Загалом, трагічні випадки, пов’язані з експлуатацією несправних ліфтів, в Україні трапляються щороку, адже стан ліфтового господарства майже в усіх містах – незадовільний. Через це виникають й інші проблеми: уявіть, як важко щодня людині похилого віку або з обмеженими фізичними можливостями, мамі з маленькою дитиною підніматися та спускатися сходами з верхнього поверху будинку, якщо підйомник тривалий час не працює. Щоб цих проблем уникнути, стан ліфтового господарства має бути під постійним контролем влади. Про це йшлося на апаратній нараді міського голови Олександра Саінсуса, що відбулася минулого понеділка.
Як зазначив на нараді директор департаменту житлово-комунального господарства – заступник міського голови Віктор Андрєєв, найбільшою проблемою кіровоградських ліфтів є їх «поважний вік».
– Перший ліфт у Кіровограді був встановлений у будинку №78 на вулиці Гоголя у 1966 році, у 1974–1975 роках почали будувати багатоповерхівки із ліфтами на вулицях Волкова, Пацаєва, однак найбільш масово ця робота проводилася у середині 80-х – на початку 90-х років. Останнім часом житлове будівництво майже не велося. Як наслідок, із 642 існуючих ліфтів 346 введено в експлуатацію 25 і більше років тому, у 159 ліфтів термін – до 25 років, у 97 – до 20 років. Тим часом, граничний термін експлуатації підйомника – 25 років. Продовжити йому життя можливо, однак для цього потрібно спочатку провести експертизу ліфта, а потім у разі необхідності виконати капітальний ремонт. Саме з цієї причини деякі ліфти певний час не працюють.
На сьогоднішній день простоюють 40 підйомників, 25 з яких не діють вже декілька років і потребують повної заміни, повідомив Віктор Андрєєв. У міському бюджеті на 2011 рік на ремонт та технічну експертизу кіровоградських ліфтів передбачено 991 тисячу гривень. З одного боку, це більше, ніж у минулі роки, однак слід врахувати й те, що, за словами керівників спеціалізованих підприємств «АСТА» та «Геркон», нинішнього року потрібно ще виконати експертизу більше ста ліфтів, яким уже понад 25 років. Ліфтовики вважають, що на майбутнє доцільніше було б відійти від практики капітальних ремонтів ліфтів-«пенсіонерів», а орієнтуватися на їх модернізацію. Позитивний приклад є: торік було модернізовано ліфт у будинку на вулиці Героїв Сталінграда. Його оснастили спеціальною сучасною електронною станцією київського виробництва, яка дозволяє в автоматичному режимі діагностувати всі види поломок, захищає двигун від перепадів електронапруги. Крім того, ліфтовики спільно із працівниками ЖЕКу №7 відремонтували й машинне відділення. Якби кожного року таким чином модернізувалося хоча б по десять ліфтів, через деякий час проблем із роботою підйомників у місті не виникало б узагалі.
До слова, владі спільно з ліфтовиками, комунальниками, правоохоронними органами вдалося майже повністю вирішити питання крадіжок ліфтового обладнання – за словами керівника одного із спеціалізованих підприємств, завдяки встановленню домофонів у під’їздах, проведенню роз’яснювальної роботи серед мешканців, вжиттю ряду технічних заходів такі крадіжки вже майже не трапляються.
Міський голова Олександр Саінсус звернув увагу керівництва департаменту житлово-комунального господарства та директорів спеціалізованих підприємств «АСТА» і «Геркон», які займаються експлуатацією ліфтового господарства в обласному центрі, на необхідність налагодження ефективної співпраці усіх організацій, що причетні до забезпечення безпечної і безперебійної роботи ліфтів. Усі обстеження, наголосив міський голова, повинні бути зроблені до закінчення термінів експлуатації підйомників, а ремонтні роботи, якщо це необхідно за висновками експертизи, мають здійснюватись оперативно. Крім того, наголосив Олександр Саінсус, про всі ремонтні роботи слід попереджати мешканців будинку, а в інформації необхідно зазначати конкретні дати початку і закінчення ремонту.
Міський голова також доручив профільному департаменту розглянути можливість розміщення замовлення на кіровоградських підприємствах, наприклад ЗАТ «Радій», на виготовлення електронних систем керування роботою ліфтів. Це, на думку міського голови, дозволить і суттєво зекономити кошти, і завантажити роботою місцевих виробників.
Олена КОЛЕСНИКОВИЧ