У «стихійному» м’ясі може «ховатися» трихінельоз

У травні традиційно стартує "шашликовий сезон", при цьому нерідко м’ясо на шашлик та інші пікнікові страви кіровоградці купують на стихійних ринках, "бо там дешевше". Однак ця дешевизна може обернутися серйозними неприємностями і навіть призвести до смерті, адже ніким не перевірене м’ясо може містити збудник небезпечного паразитарного захворювання – трихінельозу.

Як повідомили в обласній санепідстанції, на Кіровоградщині востаннє випадки захворювань серед населення реєструвалися у 2000 році, разом із тим в інших областях вони траплялися і в цьому році. Зокрема, в січні, за повідомленням санітарно-епідеміологічної служби Чернігівської області, в селищі під Черніговом було зареєстровано три випадки захворювання на трихінельоз у мисливців після вживання страв з м’яса дикого кабана (шашлик та суп). У цьому ж місяці Запорізька облСЕС повідомила про циркуляцію збудника трихінельозу на території Михайлівського району (під час планового відстрілу в тілі вовка виявлені личинки трихінел). У квітні факт реалізації інфікованого трихінелами м’яса свиней зафіксовано у Херсонській області.

У зв’язку з тим, що наявність личинок трихінел у м’ясі можна встановити лише лабораторним шляхом і навіть термічна обробка м’яса не завжди гарантує їх знищення, санітарно-епідеміологічна служба Кіровоградської області закликає не купувати м’ясо та м’ясопродукти на стихійних ринках, де не проводиться ветеринарно-санітарна експертиза товару.

Довідкова інформація. Трихінельоз – паразитарна хвороба тварин і людей, збудником якої є гельмінт. Людина заражається при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса свиней або диких кабанів, уражених личинками трихінел. У м’язах заражених тварин личинки трихінел залишаються життєздатними протягом багатьох років. Вони гинуть лише при температурі не менше 800С всередині шматка м’яса. Соління і копчення м’яса на личинки не діють. Від моменту зараження до перших клінічних проявів захворювання проходить від 10-25 днів (при вживанні ураженого личинками трихінел м’яса свиней) до 40-45 днів (при вживанні ураженого м’яса дикого кабана).

Характерними ознаками трихінельозу є лихоманка, біль у м’язах, особливо у литкових, поперекових, жувальних, набряки обличчя, повік, кон’юнктивіти, висипи на шкірі та різноманітні прояви аутоалергічних реакцій. Найбільш тяжкими ускладненнями, які можуть призвести до смерті хворих, є гострий алергічний міокардит, пневмонія у поєднанні з астмоїдним бронхітом, ураження центральної нервової системи.

Читайте також