У 1985 році Іван Кожедуб особисто відвідав цей кіровоградський навчальний заклад, один з двох у Радянському Союзі, де готували спеціалістів для цивільної авіації, а на згадку про своє перебування тут посадив дуб, який мав символізувати незламність духу усіх підкорювачів неба. Відтоді дерево виросло, зміцніло і постійно нагадує колишнім випускникам та нинішнім курсантам про незламного духом повітряного аса, рівному якому не було в часи Другої світової, та й у повоєнний час.
Перед курсантами академії виступили ті, хто особисто знав Івана Микитовича. Зокрема, полковник авіації Тимофій Гусинський розповів, як у 1954 році зустрічався з легендарним льотчиком під час навчань під Калугою. Тоді йому потрібно було увійти у "штопор", демонструючи власну авіаційну майстерність. Виконувати це складне завдання Тимофію Гусинському доручив саме Іван Кожедуб. Але перед вильотом небо було хмарним, а за інструкцією в таких погодних умовах зазначену фігуру виконувати заборонялось.
– Але хто ж може спасувати перед самим Кожедубом? – згадував льотчик-ветеран. – Я був упевнений, що впораюсь із поставленим завданням. Іван Микитович сказав мені: "Давай, Гусинський, але тільки будь уважним".
Національним героєм України, який брав активну участь у визволенні Кіровограда, а за Велику Вітчизняну війну збив 62 ворожих літаки, назвав Івана Кожедуба Герой України заслужений льотчик-випробувач СРСР Олександр Галуненко. Він, а також міський голова Володимир Пузаков, ректор ДЛАУ депутат міської ради Сергій Неділько відкрили стелу на честь видатного сина українського народу Івана Кожедуба. Вона була встановлена поряд з тим самим дубом, який посадив на подвір’ї льотної академії Іван Микитович.
Звертаючись до присутніх на мітингу, міський голова Володимир Пузаков, сказав:
– Радує, що зараз тут навчається багато молоді, яка бажає присвятити своє життя авіації. Нинішні курсанти – достойна зміна всім поколінням повітряних асів, а ім’я Івана Кожедуба в цьому славному списку – на першому місці.
Сергій Неділько відзначив особливу заслугу місцевої влади у справі облаштування та благоустрою території навчального закладу, подякував за допомогу в організації та проведенні урочистостей.
Саме в цьому затишному сквері була закладена й алея Авіаційної слави, де навіки закарбовані імена славних льотчиків та передові досягнення колективу Державної льотної академії.
По завершенні мітингу гості мали можливість відвідати експозицію моделей повітряних суден часів Другої світової війни та авіамодельного спорту. Екскурсію проводили найкращі курсанти кіровоградської кузні спеціалістів цивільної авіації України та багатьох зарубіжних країн, звідки приїздить до нас молодь здобувати авіаційний фах.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Івана ЛЕОНОВА