Тут починається життя

Недостатнє фінансування протягом багатьох років – одна з найбільших проблем вітчизняної медицини. Але навіть за цих умов, якщо кошти використовувати раціонально, а головне - бути небайдужим до справи, якою займаєшся, можливо робити ремонти у лікувальних закладах, закуповувати медобладнання. Яскравий приклад – Кіровоградський пологовий будинок №1.

На минулому тижні кореспонденти «Вечірки» пересвідчились у цьому на власні очі. Заступник головного лікаря з медичної частини пологового будинку №1 Тамара Грач, відгукнувшись на прохання журналістів показати умови перебування у пологовому будинку мам і немовлят, з гордістю провела екскурсію медзакладом – від приймального відділення до операційних та пологових залів, відділення, де виходжують недоношених немовлят.

– У минулому розі за кошти бюджету розвитку, а це близько 400 тисяч гривень, ми закупили медичне обладнання, якого так бракувало пологовому будинку, – розповіла Тамара Іванівна. – Також придбали новий операційний стіл, безтіньову лампу для тієї ж таки операційної, дитячий монітор для палати інтенсивної терапії новонароджених, дезкамеру для м’якого інвентарю, автоклав для стерилізації медичних матеріалів, дизельний генератор, багатофункціональні ліжка тощо. Окрім того, було встановлено нову пожежну сигналізацію, на що використано 164 тисячі гривен.

За минулий рік у закладі було прийнято майже дві тисячі пологів, а в середньому за добу тут народжують п’ять – шість жінок, інколи трапляються такі дні, що відбувається й 12 пологів. До пологового будинку №1 прагнуть потрапити народжувати й вагітні жінки з інших районів області, бувають породіллі з інших областей. Таких щороку – до 30 відсотків від загальної кількості вагітних. У палатах мама перебуває разом із дитиною та членом родини, який морально її підтримує, завжди готовий доглядати за породіллею, якщо та почувається зле. Саме це передбачає програма партнерських пологів, за якою працює цей медичний заклад. Завідуюча першим дитячим відділенням лікар-неонатолог Людмила Коваленко переконана, що спільне перебування позитивно впливає на процес адаптації матері та дитини після пологів.

Пацієнтам в разі потреби надається високофахове, повноцінне лікування – палати інтенсивної терапії для новонароджених та породіль оснащені усім необхідним обладнанням. Але якщо у жінок виникають серйозні ускладнення, їх направляють до нещодавно створеного обласного перинатального центру, закладу третього рівня обслуговування, дітей з тяжкими патологіями та вродженими вадами для дообстеження – теж до закладу третього рівня медобслуговування – дитячої обласної лікарні. У 2011 році всього до лікарні було направлено 61 таку дитину, в минулому – 27. При цьому варто зауважити, що подібних випадків було б менше, якби в місті був апарат УЗД експертного класу для виявлення патологій плоду. Та, на жаль, коштує він дуже дорого, й придбати його лише за кошти місцевого бюджету неможливо – потрібна допомога держави…

У пологовому будинку створено всі умови, щоб породіллям та немовлятам було комфортно. За останніх три роки повністю відремонтовано приміщення нового корпусу цього закладу. Усі ремонти проводяться за рахунок благодійних внесків. Палати просторі, світлі, в них обладнані душові, є холодна та гаряча вода. Такі комфортні умови вдалося створити завдяки раціональному використанню благодійних внесків.

А ще на черзі – ремонт відділення патології вагітних, яке розташоване на другому поверсі старого корпусу пологового будинку. Нинішнього року на це у міському бюджеті передбачено 325 тисяч гривень, загальна ж вартість робіт, які необхідно виконати, – близько півмільйона гривень, тож керівництво закладу сподівається, що у разі збільшення надходжень до бюджету на ці цілі будуть виділені додаткові кошти.

Варто зауважити, що питання охорони здоров’я нинішня міська влада вважає одними з пріоритетних, із місцевого бюджету виділяються кошти на придбання обладнання, ремонти лікувальних закладів, вживаються заходи з реформування системи надання медичних послуг (зокрема, нещодавно в Кіровограді створено чотири центри ранньої діагностики). Однак багато що залежить і від керівництва та працівників лікувальних установ – і в плані заощадливого використання коштів, й залучення додаткових джерел фінансування, і ініціатив щодо зміцнення матеріально-технічної бази, й забезпечення комфортних умов для пацієнтів. На цьому наголосив у понеділок під час апаратної наради міський голова Олександр Саінсус. Нещодавно він проінспектував кілька лікувальних закладів Кіровограда, й назвав пологовий будинок №1 у числі тих, хто з цими завданнями справляється найкраще.

Читайте також