У двох третинах випадків від лептоспірозу вмирають

Щорічно на Кіровоградщині трапляються випадки захворювання на лептоспіроз у всіх районах. На жаль, цьогоріч ця небезпечна недуга не оминула й обласний центр. 18 липня на лікування до центральної міської лікарні у тяжкому стані, обумовленому пізньою госпіталізацією, потрапив мешканець міста. У нього розвинулися та прогресували геморагічний синдром, ниркова та печінкова недостатність, унаслідок чого хворий помер.

Про те, як розпізнати лептоспіроз, про його перебіг, умови, за яких він може "причепитися" до людини, та профілактику цієї небезпечної хвороби "ВГ" розповідає завідувач інфекційного відділення № 1 центральної міської лікарні міський позаштатний інфекціоніст Віктор Мандзій.

– Вікторе Анатолійовичу, як часто в нашому обласному центрі та загалом на Кіровоградщині трапляються випадки захворювань на лептоспіроз?

– У Кіровограді протягом 2011 – 2013 років випадків лептоспірозу, на щастя, не було. Цьогоріч в області та обласному центрі, вже зафіксовано два випадки захворювань на цю недугу. Нагадаю, що лептоспіроз – це гостра інфекційна хвороба, що перебігає із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом. Ця недуга належить до особливо небезпечних захворювань з високим рівнем летальності – у 60 – 75 випадках зі ста. Джерелом інфекції є тварини, які виділяють лептоспіри із сечею і заражають навколишнє середовище. Основними носіями лептоспір є щури, польові миші, землерийки, їжаки. В Україні 97,7 відсотка випадків лептоспірозу припадає на водний шлях передачі. Зараження відбувається при вживанні води із водойм, використанні її для господарських потреб, також при купанні у водоймах, при сільськогосподарських роботах у заболоченій місцевості, у разі укусу хворими тваринами, пошкодженні шкіри інфікованими предметами. Значну питому вагу складають захворювання у працівників сільського господарства, у містах – у сантехніків, робітників боєнь і м’ясокомбінатів, іноді у шахтарів.

– Як відрізнити лептоспіроз від інших захворювань?

– Інкубаційний період хвороби триває 7 – 14 днів. Вона починається гостро, з ознобом, швидким підвищенням температури тіла до 39 – 40 градусів. Хворих турбують різка загальна слабкість, головний біль, інтенсивний біль у м’язах, особливо в литкових. З перших днів хвороби характерними ознаками є гіперемія і одутлість лиця, кон’юнктивіт, склерит, на третій – шостий дні у третини хворих на кінцівках і тулубі можуть з’явитись висипи, інколи – з крововиливами. У більшості хворих спостерігаються ознаки ураження нирок: зменшення кількості сечі або повна її відсутність (вони характерні для періоду розпалу хвороби). У більшості хворих видужання настає на третій – четвертий тижні хвороби. Вона може ускладнюватись недостатністю нирок, печінки, кровотечею, міокардитом, набряком мозку, що і є основними причинами летального наслідку хвороби. У разі ж безжовтяничної форми і відсутності ускладнень, як правило, прогноз щодо одужування сприятливий.

– Лікування лептоспірозу можливе лише в стаціонарі? Чи недугу можна подолати і в домашніх умовах?

– Тільки в інфекційних стаціонарах, а при тяжкому перебігу – у відділенні інтенсивної терапії. Важливо знати, що лікування лептоспірозу має бути комплексним, воно включає в себе прийом антибактеріальних препаратів, гормонів, кровоспинних препаратів, а при тяжкому перебігу застосовуються спеціальні методи для очищення крові.

– Як не захворіти на лептоспіроз?

– Не купайтеся у водоймах, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль. Особливо це стосується водойм з непроточною водою, або у які заходить худоба. Високий ризик зараження у тих людей, у яких порушена цілісність шкіри (подряпини, порізи, садна). Будьте обережні під час рибної ловлі – якщо поранилися, обробіть ранку дезінфікуючим розчином. Зрозуміло, не пийте воду з річок та ставків, під час робіт у несприятливих умовах використовуйте захисний одяг.

За епідемічними показаннями дорослих і дітей з восьми років можна імунізувати лептоспірозною вакциною (підшкірно двічі з інтервалом 7 – 10 днів і ревакцинацією через рік). Вакцинацію роблять і домашнім тваринам.

Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також