Не будемо у черговий раз згадувати про переваги ОСББ. Вони очевидні. Однак, незважаючи на це, в нашій області об’єднання люди не поспішають організовувати. Причин тому кілька. По-перше, у створенні ОСББ не зацікавлені працівники КРЕПів та ЖЕКів, які, трапляється, чинять опір бажаючим позбутися їхньої "опіки". По-друге, нерідко й органи місцевого самоврядування залишаються осторонь цього процесу, а без їх підтримки створити життєздатне ОСББ досить важко.
У Кіровограді, нагадаємо, нинішня міська влада вголос заявила, що вона ОСББ підтримуватиме. З ініціативи членів фракції Партії регіонів у Кіровоградській міській раді було проведено "круглий стіл" з цього приводу, учасники якого дійшли висновку, що ОСББ – це найкраща альтернатива ЖЕКам.
Однак існують й інші проблеми. Як свідчить практика, жителів лякають збір купи документів, необхідність студіювання законів, витрати на вирішення земельних питань, а головне — брак інформації, чужого досвіду. Тим часом, чужий досвід інколи й справді може допомогти. В окремих містах ОСББ почали об’єднуватися в асоціації, а гуртом, як відомо, і батька легше бити. Об’єднатися кіровоградським ОСББ запропонував під час зустрічі з їхніми головами минулої суботи і заступник міського голови – директор департаменту житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради Віктор Андрєєв. На цю зустріч запросили й завідуючих кооперативними будинками (таких будинків у місті – близько 60), адже кооперативи – це, по суті, прототипи тих же ОСББ.
– Тривалий час влада відмежовувалася від проблем багатоповерхівок, що не належать до комунальної власності, – зазначив на зустрічі Віктор Андрєєв. – Однак їх жителі мають такі ж права, як й інші, і влада зобов’язана їх підтримувати. Слід враховувати також той факт, що в проекті нового Житлового кодексу, що поданий на розгляд Верховної Ради, є чітка вимога протягом року всі будинки перевести в ОСББ. Уже зараз програми підтримки житлового фонду, що фінансуватимуться нинішнього року із державного бюджету, розраховані в основному тільки на ОСББ. Створення ж асоціації стане доброю підмогою як для ОСББ, так і для кооперативів, оскільки вона зможе надавати їм всебічну підтримку.
Присутнім було запропоновано як варіант створити асоціацію, яка стане представницьким органом у складі Всеукраїнського центру створення та підтримки ОСББ "Житлосвіт". За словами його керівника Олега Матійціва, центр допомагає вирішувати ініціативним групам зі створення ОСББ, уже діючим об’єднанням різноманітні проблеми. Це і правова підготовка ініціативних груп, і допомога при оформленні установчих документів, і вирішення земельних питань, і надання консультацій щодо мінімізації витрат, і ведення бухгалтерського обліку, і координація дій з органами влади різних рівнів й таке інше. Важливий нюанс: керівники ОСББ стверджують, що навіть якщо із державного бюджету виділятимуться кошти, наприклад, на капітальний ремонт будинку, скористатися цією підтримкою вони не зможуть, оскільки не покриють витрати на розробку проектно-кошторисної документації. Як зазначив Олег Матійців з цього приводу, в центру є домовленість із Харківським проектним інститутом, який розробляє таку документацію в рахунок тих коштів, що надійдуть із державного бюджету, а не на умовах передоплати. Особливо привабливою ідея об’єднання має видатися тим ОСББ, до складу яких входять невеликі будинки, адже їм проблеми утримання житла розв’язувати набагато складніше. Показовим є той факт, зауважив Олег Матійців, що за підтримки центру вже створені асоціації ОСББ у 48 містах України. У свою чергу Віктор Андрєєв пообіцяв, що представникові асоціації в очолюваному ним департаменті буде виділено робоче місце.
У цілому присутні на нараді зацікавилися ідеєю створення асоціації. Однак вирішили не поспішати, а спочатку детальніше ознайомитися з діяльністю вищезгаданого центру, з його документацією. За пропозицією Віктора Андрєєва присутні обрали представника від кіровоградських ОСББ, який певний час, не обмежуючи себе якимись зобов’язаннями, користуватиметься всіма тими правами та послугами, що має представницький орган центру. Це буде щось на кшталт "стажування" – щоб у членів ОСББ були час і можливість на практиці перевірити, наскільки об’єднання в асоціацію і співпраця з центром для них вигідні.
Олена КОЛЕСНИКОВИЧ