Як відомо, уже більше, ніж півроку в Кіровограді успішно працює Центр надання адміністративних послуг. Готуючись до його створення, міська влада вивчила досвід інших міст, де такі центри уже діють, у тому числі й Вінниці. Це місто узагалі вважається прогресивним щодо впроваджень новітніх систем управління міським господарством. Тож, не дивно, що зараз міське керівництво зацікавилося і його іншим досвідом, зокрема роботою муніципальної геоінформаційної системи. Днями на запрошення влади Кіровоград відвідали представники вінницької фірми «ГІСІНФО», що створила цю систему, й розповіли на нараді під головуванням першого заступника міського голови Василя Дзядуха про її основні переваги та принципи роботи.
Муніципальна геоінформаційна система (ГІС) – це система, яка дозволяє в єдиному інформаційному сховищі, сформованому на єдиній основі, зберігати різноманітну інформацію про інфраструктуру міста. Вона дуже зручна для управління міським господарством. Справа в тому, що виконання задач, пов’язаних з управлінням територіального розвитку завжди потребує обробки великих масивів даних, які надходять з різних джерел, обробляються і передаються за допомогою різних інформаційних технологій. На жаль, оскільки більшість діючих технологій і систем створювалися в різний час й на вимогу різних відомств, існує серйозна проблема інформаційного несумісництва. Управління міською територією здійснюється багатьма службами нарізно. Одні відповідають за ділянки землі, інші – за будівлі, треті – за комунікації, четверті – за планування й таке інше. Відомчі бази даних закриті та ізольовані, вони створюються на неузгодженій нормативно-правовій та картографічній базі, між ними не може бути налагоджений ефективний інформаційний обмін, у результаті, вони практично недоступні органам державної влади, місцевого самоврядування. Процеси пошуку, аналітичної обробки та використання інформації, що міститься у цих базах, значно ускладнені.
Вінничани навели кілька прикладів: скажімо, прорвало трубу водоканала, працівники роблять ремонт і пошкоджують телекомунікаційний кабель, оскільки не знають, де його прокладено. Або інший приклад – дає управління містобудування дозвіл на будівництво якогось об’єкту, а виявляється, що ділянка землі під ним уже комусь давно належить.
ГІС допоможе вирішити подібні проблеми. Система є міжвідомчою і включає у себе всю необхідну інформацію про всі об’єкти ресурсного потенціалу міста (земля та інша нерухомість, інженерна та транспортна інфраструктура, оточуюче середовище й таке інше), забезпечує систематизацію цієї інформації за територіальними ознаками та її моніторинг. При цьому до неї є як локальний доступ (наприклад, у стінах міської ради), так і віддалений (для інших відомств, споживачів). На її основі дуже зручно складати кадастри земельних ділянок, містобудівних об’єктів, комунальних мереж й таке інше. Більше того, при подальшому розвиткові можливо в режимі он-лайн бачити, що в місті відбувається – наприклад, вчасно фіксувати, що на тій чи іншій земельній ділянці самовільно ведеться будівництво, координувати роботу комунальних служб при тій чи іншій аварії.
Досвід Вінниці зацікавив місцеву владу. Планується ознайомитися з роботою цієї системи детальніше, після чого розглянути можливість та етапи її впровадження в Кіровограді.