Відомий психолог С. Джонсон вважав, що "знання бувають двох видів. Або ми знаємо предмет, або знаємо, звідки про нього можна дізнатися". Навчання пошуку інформації пов’язане з умінням користуватися довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки. Для цього ми проводимо бібліотечні уроки, консультації, бесіди.
"Треба багато вчитися, щоби збагнути, що мало знаєш", – сказав французький філософ і письменник М. Монтень. Тому прагнемо ознайомити читачів із безмежним світом літератури, яка сприяє збагаченню життєвого досвіду та передачі культурних цінностей, проводячи літературні вечори, години, конкурси, ігри, літературно-музичні свята тощо.
Виховуючи почуття національної гордості, любові, взаємоповаги, щирості, потрібно торкатися свідомості людини словом, непомітно зазирати в найпотаємніші закутки дитячої душі, учити відчувати серцем інших. Дитина бачить у книзі магічну силу, яка може схвилювати, вразити, дати відповіді на запитання, які ставить перед нею життя. Та слід пам’ятати, що знання неможливо передати, їх можна запропонувати, але оволодіти ними дитина повинна сама. Тому ми проводимо для наших читачів години цікавої інформації, дні інформації, огляди літератури, інформаційні години.
У бібліотеці працюють три кваліфіковані працівники, які професійно обслуговують читачів, уміють вислухати й порадити, проводять різноманітні заходи для популяризації бібліотеки та книги. У відділі абонементу бібліотекар завжди допоможе при виборі книги до душі, розповість про нові надходження, порадить книги, на які є відгуки інших читачів. Також завжди вислухає і підтримає розмову.
Бібліотекар читального залу допоможе у виборі інтегрованої інформації для задоволення ваших культурних, освітніх чи соціально-побутових запитів. Підбере видання конкретної тематики, ознайомить з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, з новинками галузевих видань та з новими надходженнями періодики.
У нашій бібліотеці діє клуб за інтересами "Світ захоплень", мета якого – допомога молоді у виборі свого захоплення. Разом з керівниками гуртків міської станції юних техніків бібліотекарі проводять заходи, на яких розповідають про різні види декоративно-прикладного мистецтва. Керівники гуртків надають практичні поради, а бібліотекарі інформують про видання цієї тематики, які є у фонді нашої бібліотеки.
Ось уже 47 років наша бібліотека відкрита для читача. Вона є культурним осередком мікрорайону, її знають і люблять жителі навколишніх мікрорайонів –Новоолексіївки та інших, учні ЗОШ № 17 і 32. За роки існування читачами нашої бібліотеки було близько 146 500 осіб, вони відвідали її понад 879 000 разів. За ці роки було видано приблизно 2 637 000 книг. При бібліотеці працювали різноманітні клуби за інтересами. Серед них – "Будинок дружби", "Любителі прекрасного", "Людина і закон", "Юний правознавець" тощо. У кінці 70-х років бібліотеці було присвоєно звання "Бібліотека відмінної роботи". Її працівників неодноразово нагороджували грамотами та подяками.
Нині наша бібліотека-філія розміщується в просторих кімнатах на вулиці Яновського, 60 в приміщенні міської станції юних техніків. Вона радо відчиняє двері новим читачам та із вдячністю нашим постійним відвідувачам.
30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек. Хочемо побажати і собі, й усім нашим колегам з інших бібліотек процвітання, уважних та вдячних користувачів, поваги від суспільства, уваги від держави. Бібліотека сьогодні – це відчинені двері у широкий світ. Тож варто переступити її поріг, щоби зачерпнути там мудрості й наснаги.
Світлана КУДРЯ,
завідувач бібліотеки-філії № 4
* * *
Щороку бібліотека-філія КМЦБС № 19, що в мікрорайоні Космонавтів, проводить День відчинених дверей. Цьогоріч така акція супроводжувалася багатьма неординарними масовими заходами для малечі, її батьків та вчителів.
Діти готувалися заздалегідь. Вони намалювали стільки плакатів на тему "Книга й бібліотека в моєму житті", стільки написали своїх висловів і побажань на великих аркушах, що ледь вистачило місця, аби їх усі вивісити.
Та найбільше запам’ятали діти виставу "Чому Вовк сьогодні такий добрий?", яка проходила у вигляді казкового засідання суду над Вовком. Казку склали діти – члени клубу "Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок", ролі вибирали за уподобанням кожного: Карина Соколенко була Тигром- суддею, Ірина Лизогуб – Козою, Світлана Янкова – Жінкою, Артур Церков – Сірком, Вікторія Гончаренко – Білкою-адвокатом, Дмитро Ясніцький – Зайцем, Дмитро Сорокін – Прокурором, а Валерія Пасічник – Червоною Шапочкою.
Червона Шапочка, Заєць, Жінка дорікали Вовкові за його переслідування, напади, а от Білочка продемонструвала поважному судові відеоматеріали "Жив-був пес", "Вовк і телятко", які показують Вовка з найкращого боку. Суд виніс рішення направити Вовка до лісової школи на перевиховання.
Цю казкову виставу переглянули молодші учні школи-гімназії № 31. Треба було бачити їхні захоплення грою лише трохи старших від них діток, одягнених у майстерно пошиті костюми.
Діти поверталися додому з гарними враженнями та з кольоровими кульками, отриманими з рук казкових персонажів, аби ще і ще приходити до своєї дитячої бібліотеки – у чарівний світ цікавих книжок.
Тетяна ДНІПРО,
бібліотекар бібліотеки-філії № 19
* * *
Лелеківка... Царство лелек. Мальовничі садиби розташувались на березі річки Інгул. Біля будинків ростуть кучеряві садочки, щороку радуючи дорослих жителів та дітвору смачними плодами. У такому мальовничому місці знаходиться бібліотека-філія № 9 КМЦБС. Бібліотека обслуговує як дорослих, так і дітей. 17 вересня там пройшов День відчинених дверей "Стань читачем сьогодні". Працівники філії підготували і провели цикл заходів: екскурсію до книгозбірні "Невідома бібліотека", огляд книжкової виставки "Кіровоград – моє рідне місто", День інформації "Легенди рідного краю", флеш-моб.
В усіх цих заходах взяло участь понад 120 осіб. Бібліотека була прикрашена відгуками читачів про неї та про те, якою вони її бачать у майбутньому, малюнками із зображеннями казкових героїв.
Тетяна ПРІСАКАР,
завідувач бібліотеки-філії № 9
* * *
14 вересня в книгозбірнях міста розпочалися святкові заходи до Дня міста Кіровограда. Бібліотека-філія № 18 Кіровоградської МЦБС внесла свій вклад у цю справу, провівши краєзнавчу вікторину "Це все – моя рідна земля!" для дітей 101-го мікрорайону. Вікторина складалася з кількох турів.
Тур "Один з перших" "розповів", що наше місто було першим містом в Україні і Росії, де було побудовано цукровий завод, організовано міську думу, з’явилися електричний трамвай, водогін, астрологічна обсерваторія та багато іншого. "Вулиці нашого міста" – дав змогу згадати старі назви вулиць, які діти повинні були відтворити на імпровізованих картах. "Наша гордість" – було присвячено землякам, які своєю творчою наснагою, талантом принесли славу нашому рідному місту. Звучали імена Юрія Олеші, Юрія Яновського, Олександра Осмьоркіна, Арсенія Тарковського та багатьох інших наших славних земляків. "Щоденник мандрівника" запросив дітей пофантазувати, уявивши себе мандрівником ХІХ століття в місті Єлисаветграді. "Вони відвідали наше місто" – перевірив уважність дітей: з представлених п’яти світлин видатних людей, які приїздили до нашого міста, потрібно було прибрати одну зайву.
День краєзнавства в бібліотеці сімейного читання № 18 завершився оглядом виставок "Пізнай свій край" та дитячих робіт.
Віра РЕЗНІЧЕНКО,
завідувач бібліотеки-філії № 18