»У Чорнобиль на екскурсію не хочу»

Тисячі людей з різних куточків України вирушили 27 років тому в Чорнобиль ліквідовувати наслідки жахливої аварії. Був серед них і кіровоградець Олександр Крилов – той самий Крилов, якого в нашому місті знають передусім як колишнього начальника відділу ДАІ. Ось що Олександр Георгійович розповів про чорнобильський період свого життя:

– У 1986 році я працював у Кіровоградській автошколі ДТСААФ майстром виробничого навчання. Пам’ятаю, як першого травня із сином ходив на святкову демонстрацію. Ні про що погане не здогадувався, ніщо не віщувало біди. А вже у червні отримав повістку з військкомату з вимогою " ....о 15- й годині прибути з особистими речами...". З’ясувалося, що мене з багатьма іншими кіровоградцями відправляють у зону Чорнобильської аварії. У першу чергу туди посилали військовозобов’язаних, після них відбирали одружених чоловіків, які вже мали сім’ї та дітей. Мене та ще близько 150 молодиків відправили літаком у Білу Церкву, а звідти – до селища Сукачі Київської області, де поселили у наметовому містечку. Щодня нас возили на роботу та назад, потім – лазня, після якої відразу переодягались у чистий одяг.

– Які завдання доводилося виконувати?

– В основному ми займалися дезактивацією і дегазацією приміщень. Кілька разів заходили в енергоблоки й виносили звідти різні прилади, також знімали з дахів будинків верхній шар смоли, яка була радіоактивно зараженою.

– І як довго ви перебували всередині енергоблоків?

– У місцях з високим радіоактивним фоном – хвилин по п’ятнадцять, а там, де нижчий, – по годині – півтори.

– А захисні костюми вам видавали?

– Так. Працювали в протигазах та в захисних костюмах Л-1. Дозиметристи контролювати, хто скільки опромінення отримав. 25 рентгенів – було дозволено. Набрав їх – і пора залишати роботу, але це все тільки теоретично.

– Що найбільше вразило вас у Чорнобилі?

– Тиша порожніх будинків, відсутність людей. Складалося враження, що все навколо вимерло.

– Відчуваєте, що Чорнобиль підірвав здоров’я?

– Постійно. Маю проблеми із зором. А скільки моїх знайомих ліквідаторів не дожили до сьогодні!

– Зараз організовуються екскурсії на Чорнобильську АЕС, в “мертві” міста Прип’ять та Чорнобиль. Чи хотіли б ви знову відвідати ці місця?

– Упевнено скажу, що ні. Не хочеться повертатися спогадами у ті часи.

Читайте також