Двадцятого травня журналісти з Кіровоградської (зокрема, й автор цієї публікації), Дніпропетровської та Харківської областей побували в Новоолександрівській та Петриківській об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), де ознайомилися із тим, як господарюють мешканці названих ОТГ. Поїздка ця відбулася завдяки громадській організації «Український кризовий медіа-центр» у межах реалізації Програми Агентства США з міжнародного розвитку «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».
Роль програми DOBRE в децентралізації влади
П’ятирічний Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) вартістю 50 мільйонів доларів «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що завершується 2021 року, виконує міжнародна неурядова організація «Глобал Комьюнітіз» (Global Communities) з великим досвідом покращення місцевого врядування та розвитку громад у багатьох країнах світу. Завдяки цій програмі відбувається створення умов для нових об’єднаних територіальних громад в Україні краще управляти ресурсами, підвищення якості комунальних послуг, стимулювання місцевої економіки та підвищення залученості громадян у розвиток своїх громад. Партнерство між громадянським суспільством, приватним сектором та владою, посилення яких передбачено програмою, створює нові економічні можливості та поліпшує управління місцевими послугами.
Програма DOBRE діє в семи областях – Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській і Тернопільській. Програма провела відбір на конкурентних та прозорих засадах і надає пряму фінансову, консультативну й організаційну допомогу 75 об’єднаним територіальним громадам у цих областях. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, USAID та DOBRE тричі відбирали партнерські об’єднані громади (по 25 щоразу), ґрунтуючись на погоджених критеріях. Демонстрація досягнень та прогрес громад-учасниць дає можливість DOBRE сприяти децентралізації на всеукраїнському рівні.
До консорціуму Програми DOBRE на чолі з Global Communities окрім Українського кризового медіа-центру входять Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (Польща), Малопольска школа державного управління при Краківському університеті економіки й Національний демократичний інститут.
Реалізація Програми DOBRE була б неможливою без реформи децентралізації влади в Україні – комплексу змін до наявного станом на початок 2014 року законодавства, основною метою якого є передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Комплекс заходів з децентралізації влади стартував 2014 року, невдовзі після Євромайдану, та отримав назву «Національний проект «Децентралізація». Ця реформа вважається найуспішнішою із започаткованих в Україні останнім часом.
Децентралізація передбачає посилення місцевого самоврядування; зміну положення про адміністративно-територіальний устрій; закріплення «принципу повсюдності» (землями за територією населених пунктів розпоряджаються відповідні органи місцевого самоврядування); гарантію наділення місцевого самоврядування достатніми повноваженнями та ресурсами; зважання на історичні, економічні, екологічні та культурні особливості при плануванні розвитку громад; передачу «на місця» максимальної кількості повноважень, які органи місцевого самоврядування здатні виконати; створення об’єднаних територіальних громад; у перспективі – запровадження інституту префектів, нової територіальної основи України зі зменшенням кількості районів, подальший розвиток форм прямого народовладдя.
Звідси молодь не виїздить
Першою представники ЗМІ трьох областей відвідали Новоолександрівську сільську ОТГ (межує з містом Дніпром), яку утворено в жовтні 2015 року і де мешкає близько 12 тисяч людей. До неї входять села Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Старі Кодаки, Кам’янка, Чувилине, Антонівка, Волоське, Ракшівка, Червоний Садок, а також селища Південне й Дослідне.
– Бюджет нашої громади разом із субвенціями на медицину і освіту зріс після об’єднання вдесятеро – до 128 млн грн. Ми робимо ставку на освіту, тому більше половини бюджету спрямовуємо на школи. Їх у нас чотири. До 2016 року, наприклад, у Новоолександрівській школі було 296 дітей, сьогодні – 448. Батьки почали переводити дітей з Дніпра до шкіл ОТГ. У нас немає батьківських внесків. Усе фінансує громада. У кожному класі є мультимедійна дошка, ноутбук, придбано обладнання для трудового навчання та позакласної роботи, – розповів голова громади Олександр Візір.
І не лише розповів, а й провів разом з директором навчально-виховного комплексу в Новоолександрівці його територією й приміщеннями. У цьому навчальному закладі постійно триває оновлення матеріально-технічної бази, учителі опановують новітні технології задля користування найсучаснішими навчальними засобами. У класах трудового навчання є не лише слюсарне приладдя й новітні столярні верстати для хлопців і швейні машинки для дівчат, а й 3D-принтер (верстат із числовим програмним управлінням, який пошарово створює вироби), комплекти для конструювання роботизованих предметів. А щоб діти іще в школі навчилися користуватися побутовою технікою, їх навчають користуватися плитою, пральною машиною, мікрохвильовою піччю. Невдовзі в цьому НВК з’являться ще й інклюзивний клас і дошкільне відділення.
У Новоолександрівській ОТГ дбають, щоб молодь лишалася жити вдома, тому не лише розвивають систему освіти, а й будують новий дитсадок в одному із сіл, у центрі громади розпочали зведення Будинку культури, відкрили новий тепличний комплекс з вирощування овочів і зелені.
За сприяння програми DOBRE для Новоолександрівської ОТГ розроблено Стратегію розвитку, за кошти DOBRE (на умовах співфінансування) реалізовано молодіжні проекти «CLassІдея» (придбання матеріалів для проведення художніх майстер-класів, оренда приміщень, гонорар майстрів) та «Футбольний майданчик» (купівля необхідного обладнання й інвертарю), а також проект Quick Win (придбання дизельних генераторів і газонокосарки для ліквідації підтоплень населених пунктів громади). У межах проекту з місцевого економічного розвитку у громаді планують розвивати туризм – розробити піші й веломаршрути, придбати намети для продажу сувенірної продукції тощо.
Одним з туристичних об’єктів громади є залишки колишньої земляної фортеці Кодак (1635–1711 рр.), що височать над Дніпром у теперішньому селі Старі Кодаки. Голова Новоолександрівської ОТГ Олександр Візір провів екскурсію гостям із Кіровоградщини, Дніпропетровщини й Харківщини цією пам’яткою історії національного значення зі встановленим 1910 року з ініціативи Дмитра Яворницького пам’ятним знаком і картою-схемою. Неподалік від валів фортеці знаходяться сільський Будинок культури з невеличким музеєм, експонати якого розповідають про Кодак та поселення біля нього, а також старовинний козацький цвинтар.
«Плануєте мандрівку – приїздіть у Петриківку»
Саме ці слова учасники прес-туру не раз чули в різних населених пунктах Петриківської ОТГ, до якої входять селище Петриківка та села Хутірське, Кулішеве, Мала Петриківка й Сотницьке, у яких мешкають 8 693 особи. І сказані слова виявилися цілком обґрунтованими, бо в цій ОТГ, яка виникла 2017 року, а партнером Програми DOBRE стала лише торік, є на що подивитися.
Петриківська селищна ОТГ відома передусім петриківським розписом, який включено до Списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Цей розпис прикрашає в громаді зупинки, дитячі садки, аптеки, паркани, автостанції й крамниці. Тут дітей навчають малювати із трьох років ще в дитсадках, а старші з них вчаться техніці петриківського розпису в Будинку дитячої творчості, дитячій художній школі, якій торік виповнилося 60 років, та професійно-технічному училищі. У Петриківській громаді займаються розписом понад дві сотні майстрів, дев’ятеро з них – заслужені майстри народної творчості, двоє – народні художники України, а тридцятеро входять до Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
– Спільно з DOBRE Петриківська громада готує Стратегію розвитку, у якій пріоритетом є розвиток туризму. Також реалізуємо проект зі створення комп‘ютерного класу, готуємо проекти щодо поводження з твердими побутовими відходами та відновлення зовнішнього освітлення, – розповіла голова Петриківської ОТГ Ольга Гавриленко.
Для тих, хто потрапить до Петриківки, корисним буде знати, що в самому її центрі, біля Будинку культури, знаходиться надзвичайно гарний і затишний невеликий парк із доглянутими деревами й рівненькою травою, викладеними з різного матеріалу доріжками та металевими, дерев’яними, бетонними, кам’яними артефактами, як-от: стилізована під петриківський розпис металева композиція з квітів та пензля, кам’яні столи з шаховою розміткою із лавами, скульптура художниці з мольбертом, оригінальна бетонна альтанка з металевим «деревом життя» всередині тощо. Окрім цього, знайшли петриківці місце в парку і для дитячого ігрового майданчика, і тенісних столів. А ще в ньому демонструють свої роботи майстри петриківського розпису. Учасники прес-туру не лише помилувалися цією красою й придбали чимало дерев’яних і керамічних виробів з петриківським розписом, а й під керівництвом учнів художньої школи навчалися азам цього мистецтва.
Ще однією цікавинкою громади є Петриківський кінний завод, що поруч із центром ОТГ, а саме в селі Сотницькому, де утримують, розводять і готують до виступів спортивних коней. Також інструктори кінного заводу проводять індивідуальні та групові тренування з верхової їзди для дорослих будь-якого віку і рівня підготовки, а для дітей від двох років заняття проводять на поні. Через брак часу нам, журналістам, цього не пропонували, але провели стайнями господарства й показали багатьох породистих спортивних коней. До речі, тут також є страуси й інша живність, які потрапили на кінний завод з різних причин. Відвідувачам, особливо дітям, має сподобатися таке розмаїття тварин.
У Петриківській ОТГ розвивають і зелений туризм, хоча поки що на серйозному рівні цим займаються лише дві родини. Представники засобів масової інформації побували в садибі «Миколин хутір». Цю садибу-музей створили художники Микола й Валентина Деки, які зустріли гостей на порозі однієї зі своїх хат у національному українському вбранні із хлібом-сіллю, а потім розповіли про історію Петриківки, продемонстрували унікальний розпис усередині хати й старовинні предмети побуту.
Але найцікавіше почалося пізніше, коли вони провели нас безпосередньо на хутір – ділянку з декількома будівлями, зокрема будинком, де туристи можуть заночувати, виставковим залом з роботами цієї родини малярів (не лише батьків, а й їхніх дітей), стилізованим млином, старовинною хатою, великою альтанкою з довгим столом і лавами, де господарі частують гостей домашніми стравами й напоями.
Та перед частуванням Микола й Валентина Деки із синами запропонували всім охочим одягнутися в українське національне вбрання, яке можна було вибрати прямо біля однієї з хат, і сфотографуватися в ньому (умовляти зробити це їм довго не довелося), а потім – проїхати навколо хутора в хатинці на чотирьох колесах із рамою від вантажівки й двигуном від «запорожця»! Дивитися на те, як серед густої трави їде хата, – дуже незвична й захоплива справа, як і їхати, сидячи на лавах і роздивляючись намальовані всередині піч і одвірки, в цій нестандартній машинерії. І все це – лише частина з того, що можна побачити, зробити, почути в цій зеленій садибі. Тож приїздіть до Дек – не пошкодуєте (номер мобільного телефона Миколи Васильовича – 096-933-80-25).