У більшості перевірених приміщень рівень радону перевищує норму

Такі попередні результати досліджень, які проводили в межах реалізації проекту "Стоп, радон". Їх було оприлюднено минулого тижня під час розширеного засідання робочої групи з вивчення радіаційно-екологічної ситуації на Кіровоградщині та впливу іонізуючого випромінювання на стан здоров’я населення, що провів перший заступник голови ОДА Андрій Ніколаєнко.

Нагадаємо, що до визначення рівня шкідливого впливу радону на мешканців області були залучені спеціалісти профільної наукової української установи – Інституту гігієни та медичної екології ім. О.Марзєєва НАМН України, а також шведські та французькі експерти. Торік вони розпочали вивчати вплив радону на здоров’я жителів нашого краю. У сотнях дошкільних, навчальних, лікувально-оздоровчих закладах краю та в приватних будинках, розташованих поблизу урановидобувних підприємств, одночасно встановили 2168 датчиків-радоновимірювачів.

Як повідомила доктор біологічних наук представник Інституту гігієни та медичної екології ім. О.Марзєєва НАМН України Тетяна Павленко, результати вимірювань опрацьовані на 2/3, остаточні висновки інститут представить широкому загалові у другій половині червня. За попередніми даними, середні показники рівня радону, зазначила науковець, у більшості з перевірених приміщень перевищують допустиму норму, а перевищення показника у 100 Бк/м3 – у чверті з опрацьованих результатів. Перевищення норми є в Долинському, Знам’янському, Кіровоградському, Маловисківському, Новоархан- гельському, Олександрійському і Світловодському районах. Наступним етапом дослідження стане вимірювання рівня радону у воді.

На засіданні робочої групи виступили також координатор проекту "Радон" в Україні, представник Шведського агентства з радіаційної безпеки (SSM) Габріела Бєжарно і президент Міжнародного благодійного фонду "AICM" Крістіан Каррер. Габріела Бєжарно розповіла про досвід шведського агентства з дослідження радіаційних ризиків у Швеції та в Україні, зокрема в Київській та Одеській областях. Крістіан Каррер повідомив, що спільний проект Міжнародного благодійного фонду "AICM" і благодійного фонду "Розвиток Кіровоградщини" щодо залучення коштів для вивчення і усунення радіаційних ризиків у Кіровоградській області вже подано на розгляд НАТО, ВООЗ, Екологічного комітету Євросоюзу, а також до Французького національного інституту онкології. Науковець розповів про майбутні дослідження на території області за участі окремих груп населення (аналіз стану здоров’я людей, які тривалий час перебувають у приміщеннях з високим рівнем радону, а також стану здоров’я працівників уранових шахт та інших підприємств, не пов’язаних із видобутком урану).

Читайте також