Останнім часом почастішали випадки шахрайств, коли зловмисники представляються працівниками Товариства Червоного Хреста чи комунальниками та під різними приводами виманюють у людей гроші. У зоні ризику – люди похилого віку.
Поліція закликає жителів Кропивницького й області бути обачними, не впускати у своє житло незнайомих осіб. У людей, які представляються працівниками різних соціальних, комунальних служб чи Товариства Червоного Хреста, вимагайте показати посвідчення. Зателефонуйте до тієї організації, яку ці особи представляють, щоб пересвідчитись, що вони дійсно там працюють.
Шахраї, які оббирають людей під виглядом працівників органів соцзахисту та благодійних організацій, досить сильно відрізняються від звичайних крадіїв і грабіжників. Їхніми козирями є акторські здібності, фантазія, вміння переконувати. Отже, які схеми застосовують ці шахраї?
Під час шахрайств, що здійснюють злодії під виглядом працівників органів соціального захисту та благодійних організацій, вони майже завжди намагаються зайти до житла жертви. Шахраями здебільшого є жінки, вони охайно одягнені й використовують різні «легенди» – від найбезглуздіших до правдоподібних. Головне для таких аферистів – домогтися, щоб потенційна жертва повірила їм. Уявна турбота про ваше здоров’я і матеріальне становище є основним їхнім аргументом, що дозволяє викликати довіру та забрати вашу останню копійку.
Жертвами шахраїв стають одинокі старики, інваліди. Зазвичай такі люди неуважні, їх легше переконати. Виявити місце їхнього проживання злочинцям неважко, мимовільними інформаторами, навіть не підозрюючи цього, часто стають сусіди. Також таку інформацію легко отримати з різних баз даних, які можна купити на базарі або знайти в Інтернеті.
Зайти у квартиру можуть злочинці під виглядом працівників житлово-комунального господарства, райдержадміністрації, сільської ради, управління праці та соціального захисту населення, Пенсійного фонду, медичного закладу, газового господарства, інших комунальних підприємств або органів місцевого самоврядування.
Маскуючись під соціальних працівників, шахраї пропонують різні послуги. Відомі випадки, коли аферисти розповідають про грошову реформу та пропонують обміняти ваші гроші на нові – під час такого обміну жертві дають якусь імітацію купюр. Ще можуть продавати фальшиві путівки до санаторію за 10 – 20 відсотків від ціни, посилаючись на те, що решту нібито заплатить держава; повідомляють про перерахунок комунальних платежів на вашу користь, надбавку до пенсії, премії ветеранам тощо. Пропонують оформлення документів для отримання допомоги або соціальних виплат, пільгових проїзних квитків, дешевих продуктових наборів, прибирання квартири чи будинку за нібито новими державними програмами. Поки один аферист “оформляє” документи, інший, яік правило, встигає оглянути ваші шафи та скриньки. Вам можуть навіть дійсно продати за низькими цінами, приміром, борошно чи цукор, сказати, що це останній мішок, взяти гроші з обіцянкою привезти товар завтра – і ви вже ніколи не побачите ні грошей, ні цукру, ні злочинців.
Поширеним є обман людей під виглядом надання безоплатних медичних послуг (початкове обстеження, перевірка тиску, здача аналізів). Злочинці представляються медичними працівниками, при цьому володіють відповідними медичними навичками та використовують медичну атрибутику (прилади, халати, бланки). Крім того, ці «медики» часто пропонують придбати ліки за зниженими цінами, але натомість продадуть вам біологічно активні добавки сумнівного походження за завищеними цінами.
Уявні працівники електромереж, водо- чи газового господарства можуть переконати вас у необхідності встановлення приладів регулювання чи обліку світла, газу, води, взяти передоплату за цю послугу – і більше ви не побачите ні прилада, ні працівника.
Вам можуть запропонувати отримати за зниженими цінами або навіть безоплатно чарівну медичну техніку, диво-ліки, от тільки потрібно спочатку сплатити за це невеликий податок, а за декілька днів прибуде й товар...
Іноді людям надходять «листи щастя», в яких повідомляється, що вони стали переможцями лотереї чи розіграшу та виграли велику суму грошей або цінний подарунок, але для їх отримання необхідно купити якусь річ (кавоварку, праску, рушник тощо), яку вони вам вишлють після оплати.
Отже, майте на увазі – запорукою вашої безпеки є пильність. Ніколи не відчиняйте двері незнайомцям, уточнюйте дані соціальних і медичних працівників, а також представників комунальних служб. За можливості зателефонуйте в організацію, яку вони нібито представляють, уточніть, чи дійсно до вас завітав працівник цих служб. Для цього запишіть заздалегідь номери соціальних і комунальних служб, щоб бути готовими до подібних візитів. Керівники установи мають бути обізнаними щодо таких візитів, отже, не соромтеся перевіряти інформацію. Якщо до вас завітали шахраї, вони підуть шукати легшу здобич.
Не довіряйте незнайомцям та сумнівайтеся в усьому, що вони кажуть. У вас можуть попросити зателефонувати, пігулку, води, викликати «швидку», декілька копійок – все це ви можете зробити, не впускаючи незнайомця до оселі. Якщо все-таки стороння особа зайшла до вашого житла, не давайте їй свої документи й гроші і не пускайте далі коридора. Якщо ситуація виходить з-під вашого контролю, телефонуйте в поліцію та кличте сусідів.