Скільки не попереджають кіровоградців, що не можна довіряти фірмам-«гастролерам», які начебто надають інформаційні послуги в тій чи іншій сфері (наприклад, з працевлаштування, кредитування), а вони все одно наступають на одні й ті ж граблі. Протягом трьох місяців в обласному центрі орудувала шахрайська фірма, яка за цей час встигла ошукати близько двох тисяч чоловік.
Ця фірма розмістила в одній із місцевих газет рекламне оголошення, обіцяючи допомогу клієнтам при отриманні кредиту, у пошуках роботи та житла. Саме за цим оголошенням на неї вийшла кіровоградка, в якої незабаром мав одружитися син і якій терміново потрібні були гроші. Жінка хотіла взяти кредит у розмірі 20 тисяч гривень. Фірма зобов’язалася надати їй посередницькі послуги – знайти установу, що надасть кредит за нульовою ставкою протягом першого року та тривідсотковою – у наступні. За це жінка заплатила 400 гривень. Був укладений договір, клієнтці дали номери телефонів, за якими сказали періодично телефонувати. Через кілька днів жінка подзвонила, але за вказаними номерами ніхто не відповідав. Вона знову прийшла до фірми, їй надали інші телефони, але історія повторилася. Через деякий час кіровоградка зажадала повернути хоча б сплачені 400 гривень – весілля сина відгуляли на позичені гроші. Однак фірма їй відмовила. Нічим не змогли зарадити й контролюючі органи, до яких вона зверталася, а адвокат, до послуг якого жінка вирішила вдатися, порадив розповісти про все начальнику спецінспекції Кіровоградської міської ради Віктору Іванову.
– Це не наші функції – ловити шахраїв, але люди чули, що ми вже не одну таку фірму вигнали з міста, і тому сподіваються на нашу допомогу, – зазначив Віктор Анатолійович. – Нагадаю, що раніше ми вже «накривали» фірми, які надавали послуги з працевлаштування, а насправді виявлялися просто дурили людей, викрили й шахрайську групу – фірму, яка начебто організовувала весілля, їздила по регіонах, брала з клієнтів 50 відсотків плати як аванс і зникала. Як правило, виходили ми на них за рекламними оголошеннями, розклеєними на парканах. Цього ж разу відшукати привід, аби зайти в офіс фірми (вона називається "Аверс), мені було важче, ніж раніше, адже вона, на відміну від своїх «колег», розмістила оголошення в газеті (інша справа – що друкувати його не мали права, оскільки не було вказано ліцензії). Я вирішив підіслати у фірму підставних клієнтів, які зафіксували розмову з працівницями на диктофони, потім зайшов сам, почав запитувати, чи є у них ліцензія, дозвіл на підприємницьку діяльність. Таких документів мені не показали. Я відразу викликав міліцію, а також склав три протоколи – про куріння працівників фірми у невстановленому для цього місці, захаращення прилеглої території та відсутність угоди на вивезення твердих побутових відходів. Зараз приміщення фірми опечатане, майно вилучене, готуються матеріали про порушення кримінальної справи.
Віктор Іванов розповів також, що вищезгадане агентство зареєстрована не в Кіровограді, а в Миколаєві, насправді ж це «гастролер», який їздить по містах і «кидає» людей. Одну адресу в обласному центрі фірма вже змінила – раніше розміщувалася на вулиці Попова, потім переїхала на вулицю Кірова, на перший поверх житлового будинку. Усі її працівниці – немісцеві. У день обслуговували по двадцять–тридцять осіб.
– Поки ми сиділи в тій фірмі, приходило чимало обурених людей, які казали, що їх ошукали. Комусь, як і тій жінці, яка звернулася до нас, так і не надали кредиту, інших не працевлаштували, як обіцяли, хоча клієнти заплатили по 300 гривень, ще комусь не знайшли житло («такса» за цю послугу та ж сама), – каже Віктор Іванов. – Незважаючи на це, знаходилися й нові клієнти. Дивно, що люди такі наївні і не хочуть прислухатися до застережень. Я хочу ще раз звернутися через вашу газету до всіх жителів міста з проханням не довіряти фірмам-одноденкам, фірмам-«гастролерам», посередницьким структурам. Не витрачайте марно свої гроші – натомість ви нічого не отримаєте, тільки нерви собі зіпсуєте.