У ранніх огірках знайшли нітрати

Фахівці Кіровоградської обласної санепідстанції перевіряють ранні овочі та фрукти, що продаються у торговельній мережі міста й області, на вміст нітратів. Уже відібрано 185 проб, перевищення нормативів щодо вмісту нітратів виявлено у п’яти пробах (2,7 відсотка). Як повідомили у відділенні гігієни харчування облСЕС, нітратними виявилися огірки одного місцевого та одного київського виробників. Місцевому надано припис, згідно з яким йому заборонено реалізовувати нестандартну продукцію, на агронома підприємства накладено штраф. Стосовно київського направлено листа для вжиття відповідних заходів київській санепідстанції.

Варто зауважити, що найбільш небезпечними продуктами у плані вмісту хімічних речовин, нітратів, пестицидів, наявності збудників інфекційних захворювань вважаються ті, які продаються на стихійних ринках, адже ця продукція не проходить ветеринарного та санітарного контролю. Однак, як засвідчили вищезгадані перевірки, на “нітратні” овочі можна натрапити і в супермаркеті, і на ринку. Більше того, зовні майже неможливо визначити, що в овочах – підвищений вміст нітратів. Правда, дехто із фахівців стверджує, що певні ознаки все ж є. Наприклад, якщо зелень зів’яла – це свідчить про те, що її змусили рости швидко з допомогою нітратів. Слід звертати увагу і на розмір овочів. Кажуть, що завдяки високому дозуванню нітратів один овоч чи фрукт може вирости неймовірно великим, інший – навпаки, вродиться меншим від середньоста- тистичного розміру, тож краще вибирати плоди звичайних габаритів. Ознаки "нітратності" – це занадто світлий та нерівномірний колір овочів і зелені, відсутність запаху або запах металу. Для помідорів є ще такий тест: якщо колір всередині світліший, аніж шкірка, – вони, скоріше за все, “нітратні”.

Як знешкодити

1. Якщо ви не впевнені в екологічності покупки, то краще її не вживати сирою. Вітамінів при тепловій обробці поменшає, але, з іншого боку, ви гарантовано зменшите негативний вплив хімії на організм. Механізм такий: при варці чи запіканні протопектини перетворюються на пектини, а вони – як відомо, гарні сорбенти.
2. Вимочування овочів та зелені у соляному розчині(1 – 2 ч. л.) упродовж 30 хвилин знищить частину нітратів.
3. Зменшують ризик отруєння хімією антиоксиданти. А їх найбільше в лимоні, брусниці, яблуках та яблучному оцті. Додавайте їх у салати.
4. Найбільше нітратів у тих частинах, якими рухається сік: у буряка, огірка, картоплі та кабачків – це шкірка, у моркви, помідорів та капусти – стрижень, у редиски – хвіст. Тому, видаливши магістральні частини, ви з’їсте менше нітратів.

Перша допомога при отруєнні

Його ознаки: біль у шлунку (навіть несильний), нудота та головний біль.
1. Промийте шлунок 3 – 4 рази сольовим розчином (1 ч. л. на 2 – 3 склянки води) або хоча б звичайною водою.
2. Випийте сорбент/препарат для печінки: аллохол, активоване вугілля, ентеросгель.
3. Через 5 – 10 хвилин з’їжте 1 ст. л. меду та запийте склянкою води. Так сорбент опуститься у тонкий кишечник, де чистка теж потрібна.
4. Повторюйте пункти 2 та 3 кожні 2 години до покращення стану.
5. Зробіть очищувальну клізму (сольовим розчином або хоча б просто водою), щоб вміст тонкого кишечнику, а значить, й нітрати, могли без перешкод потім залишити організм.

Читайте також