення про те, що вони хочуть об’єднатися із селищем. Підписали його сільський голова й декілька депутатів сільради. І ті люди, які зараз працюють у Грузькому, а проживають у селищі, активно агітують за таке об’єднання.
Тепер про саме селище: показовими щодо діяльності Новенської селищної ради є останніх чотири роки, протягом яких жодних кроків до розвитку селища не було зроблено. Інструменти були, можливості були, але… А тепер хочуть обманним шляхом об’єднатися з Грузьким. Досі хоч місто щоразу підставляло плече селищу, а без нього хто підставить? До критичної межі доведено житловий фонд: у багатьох будинках під час дощу вода в під’їздах тече до першого поверху, не працюють ліфти у дев’ятиповерхівках, дорога на вулиці Металургів розбита. На ній за чотири роки селищна рада не спромоглася хоча б раз зробити якісний ямковий ремонт. У випадку гіпотетичного об’єднання з Грузьким, бюджет якого набагато менший за селищний, якими чином вирішувати ці проблеми?
– І в чому причина такого стану справ, на вашу думку?
– На мою думку, у селищі немає господарника, не хочу нікого образити, але це факт. Цьому підтвердження – стан благоустрою селища, стан житлового фонду і банкрутство двох ЖЕКів та залучення нової фірми «Гудекс» без згоди мешканців. І перспектив для селища якихось, окрім об’єднання з містом, я не бачу. А те, що лякають цим, то це – ігрища в інтересах лише окремих осіб. Міська рада Кропивницького не має наміру щось у Новому закривати й ліквідовувати. У випадку об’єднання з містом місцеві мешканці отримуватимуть довідки про склад сім’ї так само в селищі, як і зараз, працюватимуть ті ж освітні, позашкільної освіти й медичні заклади. Постраждають лише місцеві депутати й чиновники, адже селищної ради вже не буде, а буде староста, який представлятиме селище у виконавчому комітеті міської ради, та депутати від селища в міській та районній радах. При старості може бути невеликий адміністративний апарат, який допомагатиме йому в його роботі.
Керівництву селищної ради вже не раз пропонували скласти перелік умов, на які має пристати місто перед об’єднанням (ідеться саме про незакриття закладів, збереження нинішнього транспортного сполучення з містом тощо), але цього досі не зробили. Але місто – велике, і воно без селища проживе, а селище без міста – це вже велике питання. Складіть ці умови, підпишіть меморандум з міським головою про те, що хочете, щоб не занепадав житловий фонд, тривав благоустрій селища. Усе це можна прописати, як і говорити про створення чогось подібного до міського центру надання адміністративних послуг. Але ніхто цього не робить.
Коли хтось каже, що місто зацікавлене в новенських землях, то немає в селища вже вільних земель. Усі вони давно в оренді. Так, можливо, у подальшому можна буде на території між селищем і містом створити технопарк, туди прийдуть інвестори. Але це буде на користь і селищу, і місту. Бо це – збільшення кількості робочих місць та надходжень до бюджету. Зараз вже поширюють чутки, що місту потрібне селище, щоб побудувати сміттєпереробний завод. Мабуть, той, хто їх розносить, не знає, що торік місто вже виділило 10 гектарів під такий завод в іншій частині Кропивницького.
Реально ж зараз із бюджету Кропивницького на селище виділяють набагато більше коштів, аніж воно має у власному бюджеті. Тож однозначно від об’єднання Нового з Кропивницьким новенці тільки виграють.